Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 02:48
Reklama

Bardziej niż drzewo z ziemią...

„Człowiek ze swoją mową zrośnięty jest ciaśniej/ Niż drzewo z ziemią” - słowa Mieczysław Jastruna z „Poematu o mowie” stanowią hasło przewodnie przedsięwzięcia, w którym bierze udział Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży.

Projekt „Dialog pokoleń” jest realizowany przez Towarzystwo Kultury Języka w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury.

Jak informuje Magdalena Budziszewska z „Wety”, celem projektu jest ocalanie od zapomnienia resztek gwary, która zachowała się jeszcze w języku najstarszych mieszkańców polskich wsi. Uczestniczą w nim uczniowie szkół średnich, gimnazjów, którzy pod kierunkiem nauczycieli polonistów odwiedzają starszych ludzi i rozmawiają z nimi o przeszłości. Zadaniem młodzieży biorącej udział w projekcie jest także nagranie wypowiedzi babć, dziadków, spisanie tekstów i odkrycie słów gwarowych już dziś nieużywanych, czasami niezrozumiałych dla młodych ludzi.

Pierwsze warsztaty, które odbyły się w „Wecie”, zostały przeprowadzone przez prof. dr hab. Barbarę Falińską i dr Marię Przastek–Samokową. Uczniowie biorący w nich udział poznali metody zbierania materiału, zapoznali się z kwestionariuszami gwaroznawczymi. Opiekę nad młodzieżą, która zaangażowała się w „Dialog pokoleń”, pełnią polonistki Wioletta Chludzińska i Aneta Trzeciak – Kowalczyk.

Spisane już teksty gwarowe zostaną zaprezentowane przez uczennice – Natalię Farfułowską (kl. Ic) i Natalię Bastek (kl. IIb) podczas warsztatów gwaroznawczych, które odbędą się w dniach 20 lipca – 23 lipca w Sejnach.

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama