Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 12:02
Reklama

Łomża stolicą polonijnej młodzieży [FOTO]

Na trzy głosy tym razem zabrzmiała tradycyjna formuła. "XVII Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły uważamy za otwarte" - ogłosili unisono Agnieszka Muzyk, zastępca prezydenta Łomży, Henryk Kowalczyk, przewodniczący Krajowej Rady Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Dariusz Bonisławski, od niedawna prezes "Wspólnoty Polskiej".

Wcześniej jeszcze uczestnicy uroczystości otwarcia, których powitała Hanka Gałązka, prezes oddziału "Wspólnoty Polskiej" w Łomży, główna organizatorka wydarzenia,  z zaangażowaniem odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Spotkanie młodzieży z polskich środowisk w innych krajach wymyślił przed laty Jan Stypuła, ówczesny senator Ziemi Łomżyńskiej. Senat tradycyjnie ma w swoje domenie kontakty i swego rodzaju opiekę nad Polakami rozsianymi po świecie. Jan Stypuła był w tej dziedzinie w polskim parlamencie jednym z pionierów tworzenia bardzo praktycznych i rzeczowych relacji Polonii z ojczyzną. Jedną z najbardziej trwałych inicjatyw okazały się igrzyska młodzieży szkolnej. Sport jest w nich ważnym, ale tylko jednym z elementów całej idei.

- Chodzi o integrację środowisk, budowanie wzajemnych relacji, doskonalenie znajomości języka i kultury polskiej, poznawanie kraju - wyliczała Hanka Gałązka. - Oczywiście życzę też sukcesów sportowych, byście stąd wynieśli dużo radości z takiej sportowej, zdrowej rywalizacji – dodała. 

Początkowo zaproszenia na łomżyńskie igrzyska wysyłane były przede wszystkim za wschodnią granicę Polskie. Kontakty, a także czasami pomocy potrzebowali najbardziej Polacy na Litwie, Białorusi, Ukrainie w Rosi, Kazachstanie. Kiedy wieść o ciekawej imprezie w Łomży się rozeszła, zaczęli przyjeżdżać także przedstawiciele Polonii z zachodniej Europy. Tym razem, po raz pierwszy, przyjechała młodzież Irlandii, głównie dzieci osób, które niedawno emigrowały. Polscy "Irlandczycy" zaprezentowali się kolorowo, z balonikami i w koszulkach z pięknie wymyślonym logo splatającym tradycyjną celtycką harfę "Zielonej Wyspy" z zarysem granic Polski.

Łącznie przyjechało do Łomży blisko 600 młodych ludzi ze wspomnianej Irlandii oraz Białorusi (największa grupa), Litwy, Ukrainy i Estonii. Towarzyszą im opiekunowie i trenerzy. Z polskimi kolegami (około 300 sportowców) będą rywalizować w lekkoatletyce, pływaniu, zapasach, karate, piłce nożnej, siatkówce, koszykówce, strzelectwie, tenisie, szachach. Przez kilka dni zapełniać będą obiekty łomżyńskich szkół podstawowych nr 5, 7, 9 i 10, gimnazjów nr 1 i 8, II LO i "Ekonomika", Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W organizację sportowej rywalizacji i pobytu włączyły się także Uczniowskie Kluby Sportowe i środowiska sportowe, bursy szkolne.           

- Ogromnie cieszę się, że przez najbliższe dni będziemy mieli w Łomży o wiele więcej bijących patriotycznie polskich serc – mówiła Agnieszka Muzyk. - Korzystajcie nie tylko z atrakcji sportowych, ale popatrzcie na Łomżę jako piękne 600-letnie miasto, które ma wiele do zaoferowania. 

Słowa powitania i życzeń skierowali także do gości Polonijnych Igrzysk przedstawiciele władz "Wspólnoty Polskiej".   
– Byście po powrocie do swoich krajów wspominali Polskę jak najlepiej i opowiadali o tej pięknej i wspaniałej atmosferze swoim koleżankom i kolegom. Życzę dobrej zabawy, wielu radości z rywalizacji sportowej i zawiązania przyjaźni, które będą trwały przez następne lata – mówił Henryk Kowalczyk, przekazując również pozdrowienia od ministra sportu  Witolda Bańki.

Prezes Dariusz Bonisławski zachęcał uczestników do determinacji i przyjazdu za jakiś czas do Polski na  "dorosłe" Światowe Igrzyska Polonijne.

– Za kilkanaście dni taka impreza odbędzie się w Toruniu. Głęboko wierzę, że kiedyś i Łomża będzie gościła jej uczestników – mówił Dariusz Bonisławski.

Ślubowanie sportowców odczytali chłopiec z Litwy i dziewczynka z Irlandii. Na zakończenie uroczystości otwarcia Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej poszczególne grupy narodowe zaprezentowały specjalnie przygotowane programy. W wykonaniu np. młodzieży z Ukrainy było to poruszające wykonanie Hymnu Polonii i tańce polskie, a młode Estonki zachwyciły gracją i umiejętnościami gimnastycznymi.

W niedzielne popołudnie przyszedł czas także na wspólną integrację przy muzyce i nieśmiało wyglądającym zza chmur słońcu. Młodzież zachwycała łomżynikaów i nie tylko wielobarwnymi strojami oraz tanecznymi popisami. 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama