Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 21:20
Reklama

Termin obowiązkowej rejestracji kart SIM minął dzisiaj

Ostatni dzwonek już wybrzmiał, dla osób, które nie mają zarejestrowanych kart SIM. Termin obowiązkowej rejestracji minął 1 lutego, a kto tego nie zrobił, straci dziś możliwość aktywnego korzystania z numeru.

Przy obecnym wykorzystaniu sieci mobilnych, niezarejestrowanie karty SIM może sparaliżować niektóre aktywności jej właściciela. Jedną z nich jest korzystanie z bankowości mobilnej, która do weryfikacji zleceń przelewów bankowych wykorzystuje kody przesyłane SMS-em. Poza tym dezaktywizacja karty uniemożliwi wykonywanie połączeń oraz przesyłanie wiadomości tekstowych. Na szczęście, wbrew pierwotnym obawom, nie będzie to permanentna blokada. Po zarejestrowaniu numeru karta SIM zostanie ponownie udostępniona do użytku.

Obowiązek zarejestrowania każdej karty SIM powstał 25 lipca 2016 wraz z wejściem w życie ustawy antyterrorystycznej. Ma ona na celu zniwelowanie anonimowych numerów telefonów, które mogą zostać wykorzystane w działalności przestępczej i terrorystycznej. Dlatego też każda karta SIM musi zostać zarejestrowana pod prawdziwym imieniem i nazwiskiem, potwierdzonym dokumentem tożsamości. Dotyczy to zarówno obywateli, jak i turystów przyjeżdżających do naszego kraju.

Jak zarejestrować kartę SIM?

Numer możemy zarejestrować w punktach stacjonarnych. Wśród nich m.in. w salonach operatorów, kioskach Ruchu, urzędach Poczty Polskiej, sklepach ze sprzętem elektronicznym oraz punktach partnerskich naszego operatora. Udając się do punktu stacjonarnego najlepiej mieć ze sobą: telefon komórkowy wraz z kartą SIM, którą chcemy zarejestrować oraz dokument, potwierdzający tożsamość. Podczas rejestracji numeru np. w kioskach Ruchu, nasze dane osobowe nie są zapisane w kasach sprzedawców, ale za pomocą specjalnego programu przesyłane online bezpośrednio do operatora.

Liczba aktywnych kart SIM w Polsce na koniec grudnia 2016 r. wynosiła 54,7 mln i była o 2,7 proc. niższa niż w końcu grudnia 2015 roku. Oferty pre-paid stanowiły około 41 proc. bazy. Liczba kart pre-paid zmniejszyła się o 17,2 proc. rdr, natomiast liczba post-paidów wzrosła o 10,8 proc. - podał GUS w raporcie.

Na 100 mieszkańców przypadało 142,4 kart SIM wobec 146,4 przed rokiem.

Wcześniej GUS informował, że na koniec września 2016 r. było w Polsce 56,2 mln kart SIM, w tym około 44 proc. stanowiły karty pre-paid.

GUS podał też, że w 2016 r. sprzedaż ogółem wyrobów i usług pocztowych i telekomunikacyjnych w cenach stałych zwiększyła się w porównaniu z rokiem poprzednim o 4,1 proc. wobec wzrostu o 3,0 proc. w 2015 r. (PAP)


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama