Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:42
Reklama

Likwidują gniazda uciążliwych gawronów

- W związku z licznymi postulatami mieszkańców dotyczącymi uciążliwości związanych z bytującymi gawronami w Łomży informujemy, że służby miejskie podejmują wszelkie dopuszczalne przez prawo działania ograniczające liczbę tych ptaków w mieście – przekazuje Andrzej Garlicki, zastępca prezydenta Łomży.
Likwidują gniazda uciążliwych gawronów

Wśród podejmowanych działań było zrzucanie gniazd, których w tym roku usunięto prawie 400 sztuk. Należy przy tym podkreślić, że gawron jest chroniony na mocy prawa międzynarodowego (dyrektywa Rady 2009/147/WE z dnia 30 listopada 2009r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa).

W świetle obowiązywania powyższej regulacji prawnej nie jest możliwe całkowite wyłączenie tego ptaka spod ochrony gatunkowej, a tym bardziej wyłączenie spod ochrony na wybranym terenie  np. miasta Łomża. W prawie krajowym gawron, na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt objęty jest ochroną częściową na obszarze administracyjnym miast oraz ochroną ścisłą poza obszarem administracyjnym miast. Przy obowiązującym stanie prawnym, możliwe jest jedynie zrzucanie gniazd w okresie od 16 października do końca lutego. Szczegółowy zakres działań określa art. 52 Ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004r. Dlatego corocznie, tuż przed okresem ochronnym zrzucane są gniazda, wycinane suche konary z drzew w parkach, zieleńcach i w pasach zieleni ulicznej.

W tym roku w Łomży zrzucono gniazda m.in. w następujących miejscach:

•    Plac Kościuszki - 79 szt,, 

•    Park Ludowy - 47 szt.,

•    Park im. J. Wagi - 141 szt.,

•    Zieleniec tzw. Zaułek cmentarny - 22 szt.,

•    Plac Pocztowy -10 szt.,

•    Plac Jana Pawła II - 5 szt.,

•    ul. Sienkiewicza – 8 szt.,

•    ul. Polowa - 9 szt.,

•    Cmentarz Żydowski przy ul. Rybaki -17 szt.,

•    ul. Poznańska -12 szt.,

•    Lasek brzozowy przy ul. Wyszyńskiego – 43 szt.,

Ogółem zrzuconych zostało 393 gniazd.

W związku z powyższymi uciążliwościami prezydent występował do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku o wydanie zgody na używanie w parkach i na skwerach urządzeń odstraszających ptaki przez cały rok, w tym w okresie lęgowym. RDOŚ wydał zgodę jedynie na zastosowanie odstraszaczy dźwiękowych od 30 czerwca w dwóch miejscach (Park Ludowy i Plac Jana Pawła II Papieża Pielgrzyma). Urząd Miejski zamierza skorzystać z tej możliwości, choć skuteczność zastosowania tej metody po okresie lęgowym jest wątpliwa. Prezydent występował również o wyłączenie gawronów spod ochrony gatunkowej, niestety odpowiedź dyrektora RDOŚ w tej sprawie była negatywna.

Należy podkreślić, że w przypadku wszystkich gatunków ptaków wielkość ich populacji zależy wprost od dostępnej bazy pokarmowej. Dokarmianie i otwarte śmietniki na osiedlach powodują, że liczebność ptactwa wzrasta. Daleko rozumiana ochrona przyrody polega na jak najmniejszej ingerencji człowieka w naturę. W tym przypadku nadmierna troska, objawiająca się dokarmianiem powoduje, że ptaki przyzwyczajają się do miejsc żerowania. Zmiana miejsca bytowania, przynajmniej części gawronów, a tym samym zminimalizowanie uciążliwości związanych z zanieczyszczaniem terenów oraz odgłosami dochodzącymi z kolonii lęgowych, może nastąpić jedynie w wyniku  przesiedlania się ptaków na obrzeża miasta. Aby tak się stało należy zaniechać dokarmiania i utrudnić dostęp do śmietników oraz zadbać, by ptaki poszukiwały pokarmu z dala od parków, skwerów i naszych mieszkań. - Efekt tych działań będzie widoczny przy zrozumieniu i wspólnym wysiłku wszystkich mieszkańców - apeluje Garlicki.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama