Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 03:14
Reklama

Zwierzęta też mają swoje prawa...

Specjalne oświadczenie przesłał do naszej redakcji Polski Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych. Wprawdzie mamy – jak w całej Polsce – podzielone zdania co do noszenia naturalnych futer, ale problem istnieje i na pewno godny jest zastanowienia, do czego zachęcamy naszych Czytelników.
Zwierzęta też mają swoje prawa...

Polski Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych zdecydowanie potępia wszystkie przypadki łamania przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Stoimy na stanowisku, że każdy taki przypadek powinien być natychmiast i bezwzględnie karany.

Polskie prawo daje Państwu możliwość kontrolowania ferm oraz nakładania kar na tych hodowców, którzy nie przejmują się losem zwierząt. Chcemy, a nawet żądamy, aby urzędnicy z tych przepisów korzystali. Każdy hodowca, który nie przestrzega przepisów, powinien być ukarany, a w skrajnych sytuacjach nawet pozbawiony możliwości prowadzenia hodowli. - Sprzeciwiamy się stosowaniu zasady odpowiedzialności zbiorowej. Spełniamy wszystkie przepisy prawa krajowego i unijnego dotyczące dobrostanu zwierząt. Członkowie Związku zobowiązali się również do przestrzegania dobrowolnego Kodeksu Dobrych Praktyk. Jesteśmy gwarantem najwyższej jakości hodowli - powiedział prezes Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych Daniel Chmielewski.

Ponieważ w ostatnim czasie w Europie nasila się kampania „obrońców praw zwierząt” zmierzająca do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych, członkowie Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych zdecydowali się wprowadzić kolejny program dobrostanu zwierząt. Tym razem na poziomie europejskim. - Wszystkie fermy już teraz spełniają rygorystyczne przepisy krajowe i unijne. Ale my chcemy iść jeszcze dalej. Stąd pomysł na wdrożenie programu WelFur. Od stycznia 2017r. rozpoczęliśmy certyfikację, która obejmuje wszystkie etapy hodowlane – powiedział Daniel Chmielewski, prezes Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych.

Program WelFur jest odpowiedzią na program Komisji Europejskiej pod nazwą Welfare Quality, który był realizowany od 2004r. Jego celem było przygotowanie standardów dobrostanu zwierząt, w tym bydła, trzody chlewnej oraz drobiu oraz przygotowanie formularza certyfikacji ferm na poziomie Europy”.

Na wątpliwości dotyczące hodowli zwierząt wykorzystywanych gospodarczo nie ma dobrej odpowiedzi. Bydło, trzoda chlewna, owce, drób, także zwierzęta futerkowe – to żywe istoty, które czują, ale jednocześnie źródła pokarmu i surowców dla gospodarki. Niektóre muszą stracić życie, wszystkie przebywają - w gruncie rzeczy – w niewoli (choć bardzo różnią się warunki hodowli bydła np. oborach wolnostanowiskowych lub na pastwiskach od fermowego chowu kur). Wydaje się, że przynajmniej nie ma już różnic w kwestii czy zwierzętom w hodowli należy się traktowanie dobre.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama