Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 11:29
Reklama

Razem budujmy naszą Łomżę. Konsultacje na temat nowego osiedla

Teraz jest jeszcze jak w piosence zespołu Golec uOrkiestra: "na razie jest ściernisko..." Ale może być „San Francisco", a może raczej - wszystko czego sobie mieszkańcy Łomży zażyczą. Jeżeli tylko zechcą opowiedzieć o swoich potrzebach podczas spotkania w środę 4 października, o godzinie 16:00 w Szkole Podstawowej nr 10 przy ul. Niemcewicza.
Razem budujmy naszą Łomżę. Konsultacje na temat nowego osiedla

Udział w spotkaniu będą mogły wziąć także osoby niepełnosprawne. Urząd Miejski zapewni im transpor. Zainteresowani proszeni są o kontakt telefoniczny: 86 216 24 63. Osoba odpowiedzialna: Ewa Sznejder.

- Prowadzimy konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania terenów między osiedlem Wiosennym a Szosą do Mężenina. Łączna powierzchnia tego terenu to 63 hektary. Głos mieszkańców Łomży jest dla mnie niezwykle istotny, dlatego zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w konsultacjach. Liczę na państwa ciekawe pomysły. Razem budujmy naszą Łomżę - zaprasza do udziału prezydent Mariusz Chrzanowski

Oficjalny komunikat Urzędu Miejskiego:

Prezydent Łomży informuje, że Miasto przystąpiło do projektu "Konsultacje dokumentów planistycznych w podlaskich gminach" realizowanego przez Federację Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych NOT w Białymstoku w partnerstwie z Podlaskim Biurem Planowania Przestrzennego i Fundacją Inicjatyw Regionalnych „Progres” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Okres realizacji projektu: marzec 2017 r. – grudzień 2017 r.

Rzeczowe sformułowania nie mówią wszystkiego o przedsięwzięciu, jakiego nie było jeszcze w Łomży, a znane jest w niewielu miejscach w kraju.

- Tak szerokie konsultacje, to dla mnie nowość jako, że zwykle działamy w trybie ustawowym, a to węższy zakres. Tu mamy szansę rozpocząć coś zupełnie nowego – podkreśla Jacek Rostek, projektant z doświadczeniem z różnych ośrodków kraju. – To jest w tej chwili pusta przestrzeń i dlatego ten plan zagospodarowania przestrzennego jest tak ważny. Na tym etapie mamy możliwość wprowadzenia rozwiązań, których mieszkańcy oczekują. Na późniejszych jest już na to za późno.

Obszar, którego dotyczy, ta rozbudowana i nietypowa procedura konsultacyjna, przylega do terenów osiedli SM Perspektywa i Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, tworzących wspólnie największą i najliczniej zamieszkaną dzielnicę miasta - Południe. W tym kierunku rozwija się budownictwo wielorodzinne spółdzielni mieszkaniowych oraz deweloperów. Rozbudowują się systematycznie sąsiednie wsie, Zawady i Giełczyn. Osiedle, które jest tematem konsultacji, połączy je z miastem. Także za sprawą dwupasmowej ulicy Zawadzkiej, której budowa się wkrótce rozpocznie.

Na terenie obecnego „ścierniska” mieszka obecnie zaledwie ok. 30 osób. Zabudowa powstaje w sposób rozproszony, chaotyczny i niekontrolowany, w drodze indywidualnych decyzji administracyjnych. Nieruchomości rolne ma na tym terenie 105 właścicieli. Przewiduje się, na podstawie zapisów Studium, że w przeciągu najbliższych kilku - kilkunastu lat zamieszka tam 3-5 tys. osób.

- W tej części Łomży, która przylega do terenu objętego konsultacjami, budownictwo wielorodzinne rozwija się najszybciej. Tylko nasza spółka zrealizowała tu około 600 mieszkań. Na tym osiedlu znajduje się przychodnia, apteka, chcemy również zbudować przedszkole dla około 120 dzieci. Konsultacje społeczne są bardzo ważne, bo budynki mieszkalne nie mogą istnieć bez infrastruktury dodatkowej, która ułatwi życie na nowym osiedlu. A o potrzebach najlepiej opowiedzą ci, którzy już na podobnych osiedlach mieszkają - mówi Marek Zacharzewski, właściciel firmy deweloperskiej.

Plan zagospodarowania, o którym władze Łomży chcą rozmawiać z mieszkańcami, będzie podstawą kolejnych działań.

- To unikalne doświadczenie i chcę zobaczyć, co się będzie działo w rozmowach z mieszkańcami. Konsultacje dotyczą kształtu przyszłego osiedla, ale ramy prawne tworzy dokument zwany planem zagospodarowania przestrzennego – tłumaczy Jacek Rostek.

Te ramy można będzie wypełnić tak, aby powstała dzielnica Łomży jak najlepiej spełniająca oczekiwania przyszłych mieszkańców, ale także łomżyniaków, którzy chcą widzieć rozwój swego miasta.

- Przewiduję, że w kierunku Szosy do Mężenina może pójść budownictwo jednorodzinne, a w stronę szpitala - wielorodzinne. W obu częściach trzeba zadbać o zielone enklawy, place zabaw i tereny rekreacyjne. Nie mam wątpliwości, że konsultacje powinny przynieść bardzo ważny materiał z punktu widzenia mieszkańców Łomży. Oni najlepiej wiedzą, co stworzyć dla normalnego funkcjonowania, a jakich problemów uniknąć - mówi Witold Chludziński, radny i mieszkaniec tej części Łomży.

Kolejna część konsultacji w sprawie 63 hektarów nowego osiedla między ulicą Wiosenną, Szosą do Mężenina, przyszłym nowym fragmentem ulicy Zawadzkiej już w środę 4 października, o godzinie 16:00 w Szkole Podstawowej nr 10 przy ul. Niemcewicza.

- Jeszcze raz serdecznie zapraszam na to spotkanie. To, co robimy jest niezwykle ważne dla Łomży i cieszy z co najmniej trzech powodów. Powstanie nowa część miasta, możliwie jak najbardziej zgodna z oczekiwaniami mieszkańców. Wszyscy nabierzemy doświadczenia w organizowaniu społecznej rozmowy nawet o najbardziej skomplikowanych sprawach. Wreszcie, co uważam za szczególnie ważne, powodzenie konsultacji a potem budowa nowych domów mieszkalnych będzie dowodem, że nieprawdziwe i niemądre są opinie o Łomży zagrożonej zapaścią i brakiem perspektyw. Przeciwnie, to będzie nowy impuls rozwoju - mówi prezydent Mariusz Chrzanowski.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama