Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 08:11
Reklama

Łomża będzie oszczędzać na energii?

Do opracowania i wdrożenia programu oszczędności energetycznej w Łomży przymierzają się władze miasta. - Zadanie ma na celu zmniejszenie kosztów zużycia energii cieplnej i elektrycznej przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji i pyłów do otoczenia – informuje prezydent Mariusz Chrzanowski.

Ma ono obejmować termomodernizację miejskich budynków użyteczności publicznej, przebudowę węzłów cieplnych oraz wymianę oświetlenia na LED-owe.

- Realizacja przedsięwzięcia pozwoli na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do oszczędności energii oraz poprawy warunków środowiska naturalnego - Andrzej Garlicki, zastępca prezydenta Łomży. Podkreśla, że wstępnie do termomodernizacji wytypowano przedszkola, szkoły, bursy, placówki kultury, jednostki miejskie oraz budynek Ratusza. Dodatkowo, w ramach przebudowy węzłów cieplnych, zamontowana ma być odpowiednia automatyka regulująca dostawy ciepła w zależności od warunków atmosferycznych. Ponadto Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej miałoby przejąć zarządzanie wszystkimi węzłami, również tymi, które obecnie należą do innych podmiotów miejskich, np. jednostek oświatowych. – W ten sposób przyczynimy się do ograniczenia smogu w Łomży w sezonie grzewczym ale również wpłyniemy na komfort życia w mieście oraz poprawimy estetykę i standard techniczny naszych budynków – dodaje Garlicki.

Na obecnym etapie dokładna wartość nakładów inwestycyjnych na realizację przedsięwzięcia nie jest możliwa do określenia. Szacuje się, że będzie to koszt od 15 do nawet 40 mln zł, a jego wysokość uzależniona jest od ilości obiektów objętych zadaniem i zakresem rzeczowym prac. Dlatego władze Łomży analizują różne warianty wykonania przedsięwzięcia, tak aby wybrać najbardziej korzystne dla miasta i jego mieszkańców. Rozważane są trzy opcje jego realizacji: w całości ze środków miejskich, przy dofinansowaniu zewnętrznym (np. z NFOŚiGW) oraz w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego.

Ponieważ projekty termomodernizacyjne obiektów użyteczności publicznej w formule PPP są z powodzeniem praktykowane w Polsce, w Łomży odbyło się pierwsze spotkanie z przedstawicielami Instytutu Partnerstwa Publiczno – Prywatnego oraz jednej z firm specjalizującej się w tego typu tematyce. Ponadto zastępca prezydenta Andrzej Garlicki podpatrywał w Płocku rozwiązania przyjęte przez tamtejsze władze miasta. Warto przy tym dodać, że umowa zawarta z prywatnym partnerem (z reguły na okres kilkunastoletni) powoduje, iż opłata dla niego jest wnoszona w ratach, po zrealizowaniu przedsięwzięcia, z oszczędności z rachunków za energię cieplną i elektryczną. Formuła ta umożliwia rozłożenie wydatków miasta w czasie bez konieczności zaciągania dodatkowych zobowiązań obciążających budżet miasta.

Realizacja  programu oszczędności energetycznej w mieście wpisuje się w dokumenty strategiczne: „Program Rozwoju Miasta Łomża do roku 2020 Plus” oraz „Program Ochrony Środowiska dla Miasta Łomży na lata 2016-2020 z perspektywą do 2024 roku”.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama