W skład zespołu ze strony polskiej wchodzili również m. in. sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Konrad Szymański, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Witold Słowik oraz liczna grupa reprezentantów polskiego biznesu.
Prezydent Mariusz Chrzanowski był uczestnikiem debaty w trakcie Forum Gospodarczego. W swoim wystąpieniu mówił o walorach gospodarczych Łomży.
- Odbyłem także serię rozmów dwustronnych w formule B2B z bułgarskimi przedsiębiorcami zainteresowanymi inwestowaniem w Polsce oraz organizacjami odpowiedzialnymi za kontakty międzynarodowe – informuje prezydent.
Jednym z ważnych wydarzeń polsko - bułgarskiego Forum było podpisanie porozumienia dotyczącego współpracy między Łomżą, a gminą Pawlikeni. Doszło do tego w uroczystej oprawie, po wystąpieniach premier RP Beaty Szydło i premiera Bułgarii Bojko Borisowa.
Nowy partner współpracy międzynarodowej Łomży - Pawlikeni - to 30-tysięczna gmina położona pomiędzy Sofią i Warną. Jest to region rolniczy z dużą liczbą firm działających w branży rolno-spożywczej i budowlanej.
– Chcemy wspólnie rozwijać współpracę na płaszczyźnie projektów gospodarczych, wymiany młodzieży oraz w kulturze i sporcie. Planujemy wspólne poszukiwania możliwości aplikowania o środki unijne na realizację inwestycji – zapowiada Mariusz Chrzanowski.
Prezydent poinformował również o planach przyszłorocznych „Łomżyńskich wakacji”. Wśród przygotowywanych dla mieszkańców miasta i gości wydarzeń jubileuszowego roku, znajdą się prezentacje kultury, kuchni i zwyczajów państw, z których miastami oraz regionami współpracuje Łomża.
– Jestem już po wstępnych rozmowach w tej sprawie z ambasadorem oraz konsulem honorowym Bułgarii w Polsce. Mam nadzieję, że będzie to impreza cykliczna – informuje Mariusz Chrzanowski. Dodaje, że w ramach obchodów 600-lecia praw miejskich Łomży, chce zapoczątkować także organizowanie turnieju młodzieżowego w piłkę nożną pod nazwą „Łomża Cup”, w którym wezmą udział drużyny z miast partnerskich.
Pomocą w organizacji wyjazdu służył prezydentowi Łomży Witold Karczewski - Konsulowi Honorowemu Republiki Bułgarii w Białymstoku, który jednocześnie jest prezesem Podlaskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
- Chciałbym mu bardzo podziękować. To dzięki jego staraniom udało się nawiązać kontakt z bułgarskim miastem. To człowiek - instytucją w podlaskim biznesie, osoba szanowana i ceniona zarówno w kraju, jak i zagranicą – podkreśla Mariusz Chrzanowski.
Wysoką rangę polityczną wydarzeniu w Sofii nadała obecność w polskiej delegacji premier Beaty Szydło. W rozmowach dotyczących rozwijania współpracy gospodarczej między obydwoma krajami wziął udział także premier Bojko Borisow. Szefowa polskiego rządu zachęcała bułgarskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce. Warto podkreślić, iż w tej chwili na polskim rynku działa już około 700 bułgarskich firm
- Jesteśmy dobrym rynkiem, krajem bezpiecznym, rozwojowym i przyjaznym. Sądzę, że znajdziecie u nas dobry klimat do inwestowania – mówiła premier Beata Szydło.
Bułgaria od ponad 10 lat jest członkiem Unii Europejskiej. Coraz mocniej rozwija się wymiana handlowa między naszymi krajami. Polska jest importerem głównie urządzeń mechanicznych i elektrycznych, materiałów i wyrobów włókienniczych, artykułów spożywczych, w tym win i tytoniu. Z kolei Bułgarzy sprowadzają od nas wyroby włókiennicze, chemikalia i produkty rolno -spożywcze.
Komentarze