Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 stycznia 2025 20:11
Reklama

Litewskie staże zawodowe uczniów ZSTiO Nr 4 w Łomży [FOTO]

W dniach 1-19 maja 2017 r. grupa 25 uczniów z branży hotelarskiej, żywieniowej i budowlanej z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży pod opieką pań: Hanny Małgorzaty Bukowskiej i Elżbiety Wiśniewskiej przebywała w Kłajpedzie na Litwie. Doskonaliła tam swoje umiejętności praktyczne w ramach projektu „Wiedza w praktyce - zagraniczne staże” realizowanego na zasadach Programu Erasmus+ finansowanego ze środków PO WER.

Zakwaterowanie w Hotelu „Promenada”, usytuowanego w centrum Kłajpedy niedaleko portu, stwarzało możliwość codziennych spacerów nad brzegiem morza i obserwacji zachodu słońca nad Bałtykiem.

Głównym celem wyjazdu były staże odbywane przez uczniów w litewskim przedsiębiorstwie budowlanym, firmie gastronomicznej oraz w hotelach „Promenada” i „Morena” w Kłajpedzie. Uczniowie z branży żywieniowej pracowali w nowoczesnym studiu kulinarnym „Ciop Ciop” pod okiem mistrzyni sztuki kulinarnej pani Laury Brekke. Tam poznawali i opracowywali receptury oraz sporządzali oryginalne potrawy kuchni litewskiej i międzynarodowej, które później degustowali. Mieli również niecodzienną możliwość przygotowania wykwintnych deserów kuchni francuskiej podczas warsztatów cukierniczych w studiu kulinarnym „Baker Street”. Wykorzystywali przy tym najnowocześniejszy sprzęt i urządzenia gastronomiczne.

Hotelarze natomiast poznawali systemy rezerwacyjne oraz sporządzali dokumentację związaną z rezerwacją usług hotelowych. Wdrażali też procedury w dziale utrzymania czystości i porządku – housekeeping. Podnosili swoje umiejętności zawodowe w zakresie profesjonalnej obsługi gościa w recepcji i w restauracji hotelowej.

Natomiast uczniowie z branży budowlanej, pracując przy budowie obiektu przemysłowego w Kłajpedzie, doskonalili umiejętności organizowania i wykonywania robót murarskich oraz rozbiórkowych murowanych konstrukcji budowlanych. Posługiwali się też dokumentacją budowy , specyfikacjami technicznymi wykonywania i odbioru robót.

Uzupełnieniem staży zawodowych były wycieczki, pozwalające uczestnikom projektu poznać największe atrakcje turystyczne Kłajpedy i jej okolic oraz kulturę litewską. W Kłajpedzie - mieście z bogatą historią, gdzie skrzyżowały się liczne wpływy kulturowe, zwłaszcza hanzeatyckie i skandynawskie, podczas gry miejskiej odkrywali jej symbole, zabytki i osobliwości.

Niezwykła była też wycieczka do Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO, pełnego naturalnej przyrody, morza i wydm. Wędrówka po malowniczych rybackich wioskach położonych nad zatoką, wśród unikatowych wydm na zawsze pozostanie w pamięci. Jednak największe wrażenie wywarło na wszystkich obejrzenie pokazu delfinów w Delfinarium- będącego magnesem przyciągającym do Kłajpedy liczne rzesze turystów .

Miłym polskim akcentem była wizyta w Połądze. Ten najpopularniejszy nadbałtycki kurort na Litwie jest nazywany „bursztynowym miastem" od Muzeum Bursztynu, znajdującego się w dawnym pałacu polskiego rodu Tyszkiewiczów .

Wartościowym dla uczniów okazało się z spotkanie z rówieśnikami z Turcji podczas wieczoru międzykulturowego, odbywającego się na Uniwersytecie Kłajpedzkim. Przygotowane i przedstawione w języku angielskim prezentacje pozwoliły obu grupom-łomżyńskiej i tureckiej na wzajemne poznanie się oraz przybliżenie różnych kultur i atrakcji swoich krajów i miast.

Na zakończenie stażu, podczas uroczystej ceremonii ,wszyscy uczestnicy projektu otrzymali od dyrektora Education, Research & Consultancy Center –pani Julji Seseiki certyfikaty potwierdzające realizację stażu oraz pamiątki z symbolem Kłajpedy. Najlepsi uczniowie zostali wyróżnieni ,a Natalia Stomska otrzymała dodatkowo rekomendację dla przyszłych pracodawców.

Uczestnictwo w stażach zawodowych na Litwie umożliwiło 25 uczniom rozwój umiejętności kluczowych – porozumiewania się w językach obcych oraz efektywnej współpracy w zespole. Pozwoliło im też na budowanie poczucia pewności siebie i zaufania do własnych umiejętności . Zwiększyło również u nich świadomość potrzeby dalszej edukacji i rozwoju.

Doskonalenie kompetencji zawodowych oczekiwanych przez pracodawców i cenionych w Europie sprawi, że uczestnicy Projektu poprzez uzyskanie Certyfikatu Europass zwiększą swoje szanse na zatrudnienie.

Uczestnicy staży zawodowych na Litwie godnie reprezentowali szkołę i miasto za granicą.

Szkolnym koordynatorem projektu „ Wiedza w praktyce - zagraniczne staże” jest kierownik szkolenia praktycznego pan Kazimierz Duda.

Elżbieta Wiśniewska



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama