Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 06:18
Reklama

Urszula Kuczyńska i Przemysław Karwowski. Docenieni

Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymała Urszula Kuczyńska, kierownik Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. Natomiast Przemysław Karwowski, scenograf Teatru Lalki i Aktora w Łomży uhonorowany został doroczną nagrodą marszałka województwa podlaskiego.

Autor: Muzeum Północno - Mazowieckie, Wrota Podlasia

Urszula Kuczyńska

Jak informuje Muzeum Północno - Mazowieckie w Łomży, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, na mocy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, nadal pani Urszuli Kuczyńskiej, kierownikowi Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Urszula Kuczyńska w 1987 r. ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim uzyskując tytuł magistra etnografii. W tymże samym roku podjęła prace w Skansenie Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, oddziale Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży. Przeszła kolejne szczeble zawodowe w muzealnictwie od asystenta do kustosza muzealnego. W 1994 r. została kierownikiem nowogrodzkiego Skansenu. Od 30 lat zajmuje się ochroną dziedzictwa kulturowego z obszaru Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, głównie w zakresie budownictwa drewnianego, kultury materialnej i sztuki ludowej. Wiele pracy włożyła w utrzymanie we właściwym stanie obiektów budownictwa drewnianego na terenie skansenu. Większość tych obiektów posiada wyposażenie adekwatne do pełnionych wcześniej funkcji. Urszula Kuczyńska jest autorką wystaw stałych prezentowanych w tych obiektach. Opracowała i realizowała szereg wystaw czasowych w Muzeum w Łomży jak i w innych muzeach na terenie kraju.

Jest organizatorem imprez folklorystycznych odbywających się na terenie Skansenu w tym najbardziej znanej „Niedzieli św. Rocha”. Napisała wiele artykułów, opracowań, rozpraw i recenzji poświęconych kulturze kurpiowskiej i dziejom Skansenu oraz bierze udział jako juror w wielu konkursach poświęconych kulturze ludowej. Jest autorem przewodników po nowogrodzkim Skansenie oraz wydanej w 2004 r. książki „Bartnictwo Kurpiowskiej Puszczy Zielonej”. Publikacja ta zyskała szerokie uznanie w różnych środowiskach w tym m.in. została wyróżniona w konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku przez oddział podlaski Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Urszula Kuczyńska jest członkiem założycielem Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce. W latach 2007 – 2011 pełniła funkcję Przewodniczącej Rady Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku. Aktywnie działa w Stowarzyszeniu Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce. We wrześniu 2017 roku została wybrana na funkcję wiceprezesa zarządu głównego tej ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej wszystkie skanseny.

Trzydziestoletnia praca Urszuli Kuczyńskiej w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie daje podstawę do stwierdzenia, że ta placówka muzealna przez jej aktywność, kultywowanie tradycji regionalnych i działalność merytoryczną wpisała się trwale w pejzaż kulturalny północno-wschodniego regionu Polski. A Urszula Kuczyńska jest kontynuatorem dzieła Adama Chętnika, wielkiego znawcy i propagatora Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, twórcy Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, który w bieżącym roku obchodzi jubileusz 90-lecia swego istnienia.

Grupa Medialna Narew dołącza się do gratulacji dla pani Urszuli Kuczyńskiej. Dziękujemy też za zawsze merytorycznie perfekcyjną, a przy tym bardzo miłą współpracę przy materiałach realizowanych przez nas na temat Skansenu,  kultury kurpiowskiej, historii regionu.

Przemysław Filip Karwowski

Urodził się w 1957 roku w Łomży. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie. W okresie studiów był współzałożycielem studenckiej galerii „Kont” w Lublinie. Dyplom w 1984 roku z malarstwa w pracowni prof. Ryszarda Winiarskiego. Twórczość w zakresie malarstwa, plakatu, scenografii teatralnej i fotografii.

Od 30 lat jest scenografem w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Uprawia malarstwo i fotografię, projektuje plakaty i inne wydawnictwa. Autor ponad 30 wystaw w Polsce i poza granicami kraju. Najnowszą, "W drodze",. można było oglądać do niedawna w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno - Mazowieckiego. Laureat nagród ministra kultury, marszałka województwa, prezydenta Łomży.    

Jak relacjonuje portal Wrota Podlasia, nagrody marszałka dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury były wręczane po raz 18.  

- Mamy zaszczyt uhonorować  ludzi, których praca, pasja i twórczość  promuje nasz region w kraju i poza jego granicami, a to pięknie służy rozwojowi naszej małej ojczyzny - mówił marszałek Jerzy  Leszczyński.

Kapituła nagrody spośród piętnastu nominowanych, wybrała siedmiu laureatów. Obok Przemysława Karwowskiego zostali nimi: sopranistka, kameralistka, organizatorka wydarzeń artystycznych, pedagogowi wokalistyki Marlena Borowska z Suwałk; aktorka Białostockiego Teatru Lalek Barbara Muszyńska – Piecka została uhonorowana za 50 lat pracy artystycznej.  Za 35 lat pracy badawczej archeologicznej oraz za niezwykłe efekty tych badań zwłaszcza w okolicy Brańska, Tykocina i Białegostoku nagrodę marszałka otrzymała starszy Kustosz Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego Urszula StankiewiczUhonorowani zostali również pedagog i „kustosz lokalnej pamięci” Tadeusz Szereszewski  za całokształt dokonań w dziedzinie wychowania i edukacji  patriotycznej, zachowanie pamięci historycznej wśród dzieci i młodzieży z Bielska Podlaskiego,  poeta białoruski , tłumacz, publicysta Wiktor Szwed – za całokształt dokonań twórczych, a także  Aleksander Wasyluk – animator kultury- za działalność na rzecz promocji Prawosławia w kraju i za granicą, szczególnie za promocję wydarzenia  „Kolory Prawosławia. Polska” w ponad 50 miejscach w piętnastu krajach świata.
Laureaci zgodnie podkreślali, że nagroda jest ogromnym wyróżnieniem i daje motywację do pracy i dla tych, którzy od wielu lat tworzą i dla tych, którzy są na początku działalności artystycznej.
 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama