Organizacja przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej, to jedno z zadań miast na prawach powiatu. Wynika ono z ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Jak wiadomo powszechny obowiązek służby wojskowej został zniesiony kilka lat temu. Dziś kwalifikacja wojskowa służy przede wszystkim do stworzenia ewidencji wojskowej. - Komisja określa kategorię zdolności osób do poszczególnych form obrony. Następnie po wykonaniu niezbędnych czynności administracyjnych przesuwane są one do rezerwy. W ten sposób tworzone są zasoby wykorzystywane do spraw obronnych – wyjaśnia przedstawiciel WKU w Łomży, kpt Robert Sokołowski. Dodatkowo prowadzona jest promocja wszystkich ochotniczych form służby wojskowej. - W tym roku szczególny nacisk kładziemy na Wojska Obrony Terytorialnej. Jesteśmy także zainteresowani kandydatami do służby kandydackiej w szkołach wojskowych. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych służb. Osoba, która ją ukończy zostaje mianowana do stopnia oficera – tłumaczy kpt Sokołowski. Jak dodaje, zainteresowanie służbą w ochotniczych formach jest spore. Każdego dnia do WKU w Łomży zgłasza się od 5 do 6 osób.
To, jak przebiega kwalifikacja w mieście nad Narwią, sprawdzili podpułkownicy ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego: Korneliusz Łaniewski oraz Grzegorz Krawczyk. Obaj od kilku dni wizytują miasta powiatowe z terenu woj. podlaskiego, w których odbywa się proces kwalifikacyjny. - Wykonujemy swoje obowiązki z ramienia Ministerstwa Obrony Narodowej – tłumaczą. Jest to przede wszystkim kontrola pracy powiatowej komisji lekarskiej czy też sprawdzanie realizacji obowiązków przedstwiciela WKU.
Tegoroczną kwalifikacją wojskową na terenie miasta Łomża objęte zostały łącznie 483 osoby, z czego 8 stanowią kobiety. Przed komisją stają mężczyźni z tzw. rocznika podstawowego, którzy urodzili się 1998 roku. Wezwanie otrzymały również osoby urodzone w latach 1993-1997 (nie posiadające określonej kategorii wojskowej) oraz w latach 1996-1997 (uznane wcześniej za czasowo niezdolne do czynnej służby). Kwalifikacji wojskowej poddawane są też studentki i absolwentki kierunków medycznych, weterynaryjnych oraz psychologicznych urodzone w latach 1993-1998. Wszyscy mają obowiązek stawienia się przed komisją. Osoby, które uchylają się od tego podlegają karze grzywny oraz karze pozbawienia wolności.
Komentarze