Procedury weryfikacyjne przeszło 26 projektów i dodatkowo 3 z wprowadzonego po raz pierwszy Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Zespół Koordynujący utrzymał poza tym główne rozwiązania znane z poprzednich edycji: podział miasta na 3 strefy (Centrum, Łomżyca i Południe), do 150 tysięcy złotych na jeden projekt. Reguła to tzw. projekty twarde (inwestycyjne) w strefach i dopuszczenie "miękkich" (np. imprezy) w MBO.
Ustalenie ostatecznej listy zadań potwierdziło pewną tradycją - niezbyt radosną - łomżyńskich edycji inicjatywy zwanej też "budżetem partycypacyjnym". Mieszkańcy chcą przede wszystkim załatwiania prostych spraw codziennego życia: lepszych ulic, chodników, parkingów, oświetlenia, monitoringu. Tylko nieliczne propozycje oznaczałyby dla Łomży jakieś "wartości dodane".
W strefie Centrum zgłoszonych zostało 9 zadań:
1. 20 - 30 rzeźb ceramicznych na budynku przy ul. Dwornej 35 (róg Giełczyńskiej i Senatorskiej) stanowiących ilustrację "Bajek" Zbigniewa Herberta (szacunkowy koszt - 25 tys. zł);
2. 3 progi spowalniające ruch na ulicy Senatorskiej (15 tys.);
3. Nowe schody lub kapitalny remont istniejących między ulicą Zamiejską a ulicą Zjazd (120 tys.);
4. Chodnik wzdłuż ulicy Górnej (150 tys.);
5. Przełożenie bruku jezdni, remont chodnika, zamontowanie oświetlenia i barierek pomagających pieszym na ulicy Kapucyńskiej (150 tys.);
6. Remont chodnika między aleją Legionów a ulicą Wojska Polskiego w rejonie ronda Kościuszki (150 tys.);
7. Remont terenu przed budynkiem przy ul. 3 Maja 2, z utworzeniem miejsc postojowych i remontem wjazdu (150 tys.);
8. Rozćwierkana Łomża, czyli usunięcie w centrum miasta gniazd ptaków krukowatych i zainstalowanie budek dla ptaków śpiewających (40 tys.);
9. Uliczka z kostki brukowej między ul. Wąską a Szosą Zambrowską.
W strefie Łomżyca na liście jest 11 projektów.
10. Wiaty przystankowe komunikacji miejskiej wraz z koszami na śmieci, doświetlenie przejść dla pieszych, słup ogłoszeniowy oraz nowe drzewa i krzewy przy ulicach: Kraska, Krucza, Poznańska, Strusia (110 tys.);
11. Chodnik i dojazdy do posesji przy ul. Strażackiej (120 tys.);
12. Chodniki i wjazdy na posesje przy fragmentach ulic: Lipowej, Łukasińskiego, Strażackiej (150 tys.);
13. Oświetlenie (tzw. inteligentne) traktu pieszo - rowerowego od ul. Przyjaźni do ul. Szerokiej (150 tys.);
14. Mini bulwary nad Łomżyczką, czyli 200 metrów ciągu pieszo - rowerowego z ławeczkami i oświetleniem w rejonie ulic Wesołej, Modrzewiowej, Kalinowej (150 tys.);
15. Monitoring Centrum Sportowo - Rekreacyjnego Łomżyca przy ul. Browarnej (150 tys.);
16. Rozbudowa parkingów przy dwóch przedszkolach przy ul. Studenckiej (110 tys.);
17. Siłownia i fitness z ławeczkami i bramkami do gry w piłkę przy ul. Harcerskiej (50 tys.);
18. Nowy chodnik przy ulicy Miłej (50 tys.);
19. Nowy chodnik przy ul. Obrońców Łomży (150 tys.);
20. Zatoka parkingowa przy ul. Pułaskiego (32 tys.).
W strefie Południe zgłoszonych zostało 6 zadań.
21. Plac zabaw przy ul. Kazańskiej 5 (40 tys.);
22. Remont chodników na części ulic Przykoszarowej i Niemcewicza w rejonie Kołłątaja (106 tys.800 zł);
23. Chodniki na części ul. Przykoszarowej (58 tys. 200 zł);
24. Remont ulicy Bema (98 tys. 600 zł);
25. Remont parkingu przy ul. Księżnej Any 6 D (150 tys.);
26. Miejsca postojowe przy ul. Bema i Prusa na obrzeżach parku Jana Pawła II (100 tys.).
Do pionierskiego Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego zgłoszone zostały 3 propozycje.
1. Młodzieżowy nocny turniej piłki nożnej z okazji 600-lecia praw miejskich Łomży na obiektach MOSiR przy ul. Zjazd (50 tys.);
2. Opracowanie i przeprowadzenie tzw. gry miejskiej z wykorzystaniem przestrzeni miasta jako swego rodzaju planszy do gry dla rywalizujących zespołów, z wykorzystaniem najbardziej charakterystycznych obiektów miasta (50 tys.);
3. Piknik i koncert patriotyczny na Starym Rynku 15 sierpnia z koncertem wybranych wykonawców oraz pokazami grup rekonstrukcyjnych i prezentacjami organizacji pozarządowych (40 tys.).
Kiedy i jak głosować
Koszty zaproponowanych zadań przekraczają wielkość budżetu przyznanego przez miasto (2 mln zł), ale ta „luka” nie jest tak duża, jak w poprzednich latach i znaczna część propozycji ma szanse na realizację. Także w przypadku Młodzieżowego BO (100 tys.) wystarczy na dwa z trzech zgłoszeń.
Podobnie jak w poprzednich latach każdy uczestnik głosowania będzie mógł wskazać trzy zadania, niekoniecznie w strefie, w której mieszka.
Głosowanie rozpoczyna się w poniedziałek 18 września i potrwa do 6 października. Formularze głosowania można znaleźć w: ratuszu przy Starym Rynku, SP nr 5 przy ul. Polnej i na basenie przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w specjalnie oznakowanym autobusie MPK.
Elektroniczna wersja będzie do pobrania ze strony Urzędu Miejskiego.
Wypełnione karty mogą być wrzucane do urn w wymienionych punktach oraz przesyłane drogą elektroniczną. Ogłoszenie wyników głosowania na propozycje do Budżetu Obywatelskiego Łomży na 2018 rok nastąpi 23 października.
Urząd Miejski na swojej stronie przekazuje:
„Informacje dotyczące budżetu obywatelskiego na 2018 rok
Budżet obywatelski jest realizowany w Łomży już po raz piąty. Poprzednie jego edycje zakończyły się sukcesem. Udało się zrealizować wiele pomysłów łomżyniaków: place zabaw, siłownie zewnętrzne, boiska. Przestrzeń miejską wypełniły nowe, bezpieczne chodniki i parkingi. Mieszkańcy Łomży pokazali, że są w stanie nie tylko dostrzec własne problemy i potrzeby, ale także wykazać się inicjatywą i wziąć sprawy w swoje ręce. Liczymy na to, że i tym razem będzie podobnie!
Czym jest budżet obywatelski?
To kwota w budżecie miasta, o której przeznaczeniu zadecydują nie radni, ale sami Mieszkańcy Łomży, którzy przecież najlepiej wiedzą, czego im potrzeba!
Zasady Budżetu Obywatelskiego 2018
• Tradycyjnie Łomża została podzielona na 3 strefy: Południe, Centrum i Łomżycę. Każda z nich otrzyma 25 proc. całości ustalonej kwoty. Pozostałe 25 proc. stanowi rezerwę, która zostanie rozdzielona przez Zespół Koordynujący zachowując kolejność wynikającą z głosowania Mieszkańców oraz w miarę możliwości, starając się podzielić środki w równym stopniu dla każdej ze strefy.
• Pieniądze mogą zostać przeznaczone na inwestycje, a więc budowę lub modernizację infrastruktury miejskiej.
• Swój pomysł może zgłosić każdy Mieszkaniec Łomży.
Lista najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami
1. Można głosować maksymalnie na 3 zadania. Czy musi to być po jednym zadaniu z każdej strefy (tj. 1 zadanie z centrum, 1 z południa itd.)?
Nie, można głosować maksymalnie na 3 zadania niezależnie od tego, w jakiej strefie się one mieszczą. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby osoba głosująca oddała swój głos np. na 3 zadania z jednej strefy.
2. Czy zadania realizowane w ramach budżetu obywatelskiego mogą być współfinansowane z innych źródeł?
Nie, nie ma możliwości współfinansowania zadania z innych źródeł. Można natomiast dokonać „podziału” inwestycji na mniejsze elementy (np. remont drogi + remont chodnika) i jeden element potraktować jako zadanie w ramach budżetu obywatelskiego, a drugi finansować ze środków zewnętrznych. Należy przy tym pamiętać, że nie ma możliwości etapowania zadań, całość inwestycji musi zmieścić się w puli środków (tj. 150 000 zł) i zrealizowanych w ramach działań przewidzianych na dany rok.
3. Czy możliwe jest zgłoszenie zadania, w którym będzie więcej niż jeden autor?
Autorem zadania może być tylko jedna osoba, o czym mówi paragraf 7 b.o, który stanowi, że „jeden mieszkaniec może zgłosić tylko jedno zadanie”. Oczywiście wiadomym jest, że za każdym większym projektem może stać większa grupa ludzi. Można ich uwzględnić w formularzu w rubryce: „Dane osób popierających zadanie”, traktując osobę wpisaną jako autora jako reprezentanta określonego środowiska.
4. Czy w ramach budżetu obywatelskiego można zaproponować postawienie pomnika, np. upamiętniającego bohatera narodowego lub wydarzenie historyczne?
Zgodnie z paragrafem 4 Regulaminu B.O. w ramach b.o. mogą być realizowane zadania związane z budową lub robotami budowlanymi dotyczącymi tworzenia lub modernizacji elementów infrastruktury miejskiej, które przyczyni się do rozwoju Miasta. W przypadku pomników przesłanki te nie są spełnione.
5. Czy jedna osoba może udzielić poparcia kilku zadaniom? (dot. rubryki nr 5 formularza zgłaszania zadań).
Tak, jeden Mieszkaniec może udzielić poparcia kilku zadaniom poprzez złożenie podpisu do rubryki nr 5 formularza.
6. Od kiedy można prowadzić działania promujące swój projekt zadania? Czy działania te można prowadzić jedynie w wyznaczonym w harmonogramie?
Zgodnie z paragrafem 36 Regulaminu b.o., działania promujące zgłoszony przez siebie projekt zadania można rozpocząć z chwilą ogłoszenia listy zadań zakwalifikowanych do głosowania. Wspomniane w harmonogramie działania informacyjne to czas, w którym Urząd Miejski zachęca Mieszkańców Łomży do wzięcia udziału w głosowaniu oraz informuje o zgłoszonych projektach (m.in. poprzez rozklejanie plakatów, aktywność w lokalnych mediach, organizacje spotkania informacyjnego).
7. W poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego było zgłoszone interesujące zadanie, które wówczas nie uzyskało ilości głosów pozwalającej na jego realizację. Czy można je zgłosić ponownie?
Jeśli projekt zadania zgłaszany w latach ubiegłych jest zgodny ze zaktualizowaną, obecnie obowiązującą wersją Regulaminu budżetu obywatelskiego to nie ma formalnych przesłanek zabraniających jego ponownego zgłoszenia.”
fot. Niedawno otwarte Centrum Sportowo - Rekreacyjne na Łomżycy to także projekt z Budżetu Obywatelskiego Łomży
Komentarze