Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 07:18
Reklama dotacje rpo

Młodzież „Budowlanki” warsztatowo na Bałtyku

Mały i zupełnie pokojowy rewanż za „potop” zrobili Szwedom uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży. Pod drugiej stronie Bałtyku zwiedzili Karlskronę, ale przede wszystkim od polskiej załogi promu zdobywali wiedzę dotyczącą hotelarstwa, gastronomii i SPA na morzu. Relację tekstową i fotograficzną otrzymaliśmy od uczestników wyprawy.
Młodzież „Budowlanki” warsztatowo na Bałtyku

Autor: ZSTiO nr 4

Grupa młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży wraz z opiekunami: p. Kazimierzem Dudą, p. Bogusławą Romanowską, p. Elżbietą Wiśniewską, p. Dorotą Miarką i p. Waldemarem Cwaliną uczestniczyła w dniach 04-06.06.2017 r. w wyjeździe do Szwecji. Głównym celem wyjazdu były warsztaty dla uczniów i nauczycieli przedmiotów zawodowych, zapoznające ich z ofertą hotelową, kulinarną i SPA w transporcie morskim, zwiedzanie Karlskrony – miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz wizyta studyjna w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kwidzynie.

Podczas warsztatów service manager promu Stena Line Pan Marcin Kozłowski przedstawił uczniom system bezpieczeństwa oraz organizację i specyfikę pracy pracowników pionu gastronomicznego i hotelowego na promie Stena Line. Zapoznał ich z wymaganiami stawianymi kandydatom ubiegającym się o pracę na promie. Uczniowie zwiedzili również nowoczesne centrum SPA zaprojektowane z stylu skandynawskim z widokiem na archipelag.

Uczniowie technikum hotelarskiego pod kierunkiem team lidera uczestniczyli w warsztatach przygotowania kabin pasażerskich w największym hotelu pływającym w Polsce.

Następnie Pan Paweł Graczyk asystent szefa kuchni na promie, prowadzący warsztaty gastronomiczne pokazał uczniom techniki carvingu i sztukę garnirowania potraw. Przedstawił im również sposób organizacji żywienia i zaopatrzenia promu w produkty spożywcze. Zapoznał ich z różnorodnością potraw serwowanych w ekskluzywnej restauracji a la carte i w ramach bufetu szwedzkiego.

Niezwykle interesującą i prestiżową dla młodzieży okazała się wizyta na mostku kapitańskim, gdzie zostali powitani przez Pana kapitana Dariusza Graczyka, a Pan Bogdan Krawczyk oficer bezpieczeństwa przybliżył im tajniki sterowania oraz systemu nawigacji i bezpieczeństwa na promie. Uzupełnieniem części warsztatowej wyjazdu był program turystyczny, podczas którego uczestnicy wyjazdu mogli poznać dziedzictwo kulturowe i historyczne Polski i Szwecji. W Karlskronie – zabytkowym szwedzkim mieście położonym na ponad 30 wyspach - zwiedzili Muzeum Morskie, kościół ewangelicki Św. Trójcy, stare miasto oraz bajecznie kolorowe domki stoczniowców i rybaków, będące wizytówką miasta. Natomiast na Westerplatte oddali hołd jego obrońcom. Uczniowie zobaczyli też miejsca upamiętniające tych, którzy przelali krew za wolność - pomnik Poległych Stoczniowców 1970 oraz Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku utrwalające pamięć o kolebce i zwycięstwie Solidarności.
Niezwykle emocjonalnym przeżyciem okazała się wizyta w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Kwidzynie w ramach prewencji niepożądanych zachowań młodzieży. Spotkanie przygotowane z ogromnym profesjonalizmem ze strony Dyrekcji i całego Zespołu Wychowawczego placówki ukazało nam działalność i kierunki pracy z młodzieżą, która „pogubiła się w życiu”. Serdeczna atmosfera i poczęstunek przygotowany i serwowany przez wychowanki MOW-u sprzyjały nawiązaniu pozytywnych relacji, a zrealizowane przez nie i zaprezentowane filmy wywołały wzruszenie naszych uczniów.

Podczas zajęć warsztatowych w małych grupach uczniowie placówki, dzieląc się własnym trudnym doświadczeniem życiowym ze swoimi rówieśnikami z ZSTiO Nr4 przestrzegali ich przed konsekwencjami negatywnych zachowań. Była to wspaniała lekcja wychowawcza, której przyświecała myśl Janusza Korczaka „…każdy musi wierzyć, że może się poprawić, że ma nie tylko wady, ale i zalety”, uświadamiająca wszystkim umiejętność dokonywania w życiu właściwych wyborów,

Udział w tym wyjeździe przyniósł korzyści młodzieży na płaszczyźnie zawodowej i wychowawczo - profilaktycznej. Pogłębił wiedzę uczniów na temat usług w transporcie morskim i przybliżył im wymogi międzynarodowego rynku pracy. Jest też doskonałym uzupełnieniem procesu dydaktycznego i programu wychowawczo-profilaktycznego.

Wyjazd ten stanowił realizację projektu „Mój wybór – zdrowy styl życia”, promującego wartościowe i alternatywne formy spędzania czasu wolnego młodzieży. I zapobiegającego negatywnym zachowaniom Część funduszy na dofinansowanie tego wyjazdu pozyskano ze środków Urzędu Miasta w Łomży”.

Elżbieta Wiśniewska, Bogusława Romanowska



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama