Ofertę w zakresie edukacji jak i dostosowanych do potrzeb uczniów różnorodnych form terapii, z każdym nowym rokiem stara się poszerzać Zespół Szkół Specjalnych w Łomży. Placówce udało się już wiele osiągnąć, min. przygotowano do użytku szkolnego i odpowiednio wyposażono specjalną salę do prowadzenia terapii integracji sensorycznej.
Realizacja zajęć daje pozytywne efekty, co świadczy o słuszności prowadzonych działań. Integracja sensoryczna jest procesem, dzięki któremu mózg, otrzymując informację ze wszystkich systemów zmysłowych, dokonuje ich segregacji, rozpoznania, interpretacji i integracji z wcześniejszymi doświadczeniami. Rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa do około 7 roku życia. Brak określonych umiejętności w kolejnych stadiach rozwoju, powoduje powstawanie trudności w funkcjonowaniu i zachowaniu dziecka. Terapia integracji sensorycznej może być prowadzona wyłącznie przez certyfikowanego terapeutę, a jej podstawą jest diagnoza. Terapia nie jest uczeniem konkretnych umiejętności, ale usprawnianiem pracy systemów sensorycznych i procesów układu nerwowego, które są bazą do rozwoju tych umiejętności. Nie jest substytutem rzeczywistej edukacji, może natomiast usprawnić proces uczenia się i sprawić, że będzie on łatwiejszy. Terapia odbywa się w sali specjalnie do tego przystosowanej i wyposażonej w odpowiednie przyrządy.
GALERIA
Metoda integracji sensorycznej to jedna z ważniejszych metod wykorzystywanych w pracy z dziećmi z problemami w rozwoju. W pierwszej kolejności kierowana jest do dzieci z trudnościami w uczeniu się, ale z powodzeniem można stosować ją również w przypadku niepełnosprawności intelektualnej, ruchowej, autyzmu i innych zaburzeń. Ważna jest wczesna interwencja u dzieci z tego typu zaburzeniami, ponieważ terapia wspiera system nerwowy tak, aby mógł on prawidłowo odbierać, interpretować i organizować napływające informacje zmysłowe.
Komentarze