Portal Wrota Podlasia przytacza fragment pierwszego wystąpienia nowego przewodniczącego WRDS.
- Dziękuję za wybór. Poprzeczka przewodniczenia ustanowiona została wysoko tak pod względem organizacyjnym – ale tego się nie boję, bo lubię dobrą organizację, ale także pod względem wartości. Ja jestem człowiekiem dla którego ważnymi są: praca, dobro społeczne, skuteczność działania. I w tych elementach będę się nadal doskonalił, by państwu wstydu nie przynieść – podkreślał Waldemar Pędziński.
Jest doktorem nauk medycznych. Od 1999 roku prowadzi niepubliczną placówkę ochrony zdrowia (była jedną z pierwszych w województwie podlaskim) Łomżyńskie Centrum Medyczne. Wcześniej był m. in. dyrektorem łomżyńskiego Szpitala Wojewódzkiego, a także rektorem uczelni im. Jańskiego w Łomży.
Dotychczasowy przewodniczący Józef Mozolewski, szefowi NSZZ Solidarność, który przewodził działaniom WRDS przez ostatni rok, otrzymał podziękowania za ten czas pracy.
- Od nowa zbudowaliśmy instytucję, której celem nadrzędnym miał być dialog pracodawców, związkowców, samorządowców i strony rządowej. I to się udało. Powstało sprawne i efektywne narzędzie, przywrócono właściwą rolę dialogu społecznego – powiedział.
Podkreślił też pozytywną rolę Jerzego Leszczyńskiego, marszałka województwa podlaskiego, który w grudniu 2015 roku powołał Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego (jeszcze według poprzednich przepisów).
- Ten rok pokazał, że WRDS-y są potrzebne, gdzie głos pracodawców czasami odmienny od głosu związkowców, czy samorządowców może być inny. I dobrze, że jest takie miejsce, gdzie możemy wzajemnie wysłuchać swoich argumentów mówił Jerzy Leszczyński.
Jak podaje portal Wrota Podlasia, Wojciech Winogrodzki, wiceprezes zarządu Podlaskiego Związku Pracodawców wyraził nadzieję, że w przyszłości Rada skuteczniej będzie – jak się wyraził – „docierała do świadomości dysydentów”. Jego zdaniem, w 2017 roku działalność WRDS powinna skupić się na sprawach gospodarczych, bo to one są najważniejsze.
Wiceprzewodniczącymi Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Białymstoku zostali: marszałek Jerzy Leszczyński, wojewoda Bohdan Paszkowski, Józef Mozolewski, Eugeniusz Muszyc, Zbigniew Jan Lenart, Ireneusz Wiśniewski, Wojciech Winogrodzki i Krzysztof Żukowski.
Komentarze