W auli uczelni spotkali się specjaliści w dziedzinie diagnozowania i terapii autyzmu, pracownicy socjalni Łomży i okolic, studenci Kierunku Praca Socjalna, dzieci cierpiące na to zaburzenie oraz ich rodziny.
Podczas spotkania rektor PWSIiP dr hab. Robert Charmas podkreślił, iż to spotkanie otwiera cykl seminariów i warsztatów na temat autyzmu. Mają one pokazać społeczeństwu, czym jest ta dysfunkcja i sprawić, by ludzie nie bali się osób zmagających się z autyzmem i próbowali je rozumieć.
Żeby bardziej zrozumieć osoby chore na autyzm, można było wejść do Instalacji Sensorycznej CUBE, mieszczącej się w korytarzu przy głównym wejściu do PWSIiP. Instalacja wprowadzała w świat osób z autyzmem i pokazywała, jak odbierają one rzeczywistość.
Świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest w Polsce bardzo niska. O chorobie słyszy się wiele, jednak tylko nieliczni wiedzą, czym jest to zaburzenie oraz z jakimi ograniczeniami zmaga się osoba dotknięta chorobą. Autyzm jest dysfunkcją u podstaw której leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby autystyczne mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych, czy kontaktami z drugą osobą. W odmienny sposób docierają do nich wrażenia zmysłowe, a ich odbieranie świata dalece różni się od postrzeganie go przez osoby zdrowe. Nie ma lekarstwa, które wyleczyłoby autyzm, dlatego bardzo ważne jest, aby uczynić wszystko, by osobom dotkniętym tym zaburzeniem żyło się lepiej.
Komentarze