W spotkaniu, utrzymanym w klimacie portugalskim, wzięli udział wszyscy uczniowie uczestniczący w projekcie, nauczyciele i pracownicy szkoły zaangażowani w jego realizację oraz Rada Pedagogiczna i delegacje uczniów z klas Technikum Nr 4 . Wśród zaproszonych gości były autorki i koordynatorki projektu: Renata Frankowska i Iwona Masalska oraz przedstawiciele rodziców i łomżyńskich mediów.
Dyrektor Artur Ciborowski powitał wszystkich zaproszonych gości oraz wręczył podziękowania Renacie Frankowskiej i Iwonie Masalskiej , za umożliwienie udziału młodzieży technikum w tym projekcie.
Kazimierz Duda, kierownik kształcenia praktycznego, przedstawił cele i znaczenie projektu w nauce zawodu uczniów oraz w procesie dydaktycznym. Podkreślił rangę przedsięwzięcia - pierwszego międzynarodowego projektu kształcenia zawodowego ,w którym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele placówki przy ul. Zielonej. Podziękował także wszystkim osobom zaangażowanym w jego realizację.
Najważniejszym etapem projektu były staże zawodowe 27 uczniów technikum: 8 z branży budowlanej, 10 z branży gastronomicznej i 9 z branży hotelarskiej, doskonalące ich wiedzę i umiejętności praktyczne. Staże te młodzież odbyła w maju w portugalskich przedsiębiorstwach: gastronomicznych, budowlanym oraz sieci hotelowej w Apulii i Barcelos. Uczestnicy staży podzielili się swoimi wrażeniami ,doświadczeniami i refleksjami z tego wyjazdu w formie prezentacji multimedialnej. Według nich największą wartością było: podniesienie kompetencji i kwalifikacji zawodowych, praktyczne zastosowanie języka angielskiego, zwiększenie motywacji do nauki oraz poznanie kultury, zabytków, obyczajów i smaków Portugalii.
Bogusława Romanowska i Elżbieta Wiśniewska, koordynatorki projektu w szkole, zaprezentowały jego rezultaty, a Renata Frankowska, ekspert w dziedzinie projektów, potwierdziła osiągniecie zamierzonych celów przedsięwzięcia. Doceniła też duże zaangażowanie nauczycieli przedmiotów zawodowych i ogólnokształcących, pracujących pod nadzorem dyrekcji, podczas realizacji projektu oraz profesjonalizm w wykonaniu zadań. Podziękowała również za dobrą współpracę.
Najważniejszą częścią uroczystości było wręczenie Certyfikatów Europass Mobilność uczestnikom projektu przez pana dyrektora Artura Ciborowskiego . Certyfikaty te, potwierdzają udział w europejskiej ścieżce kształcenia zawodowego realizowanego w oparciu o współpracę z międzynarodowymi firmami oraz zdobyte przez uczestników podczas stażu umiejętności, wiedzę i kompetencje . Wzmacniają również możliwości zatrudnienia na lokalnym i europejskim rynku pracy.
Miłą niespodzianką na zakończenie spotkania była degustacja smaków Portugalii, w postaci tortu przygotowanego przez uczniów TŻ i UG pod kierunkiem pań: Edyty Trzaski i Ewy Bogulas, przy dźwiękach tradycyjnej muzyki portugalskiej - fado.
Wszyscy mogli również obejrzeć ekspozycję ,będącą fotorelacją z wyjazdu na staże do Portugalii.
Uczestnictwo w projekcie przyniosło wymierne korzyści nie tylko uczniom, którzy doskonalili kompetencje zawodowe oczekiwane przez pracodawców i cenione w Europie, ale i szkole. Nawiązanie współpracy z partnerem zagranicznym w zakresie szkolenia praktycznego uczniów wpłynęło na zwiększenie atrakcyjności metod i jakości kształcenia zawodowego w ZSTiO nr 4. Przyczyniło się również do promocji i podniesienia rangi szkoły w środowisku lokalnym.
Uroczystość podsumowania projektu została przygotowana pod kierunkiem Elżbiety Wiśniewskiej i Bogusławy Romanowskiej.
***
Projekt „Europejskie doświadczenie – staż zawodowy uczniów ZSTiO Nr 4 w Łomży”, jest realizowany w szkole od 31.12.2015r. do 30.12.2016 roku.
Skierowany jest do uczniów klas II i III, kształcących się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych (10 uczniów), technik hotelarstwa (9 uczniów), technik budownictwa (8 uczniów). Projekt odpowiada potrzebom szkolnictwa zawodowego w województwie podlaskim w w/w branżach. Jest on realizowany w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego na zasadach programu Erasmus +”.
Realizowany projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 194 219,49 PLN z funduszy UE Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Elżbieta Wiśniewska
Komentarze