Lech Antoni Kołakowski (Prawo i Sprawiedliwość), poseł Ziemi Łomżyńskiej, zwrócił się do ministra zdrowia, profesora Marian Zembali, o interwencję w sprawie opieki geriatrycznej na Ziemi Łomżyńskiej. Obecnie osoby w podeszłym wieku nie mogą liczyć na odpowiednią opiekę medyczną.
Prezentujemy treść interpelacji.
INTERPELACJA
w sprawie
utworzenia oddziału geriatrii w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży
Mieszkańcy Ziemi Łomżyńskiej nie mają żadnego szpitala, w którym byłby oddział geriatrii. W związku z tym mieszkańcy Łomży i okolic będący w podeszłym wieku, wymagający hospitalizacji i opieki geriatrycznej pozbawieni są odpowiedniej specjalistycznej pomocy medycznej dostosowanej do ich potrzeb zdrowotnych.
Ludzie ci w momencie, kiedy mają problemy zdrowotne i najbardziej potrzebują pomocy pozostają sami, odsyłani są od lekarza do lekarza, przenoszeni są z oddziału na oddział, ponieważ nie ma także specjalistów – geriatrów, którzy w sposób kompleksowy i stosowny do specyfiki wieku pacjenta i charakterystycznych dla niego schorzeń oraz powikłań mogliby zająć się pacjentem. Pacjent geriatryczny to pacjent ze złożoną wielochorobowością (najczęściej 5-6 chorób) i wieloma niesprawnościami, zespołem wielonarządowej niewydolności, przyjmujący wiele leków. Pacjenci w podeszłym wieku są leczeni na oddziale chorób wewnętrznych, oddziale kardiologii, które są z tego powodu obciążone. Tymczasem celem geriatrii nie jest wyleczenie pacjenta, ale polepszenie jakości jego życia poprzez poprawę jego funkcji narządowych i życiowych. Z analizy przeprowadzonej przez NIK wynika, że pacjent w podeszłym wieku lepiej funkcjonuje, a jego leczenie mniej kosztuje, jeśli jest prowadzony przez geriatrę. Ta specjalność łączy fizyczne, psychiczne i społeczne problemy starszych osób, pozwalając całościowo oceniać i rozwiązywać złożone problemy wieku podeszłego. Również NIK dokonał zestawienia rocznego kosztu terapii osób powyżej 60 roku życia hospitalizowanych na oddziałach geriatrycznych z kosztami porównywalnej grupy pacjentów oddziałów chorób wewnętrznych. Analiza wykazała, iż średni jednostkowy koszt wszystkich świadczeń udzielonych w ciągu roku pacjentowi oddziału chorób wewnętrznych (świadczenia na oddziale + wszystkie pozostałe po wyjściu ze szpitala) był o 1380 zł wyższy od kosztów leczenia porównywalnego pacjenta na oddziale geriatrycznym. Wyższy był też roczny koszt leków przyjmowanych przez chorych z oddziałów chorób wewnętrznych. Oddział chorób wewnętrznych leczy podstawową chorobę, na którą skarży się pacjent. Na oddziale geriatrycznym przechodzi kompleksowe, odpowiednie do swego wieku i schorzeń diagnostykę oraz terapię. Opuszcza dzięki temu szpital z lepiej dobranym, celowanym leczeniem, które jest skuteczniejsze i mniej uciążliwe gdyż wymaga np. przyjmowania mniejszej liczby leków.
W obecnej sytuacji pacjenci ze względu na wiek i stan zdrowia nie są w stanie dojechać do oddalonego o wiele kilometrów od Łomży szpitala z jedynym w województwie podlaskim oddziałem geriatrii, liczącym zaledwie 25 łóżek. Już dziś ludzi starszych wymagających geriatrycznej opieki medycznej w Łomży i okolicach jest bardzo dużo, a z uwagi na proces starzenia się społeczeństwa, będzie coraz więcej. Brak oddziału geriatrii w szpitalu w Łomży, który jest szpitalem wielospecjalistycznym i mógłby swoimi usługami wpisać się w niszę rynkową, powoduje brak dostępu do odpowiedniej holistycznej opieki geriatrycznej, która powinna być zapewniona mieszkańcom Łomży i okolic. Utworzenie oddziału geriatrii w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży jest jak najbardziej zasadne. Problemem jest jednak brak kadry specjalistów geriatrii – w Łomży jest jeden emerytowany lekarz geriatra, w całym województwie – kilku. Wg raportu NIK (opublikowany 13.04.2015r.) liczba geriatrów w Polsce znacznie odbiega od średniej europejskiej. (...) Również Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ odpowiedzialny nie tylko za finansowanie świadczeń zdrowotnych, ale jednocześnie planowanie ich zabezpieczenia dla całego województwa nie przejawia zainteresowania zakupem świadczeń geriatrycznych. (...)
Wiek XXI nie bez powodu został nazwany wiekiem starzejących się społeczeństw. Transformacja demograficzna polegająca na przejściu z okresu, w którym dominowała wysoka umieralność i wysoka rozrodczość, do okresu z obniżającą się przedwczesną umieralnością oraz niską rozrodczością dotyczy także naszego regionu. Efektem jest starzenie się społeczeństwa, które powinno znaleźć swoje odbicie w polityce zdrowotnej. Niestety Polska należy do krajów nieprzygotowanych na opiekę i leczenie szybko narastającej ilości seniorów. Tymczasem art. 68 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polski stanowi iż „Władze publiczne są zobowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.” (...)
W sytuacji, w której w Łomży i okolicy nie ma oddziału geriatrycznego, poradni geriatrycznej, trudniej jest zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne seniorom w regionie nawet tylko łomżyńskim, liczącym ponad sto tysięcy mieszkańców.
W związku z tym, że priorytetem wskazanym w Założeniach Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020 (s. 16) jest stworzenie systemowych rozwiązań, które pozwolą na rozwój usług medycznych dla osób starszych, a mieszkańcy Łomży oraz okolic będący w podeszłym wieku nie mają odpowiedniego dostępu do opieki geriatrycznej, kieruję do Pana Ministra następujące pytania:
- Czy Pan Minister dostrzega, jak poważny jest problem dostępności do opieki geriatrycznej mieszkańców Łomży i okolic z uwagi na brak w Łomży i okolicy szpitala, w którym byłby oddział geriatrii, a także brak specjalistów z geriatrii?
- Kiedy i jakie Pan Minister zamierza podjąć działania mające na celu utworzenie oddziału geriatrii w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży?
Wnoszę również o poinformowanie mnie o decyzjach, jakie Pan Minister podjął i podejmie w przedmiotowej sprawie.
Z poważaniem
Lech Antoni Kołakowski
Poseł na Sejm RP
Komentarze