Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 10:19
Reklama dotacje rpo

Podlascy Terytorialsi podsumowują pierwszy rok służby

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. Mścisław funkcjonuje od 1 stycznia 2017 roku. Brygada jest częścią Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), które od chwili utworzenia są już trzecim co do wielkości rodzajem Sił Zbrojnych. Od tego czasu szkolą się i podejmują różnorodne inicjatywy, by działać na rzecz swojej małej ojczyzny.
Podlascy Terytorialsi podsumowują pierwszy rok służby

Służbę w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej pełnią żołnierze zawodowi oraz żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej.

W skład Brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 11 blp w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży i 14 blp w Bielsku Podlaskim (tymczasowo Hajnówka). Stałym rejonem odpowiedzialności Brygady jest województwo podlaskie.

Dowódcą Brygady jest płk Sławomir Kocanowski, doświadczony żołnierz oraz wielokrotny uczestnik misji zagranicznych.

Od marca 2017 roku 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej dziedziczy tradycje oddziałów bojowych Armii Krajowej – Armii Krajowej Obywatelskiej – Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość działających na terenie województwa podlaskiego. Patronem Brygady jest Komendant Okręgu Białostockiego ZWZ-AK-AKO gen. Władysław Liniarski ps. Mścisław.

Jakie są ich zadania?

To ścisłe współdziałanie z wojskami operacyjnymi, które w wypadku konfliktu będą działać na terenie województwa podlaskiego. Niemniej istotna jest ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego. Na bieżąco realizowana jest też współpraca z wojewodą podlaskim i organami samorządu terytorialnego, także w zakresie zarządzania kryzysowego.

Co już udało się zrealizować?

Sformowane zostało dowództwo i sztab Brygady. Utworzone zostały cztery bataliony lekkiej piechoty. W Brygadzie zatrudnienie znaleźli pracownicy cywilni resortu obrony narodowej. 

W kwietniu rozpoczęły się pierwsze szkolenia żołnierzy-ochotników. Szkolenia wstępne podzielone są na dwa moduły: podstawowy - dla kandydatów bez przeszkolenia wojskowego i wyrównawczy - dla żołnierzy rezerwy. W grudniu przeprowadzona została już piąta tura tych szkoleń.

Ukoronowaniem szkoleń podstawowych były uroczyste przysięgi wojskowe. 21 maja żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, jako pierwsi w Wojskach Obrony Terytorialnej, złożyli przysięgę. W ciągu 7 miesięcy w 2017 roku odbyło się dziesięć zaprzysiężeń: w Białymstoku (dwukrotnie), Łomży, Suwałkach, Mońkach oraz Grajewie, Augustowie, Supraślu i Siedlcach (dwukrotnie). W niektórych miejscowościach były to pierwsze, historyczne uroczystości.

Od czerwca Brygada prowadzi również ćwiczenia rotacyjne realizowane w wariancie weekendowym. Podczas pierwszego roku służby w trakcie ćwiczeń realizowany jest etap szkolenia indywidualnego.

Kim są żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej?

Są przede wszystkim patriotami. To dobrze zmotywowani i świadomi ochotnicy, którzy łączą służbę z codziennymi obowiązkami. Głównym motywem podejmowania służby przez mieszkańców województwa jest chęć działania na rzecz lokalnych społeczności oraz czynny udział w podejmowaniu działań na rzecz bezpieczeństwa „Małych Ojczyzn”. Dzięki aktywności podlaskich Terytorialsów mundur żołnierza Wojska Polskiego jest jeszcze bardziej obecny w naszym społeczeństwie.

Żołnierze Brygady pamiętają o swoich bohaterach

Terytorialsi blisko współpracują ze środowiskiem żołnierzy AK. Kombatanci są gośćmi podczas każdej przysięgi wojskowej oraz biorą udział w spotkaniach okolicznościowych.

11 kwietnia 2017 roku żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wystawili przy grobie swojego Patrona posterunek honorowy, który był pierwszym od chwili śmierci „Mścisława” w 1984 roku.

Podlaskich Terytorialsów nie mogło też zabraknąć na Powązkach 14 sierpnia 2017 r. kiedy Prezydent RP wręczał pośmiertną nominację generalską rodzinie Władysława Liniarskiego.

Zawsze gotowi, aby pomagać

Wsparcie lokalnych społeczności, nie tylko podczas sytuacji kryzysowych, jest wpisane w służbę każdego żołnierza WOT. Dlatego podlascy Terytorialsi nie tylko włączają się w akcje społeczne, ale również sami je organizują.

W październiku Brygada przeprowadziła zbiórkę krwi na rzecz 5-letniej Amelki chorej na białaczkę, w której oprócz Terytorialsów udział wzięli żołnierze 18 pułku rozpoznawczego, funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej oraz mieszkańcy Białegostoku.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama