Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 kwietnia 2025 07:21
Z ostatniej chwili!
Reklama https://galeriajurowiecka.com.pl/

Z Dobrego Lasu na wigilijny stół. Wiemy co smakuje nie tylko Kurpiom

Kurpiowskie smaki świąteczne nie mają sobie równych. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrym Lesie wygrały wojewódzki konkurs kulinarny na "Tradycyjny stół wigilijny"
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Z Dobrego Lasu na wigilijny stół. Wiemy co smakuje nie tylko Kurpiom

Autor: UG Zbójna, Wrota Podlasia

Na stół w restauracji "Alumnat" w Tykocinie, gdzie odbyła się finałowa rywalizacja, postawiły: zawijaki i rwaki z makiem, karpia smażonego, kapustę z grzybami, barszcz z uszkami i piernik długo dojrzewający. Prezentację uzupełniły o kurpiowskie motywy zdobnicze, same założyły regionalne stroje i... nie zostawiły jurorom szans na inną ocenę.   

Reklama dotacje unijne dla firm

Do rywalizacji przystąpiły 33 ekipy reprezentujące koła gospodyń, lokalne stowarzyszenia, środowiska OSP, ośrodki kultury, a także po prostu grupy sąsiadów i przyjaciół.  Jak relacjonuje portal Wrota Podlasia, każdy z uczestników starał się umieścić wśród wigilijnych potraw jakieś lokalne specjalności. Były to właśnie np. kurpiowskie zawijaki i rwaki, safor, czyli rodzaj zupy rybnej z powiatu kolneńskiego, pyszki, czyli kopytka w sosie makowo - miodowym z gminy Narewka czy kompot z łodyg malin z Bargłowa Kościelnego.      

- Przesłaniem konkursu jest pielęgnowanie tradycji, dlatego bardzo wam dziękuję za zaangażowanie, jakie włożyliście w przygotowanie potraw i stołów, a przede wszystkim w to, że dbacie, aby te tradycje polskiego stołu, tak ciekawe i różne w naszym województwie, były wciąż żywe i aby o nich nie zapomniano - przytaczają Wrota Podlasia słowa  marszałka województwa Jerzego Leszczyńskiego.

Jak podkreśliła Anna Wiśniewska, zastępca dyrektora Muzeum Rolnictwa im. księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu i jedna z jurorek, walorami konkursu były nie tylko tradycyjne produkty i potrawy, ale także wystrój stołów jakby wyjęty z dzieł Glogera czy Kolberga oraz umiejętności opowiadania o kulinarnych i obrzędowych tradycjach poszczególnych regionów zaprezentowane przez uczestników.    

Zwycięska reprezentacja Dobrego Lasu wyprzedziła  w konkursie Stowarzyszenie Rozwoju Wsi "Wodniczka" z Szorc (gm. Trzcianne) oraz przedstawicielki koła gospodyń w Sielcu (gm. Boćki).



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama