- Celem naszego seminarium była wymiana poglądów na temat prawnych aspektów bezpieczeństwa państwa - mówił dr hab. Krzysztof Prokop, dyrektor Instytutu Prawa i Administracji PWSIiP. - Chodzi przede wszystkim o aspekty konstytucyjne i administracyjne.
PWSIiP we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim wydała książkę, której autorami są między innymi dr Krzysztof Prokop oraz dr Mirosław Karpiuk - przedstawiciel olsztyńskiej uczelni, który podczas seminarium poruszył kwestię podstawowych problemów prawnej regulacji bezpieczeństwa Polski.
- Problematyka ta jest związana przede wszystkim z normami konstytucyjnymi i ich interpretacją przez ustawodawcę - mówił dr Mirosław Karpiuk, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. - Tak więc podstawowym problemem jest wielość pojęć związanych z bezpieczeństwem. Mówimy o bezpieczeństwie państwa, obywateli, ekologicznym, socjalnym społecznym i innych. Podstawowym problemem jest to, gdzie przebiega granica między swobodami obywatelskimi, a bezpieczeństwem (instrumentarium które jest dla niego przewidziane).
W seminarium wziął udział również dr Dariusz Brakoniecki. Jego zdaniem za prywatyzacją bezpieczeństwa idą wyzwania i dylematy w obszarze regulacji prawnej.
- Wyzwania i dylematy, które wiążą się z prywatyzacją bezpieczeństwa dotyczą przede wszystkim praw i wolności obywatelskich, wynikających z konstytucji, ale też dotyczą późniejszego dochodzenia tych praw - mówił dr Brakoniecki.
Instytut Prawa i Administracji łomżyńskiej uczelni podjął kroki zmierzające do uzyskania uprawnień do kształcenia na kierunku prawo. Termin rozpoczęcia kształcenia studentów I roku prawa w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży planowany jest na 1 października 2017 roku.
Komentarze