Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 03:34
Reklama

Nowe twarze łomżyńskich bohaterów

Pomniki Zygmunta Glogera, Jakuba Wagi i Stacha Konwy zostaną odnowione dzięki funduszom Łomży. Prace mają rozpocząć się na przełomie sierpnia i września. Zakończenie planowane jest do 30 listopada.
Nowe twarze łomżyńskich bohaterów

Budżet przedsięwzięcia to prawie 43 tysiące złotych. Renowację postaci zasłużonych wykona Studio Artystyczno - Konserwatorskie z Bydgoszczy.

Prezydent Mariusz Chrzanowski podkreśla, że działalność tych trzech postaci, upamiętnionych pomnikami przez mieszkańców Łomży, była niezwykle ważna w historii naszego miasta i regionu.

Misją młodego pokolenia powinno być kultywowanie wartości patriotycznych. Poprzez odnowienie pomników chcemy przypomnieć te osoby łomżyniakom oraz zadbać w ten sposób o tradycję i historię naszego miasta – mówi prezydent. Dodaje, że jest to szczególnie ważne w kontekście 600-lecia nadania praw miejskich Łomży.

Kim są postacie z pomników?

Zygmunt Gloger to żyjący na przełomie XIX i XX wieku historyk, etnograf i badacz folkloru polskiego. Jego rzeźbiarski wizerunek, autorstwa Ferdynanda Jarocha, został odsłonięty 25 sierpnia 1973 roku. Zlokalizowany jest w rejonie skrzyżowania ul. Sadowej i ul. Polowej, w pobliżu Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich.

Jakub Waga to XIX-wieczny autor „Flory polskiej”, nauczyciel przyrody kształtujący jednocześnie wśród młodzieży postawy patriotyczne, prekursor działalności ekologicznej. Jego pomnik, autorstwa również Ferdynanda Jarocha, znajduje się w Parku Miejskim pomiędzy ulicami Nowogrodzką i Wojska Polskiego. Odsłonięty został w 1967 roku.

Stach Konwa to z kolei żyjący w XVIII wieku bohater kurpiowski, jawiący się jako symbol oporu wobec najeźdźcy, legendarny przywódca Kurpiów w czasie walk z wojskami sasko - rosyjskimi. Jego pomnik, znajdujący się u zbiegu ulic Nowogrodzkiej i Wojska Polskiego przy siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy, został wykonany według projektu Gyarfasa Lorinczego. Odsłonięcie monumentu odbyło się w czerwcu 1958 roku.


 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama