Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 09:25
Reklama

Z Dobrego Lasu na wigilijny stół. Wiemy co smakuje nie tylko Kurpiom

Kurpiowskie smaki świąteczne nie mają sobie równych. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrym Lesie wygrały wojewódzki konkurs kulinarny na "Tradycyjny stół wigilijny"

Autor: UG Zbójna, Wrota Podlasia

Na stół w restauracji "Alumnat" w Tykocinie, gdzie odbyła się finałowa rywalizacja, postawiły: zawijaki i rwaki z makiem, karpia smażonego, kapustę z grzybami, barszcz z uszkami i piernik długo dojrzewający. Prezentację uzupełniły o kurpiowskie motywy zdobnicze, same założyły regionalne stroje i... nie zostawiły jurorom szans na inną ocenę.   

Do rywalizacji przystąpiły 33 ekipy reprezentujące koła gospodyń, lokalne stowarzyszenia, środowiska OSP, ośrodki kultury, a także po prostu grupy sąsiadów i przyjaciół.  Jak relacjonuje portal Wrota Podlasia, każdy z uczestników starał się umieścić wśród wigilijnych potraw jakieś lokalne specjalności. Były to właśnie np. kurpiowskie zawijaki i rwaki, safor, czyli rodzaj zupy rybnej z powiatu kolneńskiego, pyszki, czyli kopytka w sosie makowo - miodowym z gminy Narewka czy kompot z łodyg malin z Bargłowa Kościelnego.      

- Przesłaniem konkursu jest pielęgnowanie tradycji, dlatego bardzo wam dziękuję za zaangażowanie, jakie włożyliście w przygotowanie potraw i stołów, a przede wszystkim w to, że dbacie, aby te tradycje polskiego stołu, tak ciekawe i różne w naszym województwie, były wciąż żywe i aby o nich nie zapomniano - przytaczają Wrota Podlasia słowa  marszałka województwa Jerzego Leszczyńskiego.

Jak podkreśliła Anna Wiśniewska, zastępca dyrektora Muzeum Rolnictwa im. księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu i jedna z jurorek, walorami konkursu były nie tylko tradycyjne produkty i potrawy, ale także wystrój stołów jakby wyjęty z dzieł Glogera czy Kolberga oraz umiejętności opowiadania o kulinarnych i obrzędowych tradycjach poszczególnych regionów zaprezentowane przez uczestników.    

Zwycięska reprezentacja Dobrego Lasu wyprzedziła  w konkursie Stowarzyszenie Rozwoju Wsi "Wodniczka" z Szorc (gm. Trzcianne) oraz przedstawicielki koła gospodyń w Sielcu (gm. Boćki).



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama