Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 stycznia 2025 13:11
Reklama

Rekordy dobrego serca

Mieszkańcy województwa podlaskiego mają dobre serca. Co roku, coraz lepsze. Izba Skarbowa w Białymstoku opublikowała dane dotyczące przekazywania 1 procenta podatku organizacjom pożytku publicznego (OPP).

Mieszkańcy województwa podlaskiego mają dobre serca. Co roku, coraz lepsze. Izba Skarbowa w Białymstoku opublikowała dane dotyczące przekazywania 1 procenta podatku organizacjom pożytku publicznego (OPP).

Odpowiednie rubryki w zeznaniach PIT za 2014 rok wypełniło tym razem ponad 323 tysiące podatników w regionie. Rok wcześniej było o około 25 tysięcy mniej, a od 2008 roku przybyło blisko 140 tysięcy hojnych darczyńców.  

 Według danych z poszczególnych urzędów skarbowych można ułożyć ranking "złotych serc". Wygrywają w nim mieszkańcy Białegostoku, których aż ponad 93 procent (różnica między podatnikami z liderującego II US i drugiego w tej klasyfikacji I US jest minimalna) przekazało jeden procent potrzebującym. Na trzecim miejscu są zambrowianie z wynikiem niespełna 93 proc. Największe "rezerwy hojności" są wśród osób rozliczających podatki w Hajnówce, Kolnie, Grajewie, Łomży, Wysokiem Mazowieckiem i Sokółce - wszędzie wskaźnik nie osiągnął 90 procent.        

Więcej PIT-ów z jednoprocentowym odpisem to oczywiście także większa kwota dla organizacji pożytku publicznego. Uzbierało się tym razem dla nich prawie 13,2 miliona złotych (aż o 1,17 mln więcej niż rok wcześniej). W "najchudszych" pod tym względem latach 2008 i 2009 było to odpowiednio 8,9 i 8,5 mln.     

Analitycy białostockiej IS sprawdzili też ile pieniędzy mogłoby wesprzeć stowarzyszenia i fundacje, gdyby każdy z podatników przekazał swoją cząstkę - byłoby to blisko 14,4 miliona złotych. Raport z "kampanii 1 procenta" zawiera również zestawienie do kogo trafiły pieniądze. "Pierwsza trójka najhojniej obdarowanych organizacji nie zmienia się praktycznie już od kilku lat. Są to: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą", Fundacja „Pomóż Im" Na Rzecz Dzieci Z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum Dla Dzieci oraz Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum" - piszą autorzy zestawienia.

Pierwsza z wymienionych OPP ma charakter ogólnopolski i otrzymała  ponad 3,35 miliona złotych (więcej niż przed rokiem). Dwie kolejne działają w Białymstoku. Do Fundacji "Pomóż Im" trafiło ponad 1,4 mln, do "Hospicjum" - prawie 540 tys. zł. Kolejne na liście organizacje z siedzibami w województwie podlaskim to: piąte Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga" z Białegostoku (prawie 395 tys.), ósme Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum" pod Wezwaniem Świętego Ducha (blisko 163,5 tys.). Poza pierwszą dziesiątką są jeszcze m. in. hospicjum w Suwałkach, Caritas z Białegostoku i Łomży oraz ich prawosławny odpowiednik - Eleos z Białegostoku, czy białostockie stowarzyszenie "Jasny Cel" śpieszące z pomocą dzieciom z porażeniem mózgowym i ich rodzinom.

Przedstawiciele białostockiej IS podkreślają przy tym, że do OPP z województwa mogą jeszcze trafić pieniądze z innych regionów. Także niektóre organizacje ogólnopolskie, jak np. warszawska "Zdążyć z Pomocą" prowadzą swoje działania w województwie podlaskim.

Izba Skarbowa przypomina, że, chociaż do kolejnej kampanii rozliczeń podatkowych jest jeszcze kilka miesięcy, warto już teraz przypomnieć sobie jak jeden procent przekazać i ewentualnie komu.

"Przekazania 1 proc. podatku należnego, dokonuje urząd skarbowy, na wniosek wyrażony przez podatnika w zeznaniu podatkowym. Już od kilku lat wypełnienie takiego wniosku polega wyłącznie na podaniu numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej OPP oraz wysokości kwoty jaką w imieniu podatnika, na je rzecz, przekaże urząd skarbowy (nie więcej niż 1 proc. podatku należnego).
Naczelnik Urzędu Skarbowego zgodnie z wnioskiem podatnika zawartym w zeznaniu podatkowym lub w korekcie, przekazuje kwotę 1 proc. podatku należnego na rzecz wskazanej organizacji. Warunkiem przekazania kwoty 1 proc. jest zapłata przez podatnika w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty do przekazania na rzecz OPP, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego" - wyjaśniają przedstawiciele białostockiej IS.

 

Łomżyńskie Hospicjum można będzie wesprzeć finansowo wrzucając pieniądze do puszek podczas kwesty, która odbędzie się w niedzielę 27 września na ulicach Łomży.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama