Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:45
Reklama dotacje rpo

Historia mało znana. Słup graniczny w Boguszach koło Grajewa [VIDEO]

„Kiedy Zygmunt August sprawował rządy w państwie Ojca a margrabia Albert panował (…) nad krajem Prusów , wzniesiony został ten słup, który miał (…) rozgraniczać tereny obu władców”. Inskrypcja tej treści znajduje się na słupie granicznym ustawionym w 1545 roku na styku Prus Książęcych, Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Znak graniczny w kształcie kapliczki znajduje się w Boguszach koło Grajewa.
Historia mało znana. Słup graniczny w Boguszach koło Grajewa [VIDEO]

Obelisk wykonany z cegły, jest otynkowany i pokryty czerwoną dachówką. Na wschodniej ścianie znajdują się tarcze herbowe z godłami Wielkiego Księstwa Litewskiego i Prus Książęcych oraz inskrypcja.

Tablica została zdemontowana w 1907 roku i zastąpiona kopią z piaskowca. Oryginalna została przewieziona do muzeum w Królewcu. Obecne miejsce jej przechowywania pozostaje nieznane.

Słup przestał wyznaczać styk trzech granic już po 24 latach, kiedy po podpisaniu Unii Lubelskiej, województwo podlaskie zostało włączone do Korony. Przez ponad 200 lat w okolicy słupa biegła granica polsko- pruska. Przez kolejne sto lat znajdowało się tutaj rozgraniczenie między Rosją a Prusami, a od 1918 roku między Polską a Niemcami. W 400 (czterech setną) rocznicę ustawienia słupa Mazury zostały przyłączone do Polski i granica została zlikwidowana.

Do tego specjalnego miejsca łatwo jest trafić, obiekt znajduje się przy trasie Grajewo- Ełk. Droga jest dobrze oznakowana, prowadzi tam także szlak rowerowy.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama