To zupełnie inna planeta, inna galaktyka. Nie gorsza, ale inna, z pewnością trudniejsza. Niezrozumiałe szelesty, rozproszone, nakładające się na siebie dźwięki. Zaburzone czucie proprioceptywne, nogi i ręce nieskoordynowane z tułowiem, ciało wyrzucone w nieznany świat właściwości przestrzennych. Chaos, z którego trudno poskładać komunikowalną całość. Tak możemy poczuć się odwiedzając namiot/instalację sensoryczną Cube. Tak na co dzień czują się ludzie autystyczni. Od 24 do 25 marca instalacja będzie dostępna w PWSIiP.
Instalacja sensoryczna Cube powstała w 2011 roku, jako pokłosie projektu realizowanego przez Fundację SYNAPSIS, która zajmuje się pomocą dzieciom oraz osobom dorosłym z autyzmem. Prowadzi m.in. ośrodek terapii, diagnozy i rehabilitacji oraz przedszkole terapeutyczne.
- To urządzenie pozwala przenieść się na chwilę w świat osób autystycznych, poczuć jak to jest być w ich skórze. Myślę, że dla wielu osób może to być ważne i mądre przeżycie - mówi dr hab. Joanna Truszkowska z kierunku Praca socjalna PWSIiP. – Podczas seminarium odbędzie się także projekcja filmu „Życie animowane”. To opowieść o codziennym życiu rodziny, w której jest autystyczny chłopiec. Piękna, wzruszająca i mądra narracja.
Autyzm oraz zespół Aspergera to coraz powszechniej występujące w populacji zaburzenia rozwoju dziecka. W Polsce mówi się o jednym przypadku na trzysta, dane amerykańskie wskazują na jeden procent populacji.
Seminarium „W świecie autyzmu osób dorosłych” będzie otwarte. Wśród prelegentów znajdą się specjaliści, praktycy oraz rodzice autystycznych dzieci.
Program wydarzenia:
9.30 – Otwarcie seminarium
9.45 – Wsparcie osób z niepełnosprawnościami z perspektywy samorządu terytorialnego - Wiceprezydent Łomy dr Agnieszka Muzyk
10.10 - 11.00 – Edyta Bałakier - Z autyzmu się nie wyrasta. Funkcjonowanie dorosłych osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
11.00 - 11.30 – Lucyna Antecka - Biologia mózgu u osób z autyzmem
11.30-11.45 Przerwa Kawowa
11.45 - 12.15 – Marta Biedrzycka, Emilia Turowska - Zaburzenia integracji sensorycznej u osób z autyzmem
12.15 –12.35– Ewa Sznejder - Okres dojrzewania - radości i troski
12.35 - 13.00 – Dorota Krajewska - Rodzic dziecka z autyzmem – czyli świat po drugiej stronie lustra
13.00 – 13.30– Agnieszka Łada – Rodzic dziecka z autyzmem – moja droga
Dyskusja
13.45 -14.00 – Przerwa Kawowa
14.00 – 15.30– Projekcja filmu „Życie animowane” reż. R.R. Williams– nominowana do Oscara – opowieść o codzienności rodziny chłopca z autyzmem
Komentarze