Funkcjonariuszy napotkaliśmy rankiem na placu Kościuszki. To jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w Łomży, skupiające niemal cały ruch tranzytowy przez miasto i ważne dla lokalnej komunikacji. W dodatku prowadzą przez rondo drogi do kilku okolicznych szkół.
Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku, wraz z rozpoczęciem nowego ruszyła kolejna akcja programu „Bezpieczna droga do szkoły”. Policjanci wzięli udział w uroczystych apelach na rozpoczęcie nauki odczytując uczniom, rodzicom i kadrze pedagogicznej "Apel dzielnicowego". Opowiadali o zasadach bezpiecznego zachowania się na drodze. Ponadto, w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, funkcjonariusze przypominali o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym, zachęcając słuchaczy do korzystania z nich także w obszarze zabudowanym. Życzyli zgromadzonym, aby rozpoczynający się rok szkolny był rokiem szkoły bezpiecznej, przyjaznej, a jednocześnie sprzyjającej tworzeniu klimatu współdziałania i wzajemnego szacunku.
„Bezpieczna droga...” to w działaniach policjantów nie tylko przekazywanie wiedzy czy bezpośrednia opieka na trudnych przejściach przez jezdnię. Już wcześniej przeprowadzili np. kontrole autobusów dowożących dzieci do szkół.
Komenda Miejska Policji w Łomży zapowiada także inne działania profilaktyczne Zaplanowany jest już cykl spotkań z dziećmi klas I - III podczas zajęć szkolnych. Prelekcje z policjantami są dla najmłodszych zawsze dużą atrakcją.
Tradycyjnie mundurowi dokonują w tym okresie przeglądów dróg i ulic, między innymi pod kątem prawidłowości ustawienia i stanu znaków drogowych oraz urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających, takich jak sygnalizatory czy barierki zabezpieczające chodniki w rejonach placówek wychowawczo-oświatowych. Przypominamy rodzicom, nauczycielom, dyrektorom szkół o możliwości zgłaszania uwag dotyczących nieprawidłowego oznakowania pionowego i poziomego w rejonach szkół. Jeżeli znaki będą zdewastowane, zamalowane farbą, nieczytelne, itp., trzeba zgłosić te uwagi zarządcy drogi lub policji drogowej. Mundurowi kontrolują też autobusy oraz inne pojazdy przystosowane do przewozu dzieci do szkół.
I jeszcze kilka porad od policjantów:
Przypominamy kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. Przypominamy również o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych:
- Nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej.
- Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie na sobie elementów odblaskowych. Każda osoba poruszająca się po zmroku poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana donoszenia elementów odblaskowych.
- Rodzice, którzy zawożą do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.
- Warto wykorzystać wolne chwile do wspólnych spacerów. Podczas tych przechadzek rodzice powinni pokazać dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i z powrotem. Pamiętajmy, że droga najkrótsza nie zawsze jest najbezpieczniejsza. Przechodźmy przez ulicę tylko w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle. Bądźmy dla swojego dziecka wzorem prawidłowego zachowania - zawsze i w każdej sytuacji.
- Idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy.
- Zwróćmy uwagę na to, o której dziecko kładzie się spać i o której wstaje. Zadbajmy, by nasza pociecha nie budziła się zbyt późno. Biegnąc do szkoły i obawiając się spóźnienia dzieci są mniej uważne, a co za tym idzie bardziej narażone na niebezpieczeństwo.
- Przypomnijmy dziecku, że w mieście należy chodzić wyłącznie po chodniku, a poza miastem poboczem lewej strony drogi.
Pamiętajmy także:
- aby podczas Twojej nieobecności w domu dziecko nikomu nie otwierało drzwi,
- bezwzględnie zabrońmy dziecku przyjmowania od obcych osób jakichkolwiek prezentów (np. słodyczy),
- zabrońmy dziecku wsiadania do samochodów kierowanych przez obce osoby oraz oddalania się z nieznajomymi, uczmy dziecko zasad ograniczonego zaufania wobec obcych,
- dziecku idącemu do szkoły, bądź bawiącemu się na podwórku nie zawieszajmy kluczy na szyi,
- nie pokazujmy dziecku miejsc przechowywania cennych przedmiotów i uczmy je, aby swoje wartościowe rzeczy (np. telefon) przechowywało w miejscu utrudniającym ich kradzież - np. w wewnętrznej kieszeni kurtki,
- starajmy się zrobić wszystko, aby dziecko podczas zabawy zawsze było rozsądne i bezpieczne; uczmy je także zasad bezpiecznego korzystania z Internetu,
- zwracajmy uwagę na zachowanie swojego dziecka i jego przyjaciół,
- zawsze traktujmy swoje dziecko poważnie i nie bagatelizujmy jego problemów;
- znajdźmy również codziennie czas na rozmowę ze swoim dzieckiem.
Komentarze