W zmaganiach olimpijskich wzięło udział dwudziestu uczestników z sześciu szkół kształcących w zawodach: technik technologii żywności, technik przetwórstwa mleczarskiego oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. W murach łomżyńskiej Wety gościli uczniowie z Olsztyna, Ełku, Suwałk, Wysokiego Mazowieckiego.
Wszyscy uczestnicy Olimpiady rozwiązywali test zawierający 60. zadań o tematyce technologiczno-ekonomicznej. Następnie pięciu najlepszych uczniów chwaliło się swoją wiedzą w części ustnej, odpowiadając na 3 pytania z zakresu: przetwórstwa spożywczego oraz analizy żywności i ekonomii. Celem olimpiady jest rozwijanie zainteresowań uczniów problematyką zawodową związaną z przetwórstwem spożywczym oraz wymiana doświadczeń pomiędzy szkołami na temat kształcenia zawodowego. Najszerszą wiedzę z zakresu żywności miała Joanna Browarek z Olsztyna, która zdobyła największą liczbę punktów. Drugie miejsce w olimpiadzie zajął Daniel Koliński z Wysokiego Mazowieckiego, a trzecie Kinga Wnorowska, reprezentująca to samo miasto.
Nad regulaminowym przebiegiem Olimpiady czuwała Okręgowa Komisja Oceniająca pod przewodnictwem pracownika naukowego Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – dr inż. Marcina Kidonia.
- W dzisiejszych czasach bardzo musimy zwracać uwagę na to, co jemy, dlatego cieszę się, że uczniowie szkół gastronomicznych od wielu lat tak chętnie biorą udział w tej olimpiadzie - mówił Marcin Kidoń. - Reprezentują naprawdę wysoki poziom i życzę im, aby nie tracili zapału oraz chęci i nadal poszerzali swoją wiedzę w zakresie żywności i żywienia.
Olimpiadzie towarzyszyła atmosfera zdrowej rywalizacji. Zwycięzcy zostali uhonorowani nagrodami ufundowanymi przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Piątnicy, Wyższą Szkołę Agrobiznesu w Łomży i Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i słodki upominek.
Komentarze