Kontrolą objęte były projekty realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego z poprzedniej perspektywy finansowej (2007-2013). Na 1278 projektów przeprowadzonych w ubiegłej perspektywie, Centralne Biuro Antykorupcyjne wniosło uwagi do trzech. Kontrola rozpoczęła się 16 maja 2016 r. równocześnie w szesnastu urzędach marszałkowskich w całej Polsce. W podlaskim urzędzie zakończyła się 16 marca br.
Jak informowali podczas konferencji prasowej ( 23.03) marszałek Jerzy Leszczyński i wicemarszałek Maciej Żywno, uwagi wniesione przez CBA dotyczą dwóch projektów realizowanych bezpośrednio przez UMWP – to projekt e-zdrowie i budowa wyciągu nart wodnych w Szelmencie. Biuro wniosło również uwagi do projektu realizowanego przez powiat białostocki dotyczący zintegrowanego zagospodarowania turystycznego obiektów - chodzi o miasto Supraśl.
- Uwagi CBA dotyczą przede wszystkim procedur związanych z postępowaniem o udzielenie zamówień publicznych. W ubiegły czwartek otrzymaliśmy protokół pokontrolny, do którego zgodnie z przysługującym nam prawem wnieśliśmy swoje uwagi – mówił marszałek Jerzy Leszczyński – Teraz czekamy na odpowiedź Biura i na zalecenia pokontrolne.
Marszałek podkreślał, że CBA otrzymało wiele wyjaśnień od obecnych i byłych pracowników urzędu marszałkowskiego, a akta pokontrolne to 25 tomów.
Kontrola CBA dotyczyła perspektywy finansowej 2007-2013, realizowanej przez poprzedni Zarząd Województwa. Jak podkreślał Maciej Żywno na 1278 realizowanych projektów uwagi zgłoszono tylko do trzech
- To znikomy procent – mówił - Ważne jest, że wszystkie projekty są poddawane kontroli non stop – albo naszej wewnętrznej, albo Urzędu Kontroli Skarbowej, albo Najwyższej Izby Kontroli czy też właśnie CBA.
Przypomniał, że w 26 przypadkach to właśnie Urząd zgłaszał naruszenie prawa stwierdzone podczas kontroli realizowanych projektów.
Wicemarszałek Żywno zaznaczył, również „ że zdaniem Zarządu uwagi wniesione przez CBA mają przede wszystkim charakter formalny”.
- My sami w podobnych przypadkach, jeśli zgłaszamy uwagi wobec beneficjentów, to w najgorszym wypadku nakładamy korektę lub zerwanie umowy i zwrot środków z dofinansowania.
Jak dodał, nie pojawiają się przesłanki ku temu aby CBA po kontroli w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego zamierzało którąś ze spraw kierować do prokuratury.
Marszałkowie pytani o szczegóły wyników kontroli odesłali do autorów protokołu. Jednak podkreślali, że „bardzo często przy zamówieniach publicznych kładziony jest nacisk na to czy zostały zachowane wszelkie procedury związane z zachowaniem zasad konkurencyjności i dostępności do danego wydarzenia.”
- Kontrola trwała dziewięć miesięcy i w dużej mierze absorbowała pracę Urzędu - mówił marszałek Leszczyński - Większych nieprawidłowości nie stwierdzono. Czekamy na zalecenia pokontrolne i będziemy się do nich stosować.
16 marca 2016 r. CBA jednocześnie rozpoczęło kontrole wydatkowania środków unijnych w szesnastu urzędach marszałkowskich w całej Polsce. Łączna suma środków zaangażowanych w 16 programów regionalnych w latach 2007-2013 wyniosła 17,3 mld euro.
Równolegle CBA analizowało oświadczenia majątkowe marszałków województw.
www.wrotapodlasia.pl
Komentarze