Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 10:28
Reklama

A Ty, obywatelu Łomży, czy już wiesz, czego chcesz

Listę zadań, wśród których mieszkańcy Łomży wskażą ważne dla siebie sprawy do załatwienia za pomocą Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok, opublikował Urząd Miejski. Od poniedziałku głosowanie.

Procedury weryfikacyjne przeszło 26 projektów i dodatkowo 3 z wprowadzonego po raz pierwszy Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Zespół Koordynujący utrzymał poza tym główne rozwiązania znane z poprzednich edycji: podział miasta na 3 strefy (Centrum, Łomżyca i Południe), do 150 tysięcy złotych na jeden projekt. Reguła to tzw. projekty twarde (inwestycyjne) w strefach i dopuszczenie "miękkich" (np. imprezy) w MBO.

Ustalenie ostatecznej listy zadań potwierdziło pewną tradycją - niezbyt radosną - łomżyńskich edycji inicjatywy zwanej też "budżetem partycypacyjnym". Mieszkańcy chcą przede wszystkim załatwiania prostych spraw codziennego życia: lepszych ulic, chodników, parkingów, oświetlenia, monitoringu. Tylko nieliczne propozycje oznaczałyby dla Łomży jakieś "wartości dodane".

W strefie Centrum zgłoszonych zostało 9 zadań:

1. 20 - 30 rzeźb ceramicznych na budynku przy ul. Dwornej 35 (róg Giełczyńskiej i Senatorskiej) stanowiących ilustrację "Bajek" Zbigniewa Herberta (szacunkowy koszt - 25 tys. zł);

2. 3 progi spowalniające ruch na ulicy Senatorskiej (15 tys.);

3. Nowe schody lub kapitalny remont istniejących między ulicą Zamiejską a ulicą Zjazd (120 tys.);

4. Chodnik wzdłuż ulicy Górnej (150 tys.);

5. Przełożenie bruku jezdni, remont chodnika, zamontowanie oświetlenia i barierek pomagających pieszym na ulicy Kapucyńskiej (150 tys.);

6. Remont chodnika między aleją Legionów a ulicą Wojska Polskiego w rejonie ronda Kościuszki (150 tys.);

7. Remont terenu przed budynkiem przy ul. 3 Maja 2, z utworzeniem miejsc postojowych i remontem wjazdu (150 tys.);

8. Rozćwierkana Łomża, czyli usunięcie w centrum miasta gniazd ptaków krukowatych i zainstalowanie budek dla ptaków śpiewających (40 tys.);

9. Uliczka z kostki brukowej między ul. Wąską a Szosą Zambrowską.

W strefie Łomżyca na liście jest 11 projektów.

10. Wiaty przystankowe komunikacji miejskiej wraz z koszami na śmieci, doświetlenie przejść dla pieszych, słup ogłoszeniowy oraz nowe drzewa i krzewy przy ulicach: Kraska, Krucza, Poznańska, Strusia (110 tys.);

11. Chodnik i dojazdy do posesji przy ul. Strażackiej (120 tys.);

12. Chodniki i wjazdy na posesje przy fragmentach ulic: Lipowej, Łukasińskiego, Strażackiej (150 tys.);

13. Oświetlenie (tzw. inteligentne) traktu pieszo - rowerowego od ul. Przyjaźni do ul. Szerokiej (150 tys.);

14. Mini bulwary nad Łomżyczką, czyli 200 metrów ciągu pieszo - rowerowego z ławeczkami i oświetleniem w rejonie ulic Wesołej, Modrzewiowej, Kalinowej (150 tys.);

15. Monitoring Centrum Sportowo - Rekreacyjnego Łomżyca przy ul. Browarnej (150 tys.);

16. Rozbudowa parkingów przy dwóch przedszkolach przy ul. Studenckiej (110 tys.);

17. Siłownia i fitness z ławeczkami i bramkami do gry w piłkę przy ul. Harcerskiej (50 tys.);

18. Nowy chodnik przy ulicy Miłej (50 tys.);

19. Nowy chodnik przy ul. Obrońców Łomży (150 tys.);

20. Zatoka parkingowa przy ul. Pułaskiego (32 tys.).

W strefie Południe zgłoszonych zostało 6 zadań.

21. Plac zabaw przy ul. Kazańskiej 5 (40 tys.);

22. Remont chodników na części ulic Przykoszarowej i Niemcewicza w rejonie Kołłątaja (106 tys.800 zł);

23. Chodniki na części ul. Przykoszarowej (58 tys. 200 zł);

24. Remont ulicy Bema (98 tys. 600 zł);

25. Remont parkingu przy ul. Księżnej Any 6 D (150 tys.);

26. Miejsca postojowe przy ul. Bema i Prusa na obrzeżach parku Jana Pawła II (100 tys.).

Do pionierskiego Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego zgłoszone zostały 3 propozycje.

1. Młodzieżowy nocny turniej piłki nożnej z okazji 600-lecia praw miejskich Łomży na obiektach MOSiR przy ul. Zjazd (50 tys.);

2. Opracowanie i przeprowadzenie tzw. gry miejskiej z wykorzystaniem przestrzeni miasta jako swego rodzaju planszy do gry dla rywalizujących zespołów, z wykorzystaniem najbardziej charakterystycznych obiektów miasta (50 tys.);

3. Piknik i koncert patriotyczny na Starym Rynku 15 sierpnia z koncertem wybranych wykonawców oraz pokazami grup rekonstrukcyjnych i prezentacjami organizacji pozarządowych (40 tys.).

Kiedy i jak głosować

Koszty zaproponowanych zadań przekraczają wielkość budżetu przyznanego przez miasto (2 mln zł), ale ta „luka” nie jest tak duża, jak w poprzednich latach i znaczna część propozycji ma szanse na realizację. Także w przypadku Młodzieżowego BO (100 tys.) wystarczy na dwa z trzech zgłoszeń.

Podobnie jak w poprzednich latach każdy uczestnik głosowania będzie mógł wskazać trzy zadania, niekoniecznie w strefie, w której mieszka.

Głosowanie rozpoczyna się w poniedziałek 18 września i potrwa do 6 października. Formularze głosowania można znaleźć w: ratuszu przy Starym Rynku, SP nr 5 przy ul. Polnej i na basenie przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w specjalnie oznakowanym autobusie MPK.

Elektroniczna wersja będzie do pobrania ze strony Urzędu Miejskiego.

Wypełnione karty mogą być wrzucane do urn w wymienionych punktach oraz przesyłane drogą elektroniczną. Ogłoszenie wyników głosowania na propozycje do Budżetu Obywatelskiego Łomży na 2018 rok nastąpi 23 października.

Urząd Miejski na swojej stronie przekazuje:

Informacje dotyczące budżetu obywatelskiego na 2018 rok

Budżet obywatelski jest realizowany w Łomży już po raz piąty. Poprzednie jego edycje zakończyły się sukcesem. Udało się zrealizować wiele pomysłów łomżyniaków: place zabaw, siłownie zewnętrzne, boiska. Przestrzeń miejską wypełniły nowe, bezpieczne chodniki i parkingi. Mieszkańcy Łomży pokazali, że są w stanie nie tylko dostrzec własne problemy i potrzeby, ale także wykazać się inicjatywą i wziąć sprawy w swoje ręce. Liczymy na to, że i tym razem będzie podobnie!

Czym jest budżet obywatelski?
To kwota w budżecie miasta, o której przeznaczeniu zadecydują nie radni, ale sami Mieszkańcy Łomży, którzy przecież najlepiej wiedzą, czego im potrzeba! 

Zasady Budżetu Obywatelskiego 2018
• Tradycyjnie Łomża została podzielona na 3 strefy: Południe, Centrum i Łomżycę. Każda z nich otrzyma 25 proc. całości ustalonej kwoty. Pozostałe 25 proc. stanowi rezerwę, która zostanie rozdzielona przez Zespół Koordynujący zachowując kolejność wynikającą z głosowania Mieszkańców oraz w miarę możliwości, starając się podzielić środki w równym stopniu dla każdej ze strefy.

