Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 13:58
Reklama

Pełnia Księżyca, zaćmienie Księżyca. Sprawdzamy czy da się wtedy normalnie spać

Niektórzy uważają, że ten widok zapiera dech w piersiach, inni mają problemy ze snem i narzekają na tę fazę księżyca. Dzisiejszej nocy nad Łomżą satelita Ziemi pokazał swój pełny blask, choć na kilka chwil zaćmiony przez własną planetę. Sprawdzamy czy te oba zjawiska zakłóciły sen mieszkańców Łomży?

Autor: Karol Babiel

Pełnia księżyca wpływa na ludzki organizm w różny sposób. Potwierdzają to specjaliści ze Szpitala Psychiatrycznego przy Uniwersytecie w Bazylei. Dowiedli tych zależności badając w warunkach klinicznych grupę ponad trzydziestu wolontariuszy. Badania wykazały, że w czasie pełni Księżyca ludzki organizm działa w 30% inaczej niż podczas pozostałych faz.

- Mój chłopak wstał dzisiaj w bardzo złym humorze. Opowiadał, że śniły mu się dziwne rzeczy – opowiada jedna z mieszkanek Łomży, Ada.

Niektóre źródła podają, że 2–3 dni przed i po pełni dochodzi do zwiększonej liczby wypadków drogowych, ataków serca, a także nasilenia się zaburzeń psychicznych i nerwowych. Inne statystyki podają, że w tym czasie zwiększa się liczba gwałtów i morderstw. Niektórzy twierdzą również, że blask księżyca warunkuje dobry sen, dlatego w czasie pełni wiele osób cierpi na bezsenność.

- Nie zauważyłam, żeby pełnia wpływała na mnie. Ale okno sypialni mam z tej strony, że blask księżyca nie dałby mi spać, muszę zasłaniać okno – opowiada Barbara z centrum Łomży.

Nasz krótki sondaż w mediach społecznościowych wykazał, że takie zjawiska astronomiczne jak pełnia czy zaćmienie księżyca nie mają większego znaczenia dla samopoczucia. Kto z naszych z znajomych miał się tego wieczora bawić – to się bawił, kto zapanował spanie – spał.

Mimo wszystko coś w tym jest, że kierujemy uwagę na niebo i szukamy tam przepowiedni (np. w horoskopach). Niektóre osoby twierdzą, że powinniśmy skupiać się na sobie, a na świecie zewnętrznym.

A astrolodzy zawsze będą nas namawiać na nowe wyzwania, miłości, zmiany życiowych.

Mieliśmy 7 sierpnia wieczorem dodatkowo rzadką okazję zaobserwować zaćmienie Księżyca w pełni. Czym jest to zjawisko? Naszego satelitę przysłania cień, gdy Ziemia znajdzie się między nim a Słońcem. Księżyc ''wchodzi” niejako w stożek cienia Ziemi.

Podobno widok jest unikalny a obserwacja nie wymaga specjalnych instrumentów.

A czy wy mieliście okazję zaobserwować zaćmienie Księżyca? Za kilka dni warto będzie znów popatrzeć w niebo – tym razem na Perseidy, zwane spadającymi gwiazdami.

 

Marlena Dziemińska/Maciej Gryguc


Fot. Karol Babiel

Fot. Karol Babiel


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama