Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 07:20
Reklama dotacje rpo

„Niepodległa Łomża” w pełni ubrana w malowidła Roskowińskiego

Cztery wielkoformatowe malowidła ścienne w Łomży są już gotowe. Ostatni z nich, prezentujący sylwetki kapitana Mariana Raganowicza i żołnierzy 33. pułku piechoty z bitwy z bolszewikami w 1920 r., nazwanej "Cud nad Narwią”, został zrealizowany na budynku przy ul. Rządowej 5. Wszystkie murale powstały pod hasłem przewodnim „Ku Niepodległej”.
„Niepodległa Łomża” w pełni ubrana w malowidła Roskowińskiego

Projektant i twórca łomżyńskich murali Rafał Roskowiński podkreśla, że każdą swoją pracę stara się robić zgodnie z projektem i zasadami sztuki.

- Wydaje mi się, że właśnie ten ostatni jest jednym z lepszych murali, gdyż przy jego tworzeniu byliśmy już dobrze rozmalowani. Będzie to można obiektywnie ocenić dopiero za jakiś czas, gdy do tych prac podejdzie się z odpowiednim dystansem – mówi dodając, że hasło „Ku Niepodległej” jest efektownym tematem malarskim, dodatkowo przewidującym upamiętnienie postaci z Łomży.

-Ta seria połączona jest nie tylko formą, ale i kolorystyką, którą zastosowałem po raz pierwszy. Jak obserwowałem Łomżę chłonąc jej atmosferę, to wydawała mi się taka bardzo beżowa, pomarańczowa, żółta, w takich pięknych barwach ochry, wręcz złota. Zastosowaliśmy więc złotą farbę i wydaje mi się to fajnym rozwiązaniem – mówi Rafał Roskowiński zaznaczając, że te złoto jest czymś nowatorskim w malowaniu przestrzeni publicznej.
Miejsca powstania murali dobrane zostały tak, by w krótkim czasie można było spacerem zobaczyć je wszystkie. - Jest to pewnego rodzaju ścieżka edukacyjna dla nauczycieli, wychowawców, młodzieży, ale też turystów. Trzeba bowiem budować na nowo tożsamość na tym, co jest nasze, a wydarzenia prezentowane na tych dziełach absolutnie związane są z tym miastem – mówi zastępca Prezydenta Łomży Agnieszka Muzyk.
Oprócz malowidła przy ul. Rządowej, powstały jeszcze trzy murale. Na ścianie budynku przy ul. Wojska Polskiego 11odnosi się do tematyki powstania styczniowego i nawiązuje do zdjęcia E. Zajączkowskiego z 1916 roku, ukazującego mieszkańców Łomży przed krzyżem upamiętniającym miejsce stracenia powstańców przy Szosie Zambrowskiej.

Na budynku przy ul. Polowej 57 przedstawiona została postać autora „Flory polskiej” Jakuba Ignacego Wagi jako nauczyciela kształtującego w młodzieży postawy patriotyczne. Wśród uczniów znajduje się także jego syn Władysław, uosabiający aspiracje i niepodległościowe dążenia Polaków.

Natomiast w dziedzińcu Muzeum Północno – Mazowieckiego przy ul. Dwornej 24A znalazła się postać Adama Chętnika - etnografa i muzealnika, ale także niepodległościowego działacza społeczno-politycznego.
Murale zaprojektował dr sztuk pięknych Rafał Roskowiński, twórca Gdańskiej Szkoły Muralu – artysta, malarz, pionier i legenda polskiego muralizmu. Pod jego kierunkiem prace wykonali muraliści z Fundacji RoskoArt. W powstawaniu murali uczestniczył także mołdawski adept sztuki muralu Radu Dumbrava.
- Widać, że tego typu sztuka przypadła do gustu mieszkańcom Łomży. Będziemy się starali, aby w przyszłym roku powstały dwa kolejne, które będą nawiązywały do 600-lecia nadania praw miejskich Łomży oraz setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę – zapowiada Prezydent Mariusz Chrzanowski.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama