Urzędy skarbowe (US) oraz Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku (IAS) działają tak jak dotychczas – nie zmienią się ich siedziby ani zasięg terytorialny, zmieni się jedynie nieco katalog zadań, które realizują. Zostanie on rozszerzony o zadania z zakresu podatków: akcyzowego, od wydobycia niektórych kopalin i od gier, a w przypadku IAS – także o zadania związane z cłem.
Podobnie będzie z oddziałami celnymi – będą się one mieściły tam, gdzie do tej pory i będą wykonywały te same zadania, co dotychczas.
Natomiast na bazie Izby Celnej w Białymstoku, urzędów celnych oraz Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku powstał Podlaski Urząd Celno-Skarbowy w Białymstoku z delegaturami w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Jest to jednostka wyspecjalizowana głównie w wykrywaniu przestępstw popełnianych na szeroką skalę na szkodę Skarbu Państwa i ściganiu ich sprawców.
Reforma ma do spełnienia dwa główne cele. Po pierwsze, obsługa podatników ma zostać podniesiona na jeszcze wyższy poziom, co z jednej strony oznacza prace nad podnoszeniem standardów obsługi klientów, a z drugiej jeszcze bardziej ujednoliconą informację podatkową i celną. Powstanie ogólnopolska Krajowa Informacja Skarbowa, która m.in. zapewni jednolite indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego.
Drugi kluczowy cel to zapobieganie przestępczości m.in. wyłudzeniom VAT. Piony kontroli i zwalczania przestępczości ekonomicznej będą odpowiadać za likwidację istniejącej szarej strefy i minimalizację wykroczeń oraz nieprawidłowości w tym zakresie.
Natomiast z punktu widzenia samej administracji reforma pozwoli na bardziej optymalne wykorzystanie dostępnej kadry oraz zasobów organizacyjnych i finansowych.
Szczegółową informację w zakresie tego co się zmienia i tego co pozostaje po staremu, prezentuje załączony schemat.
Bieżące informacje związane z KAS w woj. podlaskim można znaleźć na stronie www.podlaskie.kas.gov.pl
Komentarze