Zadecydowała wymiana międzynarodowa
Jak poinformowała Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP, ogłoszony 12. czerwca Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych 2017, informujący o piątym miejscu PWSIiP, został zaktualizowany. Wyjaśnienie podali sami twórcy zestawienia: "z uwagi na rozbieżności w danych źródłowych, ponownemu przeliczeniu poddano wskaźniki dotyczące wymiany studenckiej". Dla łomżyńskiej "państwówki" oznaczało to doliczenie kilku dziesiątych punktu do ogólnej oceny i skok na podium, ze wskaźnikiem 84,1, a nie 83.3. To zaledwie o 0.4 punktu mniej od uczelni, która zajęła drugie miejsce w rankingu.
- Takie było moje marzenie, zakończyć kadencję rektorską, gdy nasza uczelnia znajdzie się na podium najbardziej opiniotwórczego rankingu szkół wyższych w naszym kraju. Przypomnę, że PWSIiP już w ubiegłorocznym zestawieniu dokonała olbrzymiego skoku z drugiej dziesiątki do ścisłej czołówki rankingu. Bardzo się wtedy cieszyliśmy z piątego miejsca, czuliśmy, że doceniony został nasz styl działania, kierunki rozwoju jakie obraliśmy – komentuje rektor PWSIiP, dr hab. Robert Charmas. - We wrześniu przekażę pałeczkę mojemu następcy i czuję olbrzymią zawodową satysfakcję, bo PWSIiP jest obecnie bezdyskusyjnie w gronie najlepszych. Żałuję jednocześnie, że nie zostaliśmy docenieni w kategorii "prestiż", ale myślę, że w dłuższej perspektywie czasowej zostaniemy zauważeni i na tym gruncie. Na prestiż trzeba przecież pracować latami, a nasza uczelnia jest bardzo młoda.
Prestiż, czyli 10 % wagi całego rankingu, to liczba wskazań danej uczelni w badaniu ankietowym wśród kadry akademickiej (profesorowie „belwederscy” oraz doktorzy habilitowani, którzy uzyskali tytuł lub stopień w trzech ostatnich latach). Badanie przeprowadzono drogą internetową metodą CAWI, a zrealizowała je Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”. W tej kategorii PWSIiP osiągnęła wskaźnik 14.90.
Awans w rankingu i silna pozycja naukowa
Trzecie miejsce to awans PWSIiP o dwie pozycje względem ubiegłego roku. Uczelnia osiągnęła wysoki, drugi w rankingu, wskaźnik "siły naukowej" (92.20). To dość rozbudowana i najważniejsza kategoria, 35 % wagi całego rankingu. Składają się na nią dane na temat kierunków studiów i oferty kształcenia podyplomowego, kadry naukowej i jej rozwoju, publikacji oraz tzw. cytowań, ocen parametrycznych poszczególnych części składowych uczelni. Ponownemu przeliczeniu poddane zostały wskaźniki dotyczące międzynarodowej wymiany studenckiej, co w kategorii umiędzynarodowienie przyniosło wzrost 0.8 punktu, przy ogólnym wskaźniku 80.10. PWSIiP wysoko uplasowała się także w kategoriach „absolwenci na rynku pracy” oraz „warunki kształcenia”.
Edukacyjny portal "Perspektywy" swój prestiżowy ranking przygotował już po raz 18. Jego metodologię opracowała Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera.
Komentarze