Konferencja prasowa w Domku Pastora z udziałem prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, Agnieszki Muzyk i grona ich „jubileuszowych” współpracowników otworzyła rok jubileuszu 600-lecia praw miejskich Łomży.
- Zapraszamy wszystkich do udziału w wydarzeniach wszystkich, których łączy miłość i pasja do naszego miasta. Chcemy budować wspólnotę - powiedział prezydent.
Wiedza o jubileuszu będzie docierać do mieszkańców Łomży i poza granice miasta, regionu, a nawet kraju na wiele sposobów. Właściwie, to zaczęła już być przekazywana. Prezydent Łomży odwiedził w pierwszych dniach nowego roku szpital i obdarował rodziny, w których przyszły na świat dzieci, okolicznościowymi wyprawkami. Zaprezentował również ramki dla samochodowych rejestracji z akcentami rocznicowymi i poinformował o rozmieszczanych na rogatkach miasta nowych witaczach.
- Wszędzie umieszczane jest przede wszystkim logo jubileuszu autorstwa Romana Borawskiego nawiązujące do kamieniczek ze Starego Rynku, których zarys tworzy jakby królewską koronę i w barwach flagi Łomży: z czerwienią historycznych murów, błękitem Narwi i żółtymi piaskami Mazowsza – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski.
Zaprezentował także specjalnie wybitą z tej okazji monetę o nominale 6 jantarów, która będzie rozdawana (m. in. młodym rodzicom), a także trafi do sprzedaży za nieco ponad 3 złote. Będą również monety ze srebra wysokiej próby o nominale 60 jantarów (koszt zakupu - 236 zł).
Agnieszka Muzyk skoncentrowała się na podziękowaniach dla licznej grupy osób zaangażowanych w kreowanie i przygotowywanie jubileuszowych wydarzeń oraz trzech najważniejszych dniach, którym przypisane zostało określenie „Wielki Jubileusz”. 15 czerwca Łomża i jej mieszkańcy mają się przenieść „wehikułem czasu” dokładnie o 600 lat wstecz i poczuć klimat epoki.
- Zaplanowany jest m. in. jarmark średniowieczny, uliczna parada, rekonstrukcja aktu nadania Łomży praw miejskich przez księcia Janusza Mazowieckiego oraz szeregu scenek rodzajowych . Będzie także uroczysta sesja współczesnej Rady Miejskiej – opowiadała Agnieszka Muzyk.
Dwa kolejne dni Wielkiego Jubileuszu to przede wszystkim wydarzenia muzyczne i rodzinne pikniki.
Ważnym rocznicowym wydarzeniem będzie publikacja monografii Łomży. Poszczególne rozdziały przygotowują historycy zaproszeni do współpracy przez profesora Krzysztofa Sychowicza z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. On sam czuwa na całością i jest autorem tekstu o najnowszych dziejach miasta, które dotąd nie mają swojego wydawniczego podsumowania.
- Korzystaliśmy oczywiście z dorobku naszych poprzedników, przede wszystkim wspaniałej Donaty Godlewskiej – mówił Krzysztof Sychowicz.
Teresa Adamowska, która przygotowała plastyczną oprawę monografii przyznała, że dominującą nuta kolorystyczną będzie „stare złoto”, a motywem powracającym w różnych kontekstach jubileuszowych XIX-wieczna rycina przedstawiająca widok na Łomżę od strony Narwi .
Biskup Tadeusz Bronakowski i ksiądz Jacek Czaplicki opowiedzieli o duchowym wymiarze jubileuszowego roku. Jego stałymi motywami będą m.in. raz w miesiącu msze w intencji mieszkańców i miasta w poszczególnych parafiach, cykle katechez, sympozja naukowe i wystawy, specjalna edycja Światowych Dni Młodzieży z Diecezji Łomżyńskiej.
- A także w pierwszych dniach czerwca wielkie uroczystości pokutno – dziękczynne, czyli żal za grzechy 600-lecia i podziękowanie za łaski – uśmiechał się ksiądz Jacek Czaplicki.
Jak zapewniła Barbara Strzymińska-Zdanewicz z Poczty Polskiej, ta instytucja również włączy się w promocję jubileuszu Łomży za sprawą m. in. karty pocztowej i specjalnych datowników.
Jak to zostało określone "wydarzeniem stycznia" będzie przede wszystkim koncert zapowiedziany przez Jana Miłosza Zarzyckiego, dyrektora Filharmonii Kameralnej. W "Łomżyńskim Betlejem" 21 stycznia w Katedrze (godz. 13) udział wezmą tenor Jacek Szymański oraz wywodzący się z Łomży wokaliści Jula, Marika oraz Adam Kalinowski .
Ważnym akcentem konferencji było wykonanie przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego „magicznego kliknięcia” i uruchomienie specjalnej strony internetowej poświęconej jubileuszowi: www.600.lomza.pl. Znajdują sie na niej m. on. aktualne informacje, około 300 biogramów osób związanych z Łomża, kalendarz, który porządkuje jubileuszowe wydarzenia i może służyć do zgłaszania własnych propozycji.
Dołączamy tekst specjalnej modlitwy łomżyńskiego Kościoła przygotowanej na jubileuszowy rok.
Modlitwa z okazji 600-lecia nadania praw miejskich Łomży
Boże, nasz Ojcze! Od tysiąca lat w dolinie Narwi, na Ziemi Łomżyńskiej, my i nasi ojcowie poznawaliśmy Ciebie, jedynego i prawdziwego Boga. Uczyliśmy się postaw patriotycznych i życia dla innych.
W roku obchodów 600 – lecie nadania praw miejskich Łomży, w sytuacji wielu trudnych wyzwań, powierzamy się na nowo Twojej Opatrzności, a świadomi słabości i grzeszności, prosimy o Twoje niezgłębione Miłosierdzie.
Błogosław biskupom, kapłanom, alumnom, zgromadzeniom zakonnym oraz wiernym świeckim. Twojej opiece powierzamy Władze Łomży, rodziny, młodzież i dzieci, osoby samotne, seniorów, chorych i cierpiących.
Duchu Święty! Pomóż nam rozeznać, jak docierać z Ewangelią do zagubionych, uzależnionych, porzuconych i niewierzących mieszkańców naszego miasta. Ucz nas, jak ofiarnie, odpowiedzialnie i owocnie pracować na rzecz naszej małej Ojczyzny.
Tych, którzy już ukończyli swoją ziemską wędrówkę obdarz Chryste życiem wiecznym.
Maryjo, Matko Pięknej Miłości! Tobie zawierzamy nasze miasto. Pamiętaj o nas i racz wstawiać się za nami, aby nie zabrakło nam silnej wiary, ufnej nadziei i żaru miłości między nami.
Nasi święci Patronowie: św. Wawrzyńcze, św. Brunonie z Kwerfurtu, św. Andrzeju Bobolo, św. Janie Pawle II – módlcie się za nami!
Janusz Stepnowski
Biskup Łomżyński
Zapraszamy do obejrzenia zapisu „jubileuszowej” konferencji.
Komentarze