To właśnie tam młodzież z Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży w ramach projektu „Praktyki zagraniczne szansą na sukces zawodowy” podnosiła swoje umiejętności. Projekt skierowany był do uczniów klasy technikum informatycznego i elektrycznego oraz drugiej klasy technikum pojazdów samochodowych, elektrycznego i mechatronicznego. Został zrealizowany przy wsparciu programu Unii Europejskiej PO WER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój)" . Z dofinansowaniem o wartości ponad 132 778, 00 euro (562 394, 50 zł).
- To już kolejny raz, kiedy na przestrzeni kilkunastu lat Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży organizuje praktyki zagraniczne. Nasi uczniowie wyjeżdżali już do Szwecji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Włoch. Jest to nagroda dla najlepszych, o którą uczniowie wręcz się biją – tłumaczy Jacek Kocoń, dyrektor ZSMiO nr 5 w Łomży. - Już przygotowujemy kolejny projekt, w którym grupa 80 osób w 2018 roku wyjedzie do Grecji – zapowiada Jacek Kocoń.
Ciężka praca popłaca
Uczniowie „Mechaniaka” przez miesiąc sumiennie wykonywali swoje obowiązki. Jedni w warsztatach samochodowych, a inni w międzynarodowej firmie Euroconic czy agencji AMFI, wspierającej międzynarodową wymianę uczniów i studentów. Wszyscy jednak mieli okazję by przekonać się czym tak naprawdę jest włoska precyzja.
- To była niezwykła przygoda. Nauczyłem się wielu przydatnych rzeczy, które z pewnością zaowocują w przyszłym życiu zawodowym – tłumaczy uśmiechnięty i pełny optymizmu Marcel Łuba, uczestnik projektu.
Jak zgodnie przyznają opiekunowie, uczniowie sprawdzili się w powierzonych im zadaniach i dali dobry przykład tego, jak dobrymi pracownikami, bogatymi w wiedzę są, młodzi ludzie z polski.
-Włoscy pracodawcy byli bardzo zadowoleni z naszych uczniów. W trakcie tego miesiąca docierały do nas wyłącznie słowa uznania. Wszyscy, bez wyjątku dotrwali do zakończenia praktyk, z czego jesteśmy bardzo dumni, bo nie zawsze było łatwo – zdradza Kamil Parol, opiekun młodzieży.
Praktyki były podzielone na dwie części. W maju 2017 roku do Włoch wyjechały 22 osoby, zaś we wrześniu 2017 roku 28 osób. Po zakończeniu ciężkiej pracy uczniowie zostali nagrodzeni zasłużonymi certyfikatami.
Kontrola, podstawą zaufania
Po raz pierwszy uczniowie z łomżyńskiego „Mechaniaka” zostali skontrolowani przez delegację z Polski. W trakcie wrześniowych praktyk koordynator projektu, Rafał Bućkowski, oraz kierownik kształcenia praktycznego, Andrzej Borawski wyruszyli, by sprawdzić, czy włoski temperament udzielił się także młodzieży.
Nauczyciele ZSMiO nr 5 w Łomży mieli okazję zwiedzić firmy, w których pracowali ich podopieczni, a także osobiście przekonać się jakich postępów w realizacji programu praktyk dokonują uczniowie. Na miejscu okazało się, że nie ma powodu do niepokoju, a przeprowdzona kontrola, to jedynie czysta formalność.
Nie samą pracą żyje człowiek
W trakcie odbywania praktyk znalazł się także czas na odpoczynek i poznawanie kultury i uroków Włoch. Piękne Celano, Wenecja, Rzym i Watykan czy Florencja z pewnością na długą zapiszą się na kartach pamięci uczniów „Mechaniaka”. Nabieranie doświadczenia w zawodzie, podnoszenie swoich umiejętności to główny cel wyjazdu. Jednak oprócz tego uczniowie mogli nauczyć się także samodzielności i codziennego życia. Musieli sami gotować, prać czy sprzątać. Zdarzały się jednak sytuacje, w których nieocenieni okazali się nauczyciele, którzy ratowali domowymi obiadkami. Był to niezwykły czas, w którym między młodzieżą, a opiekunami zrodziła się więź, przypominająca relację rodzic-dziecko.
- Nie raz zdarzało się tak, że uczniowie przychodzili do nas na obiad. Wspólne posiłki czy podróże i odkrywanie nowych miejsc na mapie Europy zbliża - przyznają zgodnie opiekunowie młodzieży.
Choć projekt „Praktyki zagraniczne szansą na sukces zawodowy” dobiegł końca uczniowie Zespołu Szkół Mechnicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży z błyskiem w oku i delikatnym uśmiechem tęsknoty, odbierając certyfikaty powrócili do słonecznych dni w Celano.
- Dzięki praktykom uczniowie zdobywają doświadczenie w międzynarodowych firmach. Mają możliwość poznania realiów pracy za granicą. Uczniowie z naszej szkoły rozpoznawani są jako bardzo dobrzy fachowcy, co przekłada się na oferty pracy po zakończeniu szkoły – podsumowuje praktyki zawodowe uczniów Sylwia Gradowska, kierownik projektu.
- Marlena Siok | Narew.info
Komentarze