Stanisława Zagórskiego pożegnaliśmy już, ale jego idea honorowania ludzi (czasami też instytucji), które dbają o poznawanie, utrwalanie i popularyzowanie kultury polskiej, zwłaszcza tej, która rodzi się w regionach, małych środowiskach, pozostaje inspirująca. Dzieło kontynuuje prezes Ludwik
Nagroda ma od początku charakter ogólnopolski. Przyznaje ją Kapituła, którą obecnie kieruje profesor Henryk Samsonowicz.
Uroczystości glogerowskie odbyły się tym razem w miejscu, które wydaje się bliskie pasjom etnograficznym Glogera - w ciechanowieckim muzeum. Autor "Encyklopedii Staropolskiej", łączący w sobie "piewcę postępu cywilizacyjnego, miłośnika staropolszczyzny i marzyciela rozrzewniającego się wizjami pięknych, nowoczesnych... sadów i ogrodów przyszłości", mógł bowiem uwielbiać Mickiewicza - jak dowiadujemy się w wstępu prof. Jarosława Ławskiego z Pism rozproszonych - lecz czytał botanika Krzysztofa Kluka - czytamy w relacji zawartej na stronie "Stopki".
Uroczystemu rozstrzygnięciu Konkursu towarzyszyła konferencja naukowa pt. „Poczucie narodowe, poczucie patriotyczne” oraz premiera tomu monograficznego pod takim samy tytułem. Temat zaproponował przewodniczący Kapituły nagród glogerowskich, profesor Henryk Samsonowicz. Zadaniem autorów były refleksje nad powstawaniem i kształtowaniem się poczucia narodowego, tożsamości, jak zmieniał się dyskurs w tej dziedzinie.
Laureatami nagród im. Zygmunta Glogera zostali:
NAGRODA I STOPNIA
prof. dr hab. Jarosław Ławski z Ełku za wkład w badania nad twórczością Zygmunta Glogera.
NAGRODA II STOPNIA
prof. dr hab. Ryszard Kowalczyk z Lwówka za ochronę i popularyzację badań nad dziedzictwem regionu wielkopolskiego.
NAGRODA III STOPNIA
Towarzystwo Naukowe „Pruthenia” w Olsztynie za badania nad dziejami dawnych ziem pruskich; Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu za działalność wydawniczo-naukową.
WYRÓŻNIENIA
Joanna Gierczyńska z Warszawy za utrwalanie śladów pamięci Muzeum Więzienia Pawiak; dr Maria Lipok-Bierwiaczonek z Tychów za popularyzowanie tradycji kultury ludowej Śląska; Monika Franciszka Sienkiewicz z Reykjaviku za promowanie kultury polskiej w Islandii;
NAGRODA HONOROWA
Biblioteka Śląska w Katowicach za ochronę dziedzictwa kulturowego Śląska.
W organizacji uroczystego rozstrzygnięcia Konkursu Społeczne Stowarzyszenia Prasoznawcze „Stopka” współpracowały z Narodowym Centrum Kultury Partnerami wydarzenia byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Urząd Miejski w Łomży.
Komentarze