W początkach XX wieku powstał dramat "Wesele". Minęło ponad 100 lat, a okazuje się, że utwór jest nadal punktem odniesienia do rozważań o Polsce. W tym roku sceniczne dzieło, którego akcja koncentruje się w wiejskiej chacie w Bronowicach koło Krakowa, gdzie spotykają się przedstawiciele różnych środowisk, stało się głównym tematem Narodowego Czytania. Czytał prezydent RP Andrzej Duda i jego małżonka Agata, czytali w całej Polsce politycy, artyści, aktorzy, dziennikarze, uczniowie.
Mieszkańcy Łomży i okolic także mieli okazję zanurzyć się w przeszłości, cofnąć się w czasie o 117 lat i uczestniczyć w odkrywaniu na nowo „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.
Dramat Wyspiańskiego czytali w Miejskiej Bibliotece Publicznej nie tylko posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski, prezydent Mariusz Chrzanowski i jego zastępcy Agnieszka Muzyk i Andrzej Garlicki, ale również aktorzy Teatru Lalki i Aktora, artyści, dziennikarze i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży oraz Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży. Pomiędzy kolejnymi fragmentami utworu kapela kurpiowska umilała czas zebranym gościom.
- Nigdy nie miałem okazji czytać tak trudnego tekstu, a przeczytałem naprawdę wiele aktów prawnych w swoim życiu – mówi żartobliwie poseł Lech Antoni Kołakowski.
Akcję Narodowego Czytania zapoczątkowana została w 2012 roku z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję. Organizatorem był ówczesny prezydent Polski Bronisław Komorowski, natomiast pomysłodawcą Agnieszka Celeda. Również od 2012 roku w wydarzeniu bierze udział Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży, chociaż na początku nie należało do zbyt popularnych.
- Wspólnie z grupą koleżanek i kolegów przygotowywaliśmy się już od jakiegoś czasu. Bardzo się cieszę, że miałam okazję wziąć udział w Narodowym Czytaniu. Dramat Wyspiańskiego dopiero przede mną, więc myślę, że poznane dzisiaj fragmenty pomogą przy szczegółowej analizie lektury – mówi uczennica I LO, Justyna Bogumił.
Oprócz czytania arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego MBP zorganizowała także zajęcia plastyczne dla dzieci i dorosłych, konkurs czytelniczy i wystawę tematyczną. Wszyscy fani dobrych lektur mieli okazję zakupić „perełki” podczas kiermaszu, przygotowanego przez bibliotekę.
Za rok kolejna edycja Narodowego Czytania. Jaką książkę będziemy czytać za rok? Zdecydują o tym internauci w kolejnym głosowaniu.
Marlena Dziemińska
Komentarze