Pieniądze mogą zostać przeznaczone na inwestycje, a więc budowę lub modernizację infrastruktury miejskiej.
• Swój pomysł może zgłosić każdy Mieszkaniec Łomży.


 

Lista najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami

1. Można głosować maksymalnie na 3 zadania. Czy musi to być po jednym zadaniu z każdej strefy (tj. 1 zadanie z centrum, 1 z południa itd.)?
Nie, można głosować maksymalnie na 3 zadania niezależnie od tego, w jakiej strefie się one mieszczą. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby osoba głosująca oddała swój głos np. na 3 zadania z jednej strefy.
2. Czy zadania realizowane w ramach budżetu obywatelskiego mogą być współfinansowane z innych źródeł?
Nie, nie ma możliwości współfinansowania zadania z innych źródeł. Można natomiast dokonać „podziału” inwestycji na mniejsze elementy (np. remont drogi + remont chodnika) i jeden element potraktować jako zadanie w ramach budżetu obywatelskiego, a drugi finansować ze środków zewnętrznych. Należy przy tym pamiętać, że nie ma możliwości etapowania zadań, całość inwestycji musi zmieścić się w puli środków (tj. 150 000 zł) i zrealizowanych w ramach działań przewidzianych na dany rok.
3. Czy możliwe jest zgłoszenie zadania, w którym będzie więcej niż jeden autor?
Autorem zadania może być tylko jedna osoba, o czym mówi paragraf 7 b.o, który stanowi, że „jeden mieszkaniec może zgłosić tylko jedno zadanie”. Oczywiście wiadomym jest, że za każdym większym projektem może stać większa grupa ludzi. Można ich uwzględnić w formularzu w rubryce: „Dane osób popierających zadanie”, traktując osobę wpisaną jako autora jako reprezentanta określonego środowiska.  
4. Czy w ramach budżetu obywatelskiego można zaproponować postawienie pomnika, np. upamiętniającego bohatera narodowego lub wydarzenie historyczne?
Zgodnie z paragrafem 4 Regulaminu B.O. w ramach b.o. mogą być realizowane zadania związane z budową lub robotami budowlanymi dotyczącymi tworzenia lub modernizacji elementów infrastruktury miejskiej, które przyczyni się do rozwoju Miasta. W przypadku pomników przesłanki te nie są spełnione. 
5. Czy jedna osoba może udzielić poparcia kilku zadaniom? (dot. rubryki nr 5 formularza zgłaszania zadań).
Tak, jeden Mieszkaniec może udzielić poparcia kilku zadaniom poprzez złożenie podpisu do rubryki nr 5 formularza. 
6. Od kiedy można prowadzić działania promujące swój projekt zadania? Czy działania te można prowadzić jedynie w wyznaczonym w harmonogramie?
Zgodnie z paragrafem 36 Regulaminu b.o., działania promujące zgłoszony przez siebie projekt zadania można rozpocząć z chwilą ogłoszenia listy zadań zakwalifikowanych do głosowania. Wspomniane w harmonogramie działania informacyjne to czas, w którym Urząd Miejski zachęca Mieszkańców Łomży do wzięcia udziału w głosowaniu oraz informuje o zgłoszonych projektach (m.in. poprzez rozklejanie plakatów, aktywność w lokalnych mediach, organizacje spotkania informacyjnego).  
7. W poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego było zgłoszone interesujące zadanie, które wówczas nie uzyskało ilości głosów pozwalającej na jego realizację. Czy można je zgłosić ponownie?
Jeśli projekt zadania zgłaszany w latach ubiegłych jest zgodny ze zaktualizowaną, obecnie obowiązującą wersją Regulaminu budżetu obywatelskiego to nie ma formalnych przesłanek zabraniających jego ponownego zgłoszenia.”

fot. Niedawno otwarte Centrum Sportowo - Rekreacyjne na Łomżycy to także projekt z Budżetu Obywatelskiego Łomży 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama