Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 10:22
Reklama

600-lecie. Zaczynamy [VIDEO]

Jeżeli nawet jest w naszym mieście ktoś, kto jeszcze nie wie czym dla Łomży jest dzień 15 czerwca 1418 roku, to naszym wielkim zadaniem jest sprawić, aby pod koniec roku takich osób nie było, no może prawie nie było – powiedziała Agnieszka Muzyk, zastępca prezydenta Łomży.

Konferencja prasowa w Domku Pastora z udziałem prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, Agnieszki Muzyk i grona ich „jubileuszowych” współpracowników otworzyła rok jubileuszu 600-lecia praw miejskich Łomży.

- Zapraszamy wszystkich do udziału w wydarzeniach wszystkich, których łączy miłość i pasja do naszego miasta. Chcemy budować wspólnotę - powiedział prezydent.

Wiedza o jubileuszu będzie docierać do mieszkańców Łomży i poza granice miasta, regionu, a nawet kraju na wiele sposobów. Właściwie, to zaczęła już być przekazywana. Prezydent Łomży odwiedził w pierwszych dniach nowego roku szpital i obdarował rodziny, w których przyszły na świat dzieci, okolicznościowymi wyprawkami. Zaprezentował również ramki dla samochodowych rejestracji z akcentami rocznicowymi i poinformował o rozmieszczanych na rogatkach miasta nowych witaczach.

- Wszędzie umieszczane jest przede wszystkim logo jubileuszu autorstwa Romana Borawskiego nawiązujące do kamieniczek ze Starego Rynku, których zarys tworzy jakby królewską koronę i w barwach flagi Łomży: z czerwienią historycznych murów, błękitem Narwi i żółtymi piaskami Mazowsza – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski.

Zaprezentował także specjalnie wybitą z tej okazji monetę o nominale 6 jantarów, która będzie rozdawana (m. in. młodym rodzicom), a także trafi do sprzedaży za nieco ponad 3 złote. Będą również monety ze srebra wysokiej próby o nominale 60 jantarów (koszt zakupu - 236 zł).

Agnieszka Muzyk skoncentrowała się na podziękowaniach dla licznej grupy osób zaangażowanych w kreowanie i przygotowywanie jubileuszowych wydarzeń oraz trzech najważniejszych dniach, którym przypisane zostało określenie „Wielki Jubileusz”. 15 czerwca Łomża i jej mieszkańcy mają się przenieść „wehikułem czasu” dokładnie o 600 lat wstecz i poczuć klimat epoki.

- Zaplanowany jest m. in. jarmark średniowieczny, uliczna parada, rekonstrukcja aktu nadania Łomży praw miejskich przez księcia Janusza Mazowieckiego oraz szeregu  scenek rodzajowych . Będzie także uroczysta sesja współczesnej Rady Miejskiej – opowiadała Agnieszka Muzyk.

Dwa kolejne dni Wielkiego Jubileuszu to przede wszystkim wydarzenia muzyczne i rodzinne pikniki.

Ważnym rocznicowym wydarzeniem będzie publikacja monografii Łomży. Poszczególne rozdziały przygotowują historycy zaproszeni do współpracy przez profesora Krzysztofa Sychowicza z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. On sam czuwa na całością i jest autorem tekstu o najnowszych dziejach miasta, które dotąd nie mają swojego wydawniczego podsumowania.

- Korzystaliśmy oczywiście z dorobku naszych poprzedników, przede wszystkim wspaniałej Donaty Godlewskiej – mówił Krzysztof Sychowicz.

Teresa Adamowska, która przygotowała plastyczną oprawę monografii przyznała, że dominującą nuta kolorystyczną będzie „stare złoto”, a motywem powracającym w różnych  kontekstach jubileuszowych  XIX-wieczna rycina przedstawiająca widok na Łomżę od strony Narwi .

Biskup Tadeusz Bronakowski i ksiądz Jacek Czaplicki opowiedzieli o duchowym wymiarze jubileuszowego roku. Jego stałymi motywami będą m.in. raz w miesiącu msze w intencji mieszkańców i miasta w poszczególnych parafiach, cykle katechez, sympozja naukowe i wystawy, specjalna edycja Światowych Dni Młodzieży z Diecezji Łomżyńskiej.

- A także w pierwszych dniach czerwca wielkie uroczystości pokutno – dziękczynne, czyli żal za grzechy 600-lecia i podziękowanie za łaski – uśmiechał się ksiądz Jacek Czaplicki.

Jak zapewniła Barbara Strzymińska-Zdanewicz z Poczty Polskiej, ta instytucja również włączy się w promocję jubileuszu Łomży za sprawą m. in. karty pocztowej i specjalnych datowników.

Jak to zostało określone "wydarzeniem stycznia" będzie przede wszystkim koncert zapowiedziany przez Jana Miłosza Zarzyckiego,  dyrektora Filharmonii Kameralnej. W "Łomżyńskim Betlejem" 21 stycznia w Katedrze (godz. 13) udział wezmą tenor Jacek Szymański oraz wywodzący się z Łomży wokaliści Jula, Marika oraz Adam Kalinowski .

Ważnym akcentem konferencji było wykonanie przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego „magicznego kliknięcia” i uruchomienie specjalnej strony internetowej poświęconej jubileuszowi: www.600.lomza.pl. Znajdują sie na niej m. on. aktualne informacje, około 300 biogramów osób związanych z Łomża, kalendarz, który porządkuje jubileuszowe wydarzenia i może służyć do zgłaszania własnych propozycji.  

Dołączamy tekst specjalnej modlitwy łomżyńskiego Kościoła przygotowanej na jubileuszowy rok.

Modlitwa z okazji 600-lecia nadania praw miejskich Łomży

Boże, nasz Ojcze! Od tysiąca lat w dolinie Narwi, na Ziemi Łomżyńskiej, my i nasi ojcowie poznawaliśmy Ciebie, jedynego i prawdziwego Boga. Uczyliśmy się postaw patriotycznych i życia dla innych.

W roku obchodów 600 – lecie nadania praw miejskich Łomży, w sytuacji wielu trudnych wyzwań, powierzamy się na nowo Twojej Opatrzności, a świadomi słabości i grzeszności, prosimy o Twoje niezgłębione Miłosierdzie.

Błogosław biskupom, kapłanom, alumnom, zgromadzeniom zakonnym oraz wiernym świeckim. Twojej opiece powierzamy Władze Łomży, rodziny, młodzież i dzieci, osoby samotne, seniorów, chorych i cierpiących.

Duchu Święty! Pomóż nam rozeznać, jak docierać z Ewangelią do zagubionych, uzależnionych, porzuconych i niewierzących mieszkańców naszego miasta. Ucz nas, jak ofiarnie, odpowiedzialnie i owocnie pracować na rzecz naszej małej Ojczyzny.

Tych, którzy już ukończyli swoją ziemską wędrówkę obdarz Chryste życiem wiecznym.

Maryjo, Matko Pięknej Miłości! Tobie zawierzamy nasze miasto. Pamiętaj o nas i racz wstawiać się za nami, aby nie zabrakło nam silnej wiary, ufnej nadziei i żaru miłości między nami.

Nasi święci Patronowie: św. Wawrzyńcze, św. Brunonie z Kwerfurtu, św. Andrzeju Bobolo, św. Janie Pawle II – módlcie się za nami!

Janusz Stepnowski

Biskup Łomżyński

Zapraszamy do obejrzenia zapisu „jubileuszowej” konferencji.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama