W spotkaniu wzięła udział młodzież z klas licealnych o profilu „służba w policji” oraz tegoroczni maturzyści z pozostałych kierunków kształcenia. Obejrzeli wspólnie film obrazujący pracę Polskiej Policji, a także zapoznali się z wstępnymi wymaganiami jakie należy spełnić, aby zostać policjantem oraz etapami postępowania kwalifikacyjnego.
Podstawą rozpoczęcie starań o przyjęcie do służby są warunki zawarte w ustawie o Policji.
Zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r., każdy, kto chciałby zostać policjantem musi:
- posiadać obywatelstwo polskie,
- posiadać nieposzlakowaną opinię,
- nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- korzystać z pełni praw publicznych,
- posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
- posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
- dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
- osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Kandydaci na policjantów muszą przejść szereg procedur: test wiedzy, test sprawności fizycznej, badania psychologiczne, rozmowę kwalifikacyjną oraz badania lekarskie. Jednak – jak zapewniają funkcjonariusze – jest to wyjątkowy zawód. Pracując w Policji jest się częścią stutysięcznej formacji, która odpowiada za bezpieczeństwo wewnętrzne kraju.
Wśród uczniów klas mundurowych z „Budowlanki” obecnych na spotkaniu były zapewne osoby, które w przyszłości zostaną policjantami, a spotkanie z pracownikami KWP w Białymstoku pozwoliło im uzyskać szczegółowe informacje na temat postępowania kwalifikacyjnego do służby w policji.
ZSTiO Nr4
Komentarze