Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 stycznia 2025 13:59
Reklama

"Patrzę na: islam"

„Patrzę na: islam” - program projekcji, debat i spotkań odbędzie się w Łomży w dniach 8-11 października w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych przy ul. Wojska Polskiego 3.

„Patrzę na: islam” - program projekcji, debat i spotkań odbędzie się w Łomży w dniach 8-11 października w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych przy ul. Wojska Polskiego 3.

 „Patrzę na: islam” to projekt, którego celem jest przeciwdziałanie mowie nienawiści oraz przełamanie stereotypu postrzegania osób, wyznających islam jako ludzi zagrażających ładowi społecznemu. Obraz ten dominuje w obecnym dyskursie publicznym. Przegląd jest próbą ukazania, za pomocą filmu, wieloaspektowości islamu, różnic międzykulturowych, bogactwa kultury, ale przede wszystkim ukazania muzułmanów i muzułmanek jako jednostki z ich lękami, problemami, a także marzeniami i sukcesami.

 W czwartek 8 października o godz. 18.00 zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury na film otwarcia – "Pieśni bez ojczyzny" w reżyserii Ayata Najafiego. Pieśni bez ojczyzny to dokument o kompozytorce Sarze Najafi, która pomimo panującego w Iranie zakazu występów solowych kobiet, usiłuje zorganizować koncert z udziałem artystek irańskich i francuskich. Film jest przejmującym zapisem walki kobiet o godność, wolność i prawo do swobodnego wyrażania się. Po seansie odbędzie się debata pod tytułem "Kobieta w islamie".

 W piątek 9 października o godz. 18.00 odbędzie się pokaz filmu "Przestrzeń miłości", w reżyserii Jamshida Mahmoudiego. Na industrialnych przedmieściach Teheranu funkcjonują małe fabryki, nielegalnie zatrudniające afgańskich uchodźców. Warunki ich życia są dramatyczne, wraz z rodzinami zamieszkują stare kontenery, szałasy i slumsy. Młody Irańczyk Saber potajemnie spotyka się z Maron, córką afgańskiego pracownika Abdolsalama. Film opowiada historię trudnej miłości w duchu Romea i Julii. Ponad różnicami i nierównościami. Film znajdował się na liście filmów zgłoszonych do Oscara 2014. Po projekcji filmu zapraszamy na spotkanie z gośćmi na temat Uchodźcy u bram. Kwestia przymusowej migracji a islamofobia.

Sobota 10 października będzie dniem filmów lżejszych gatunkowo. Pokaz filmu familijnego "Bekas" w reżyserii Karzana Kadera przeznaczony jest dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. Odbędzie się on o godzinie 16.00. Wieczorem o godzinie 18.00 będzie można obejrzeć przewrotną komedię romantyczną pod tytułem "Amira&Sam", reż. Sean Mullin. Tego dnia zapraszamy również o godzinie 21.00, do herbaciarni Pikoteria (al. Józefa Piłsudskiego 95) na pokaz nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmów krótkometrażowych.

W niedzielę 11 października, o godz. 11.00 odbędzie się seans "Proroka", pełnometrażowej animacji (nie tylko dla dzieci) według kultowego dzieła pochodzącego z Libanu amerykańskiego poety Kahlila Gibrana, wyreżyserowanej przez Rogera Allersa, twórcę "Króla Lwa". Producentką filmu jest Salma Hayek, która udzieliła głosu bohaterce filmu – Kamili. Na uwagę zasługują przepiękne interludia ilustrujące zagadnienia poruszane przez tytułowego Proroka (Liam Neeson), stworzone przez gwiazdy światowej animacji, m.in. Polaka Michała Sochę, Joanna Sfara (autora komiksu Kot Rabina), Paula i Gaëtana Brizzich (Zaczarowana, Tarzan, Dzwonnik z Notre Dame). Muzyka skomponowana została przez Gabriela Yareda (Angielski pacjent), a kompozycje wykonują m.in. Damien Rice i Yo Yo Ma. Film zostanie wyświetlony w wersji z lektorem. Polecany dla dzieci  od 7 roku życia. Po pokazie zapraszamy na warsztaty dla dzieci.

Podczas zamknięcia przeglądu zaprezentowany zostanie film "Sztuka i rewolucja", w reżyserii Marco Wilmsa (niedziela, 11 października, godz. 18.00). Film dokumentuje okres dwóch i pół roku historii Egiptu – począwszy od rozpoczętej w 2011 r. arabskiej wiosny, poprzez upadek Hosniego Mubaraka, aż do upadku Muhammada Mursiego i Bractwa Muzułmańskiego w 2013 r. W tym czasie młodzi ludzie wykorzystując sztukę w inny niż dotychczas sposób, walczą o „normalną” rzeczywistość. Bezpośrednio po filmie Sztuka i rewolucja odbędzie się debata na temat Wspólne wartości. Czy możliwe jest społeczeństwo wielokulturowe?.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama