W dniach 2 i 3 grudnia odbyły się wybory. Szkoły i uczelnie wyższe, które zadeklarowały uczestnictwo w wyborach, podzielono na 15 okręgów wyborczych. Łącznie ze wszystkich okręgów komisje wyborcze zgłosiły 67 kandydatów na radnych. Do obsadzenia były 23 mandaty.
Miejska Komisja Wyborcza, po zebraniu protokołów ze wszystkich okręgów wyborczych, że do Młodzieżowej Rady Miejskiej Łomży wchodzą kandydaci, którzy w swoich okręgach wyborczych uzyskali największą liczbę głosów (zgodnie z liczbą mandatów w danym okręgu wyborczym):
1. Andrzej Babowicz
2. Justyna Chaberek
3. Hubert Chmielewski
4. Tomasz Chojnicki
5. Paweł Dobrowolski
6. Bartłomiej Folga
7. Anna Jastrzębska
8. Mateusz Kowalewski
9. Piotr Krakowiecki
10. Mateusz Krzywda
11. Piotr Kryś
12. Eliza Leśnik
13. Jędrzej Lutostański
14. Eryk Mroczko
15. Maria Pardo
16. Mateusz Sztachelek
17. Krzysztof Szczepański
18. Sylwia Szulęcka
19. Michalina Trybuła
20. Błażej Twarowski
21. Wiktor Walewski
22. Magdalena Zalewska
23. Mateusz Zdrodowski
ZOBACZ Protokół Miejskiej Komisji Wyborczej
Głównym celem powołania Młodzieżowej Rady Miasta Łomży jako organu konsultacyjnego i opiniodawczego dla organów samorządu Miasta Łomży w sprawach dotyczących środowiska młodzieży jest wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej wśród młodzieży. Projekt uchwały w tej sprawie po raz drugi znalazł się w porządku obrad Rady Miejskiej, jednak przed niespełna miesiącem został usunięty z porządku obrad przez radnych. Dziś jednak uchwała została jednogłośnie podjęta.
Młodzieżowa Rada ma być reprezentacją młodzieży uczącej się na terenie Miasta Łomży i mieć charakter konsultacyjny i opiniodawczy dla organów samorządu Miasta Łomży w sprawach dotyczących młodzieży. Młodzieżowa Rada ma też być wolna od powiązań z jakąkolwiek partią polityczną. Jak zakłada projekt statutu, kadencja Młodzieżowej Rady trwać będzie 2 lata, licząc od dnia wyboru. Podstawą pracy Młodzieżowej Rady będzie społeczna praca jej członków. Członkostwa w Młodzieżowej Radzie nie można będzie łączyć z mandatem radnego.
W kompetencjach Młodzieżowej Rady znajdą się:
- opiniowanie, na wniosek prezydenta, projektów uchwał Rady Miejskiej Łomży regulujących sprawy mające wpływ na warunki rozwoju młodzieży.
- inicjowanie przedsięwzięć dotyczących życia młodzieży w Łomży, w szczególności w zakresie nauki, kultury i sportu, w tym dyskusji, imprez i spotkań młodzieżowych;
- współpraca z samorządami uczniowskimi i organizacjami młodzieżowymi, innymi Młodzieżowymi Radami Gmin;
- podejmowanie interwencji w przypadku zagrożenia praw ucznia;
- proponowanie działań mających na celu walkę z dyskryminacją oraz wykluczeniem społecznym młodzieży.
- współpraca z Radą Miejską poprzez udział przewodniczącego
i wiceprzewodniczącego Młodzieżowej Rady w sesjach Rady Miasta i obradach jej komisji, w szczególności na których omawiane są sprawy dotyczące środowiska młodzieży;
- reprezentowanie interesów młodzieży wobec instytucji samorządowych.
Komentarze