Już teraz w szkołach i uczelniach wyższych trwają przedwyborcze przygotowania. Dyrektorzy i rektorzy powołują komisje wyborcze, które zajmą się organizacją wyborów w poszczególnych okręgach wyborczych. Komisje sporządzą listy: kandydatów do Młodzieżowej Rady oraz uprawnionych do głosowania. Później nadzorować będą przebieg kampanii wyborczej w szkołach i uczelniach, a na początku grudnia przeprowadzą wybory. Nad całością działań wyborczych czuwać będzie Miejska Komisja Wyborcza.
Młodzi ludzie wybierać będą 23 radnych Młodzieżowej Rady Miejskiej Łomży. Gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne i uczelnie wyższe, które zadeklarowały chęć uczestnictwa w wyborach, zostały podzielone na 15 okręgów wyborczych. Każdemu z okręgów przydzielono, w zależności od liczby osób uprawnionych do głosowania, od 1 do 2 mandatów. Do Młodzieżowej Rady Miejskiej wejdą kandydaci, którzy otrzymają największą liczbę głosów w swoim okręgu wyborczym.
Kto może kandydować do Młodzieżowej Rady Miejskiej Łomży?
Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z wyłączeniem szkół dla dorosłych oraz studenci uczelni wyższych z terenu miasta Łomży, które zadeklarowały uczestnictwo w wyborach do Młodzieżowej Rady Miejskiej Łomży, pod warunkiem, że:
- nie są uczniami/studentami ostatniego roku nauki w szkole/uczelni;
- w dniu wyborów nie ukończyli 21 lat.
Kto może głosować w wyborach do Młodzieżowej Rady Miejskiej Łomży?
Wszyscy uczniowie szkół i uczelni, które przystąpiły do wyborów.
Kiedy odbędą się wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej Łomży?
Termin wyborów do Młodzieżowej Rady Miejskiej Łomży Prezydent Łomży określił na 2-3 grudnia (piątek-sobota) po to, by głosować na swoich kandydatów mogli również studenci studiów zaocznych.
Głosowanie odbędzie się w godzinach i miejscach wyznaczonych przez dyrektora szkoły/rektora uczelni.
Głównym celem powołania Młodzieżowej Rady Miasta Łomży jako organu konsultacyjnego i opiniodawczego dla organów samorządu Miasta Łomży w sprawach dotyczących środowiska młodzieży jest wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej wśród młodzieży. Projekt uchwały w tej sprawie po raz drugi znalazł się w porządku obrad Rady Miejskiej, jednak przed niespełna miesiącem został usunięty z porządku obrad przez radnych. Dziś jednak uchwała została jednogłośnie podjęta.
Młodzieżowa Rada ma być reprezentacją młodzieży uczącej się na terenie Miasta Łomży i mieć charakter konsultacyjny i opiniodawczy dla organów samorządu Miasta Łomży w sprawach dotyczących młodzieży. Młodzieżowa Rada ma też być wolna od powiązań z jakąkolwiek partią polityczną. Jak zakłada projekt statutu, kadencja Młodzieżowej Rady trwać będzie 2 lata, licząc od dnia wyboru. Podstawą pracy Młodzieżowej Rady będzie społeczna praca jej członków. Członkostwa w Młodzieżowej Radzie nie można będzie łączyć z mandatem radnego.
W kompetencjach Młodzieżowej Rady znajdą się:
- opiniowanie, na wniosek prezydenta, projektów uchwał Rady Miejskiej Łomży regulujących sprawy mające wpływ na warunki rozwoju młodzieży.
- inicjowanie przedsięwzięć dotyczących życia młodzieży w Łomży, w szczególności w zakresie nauki, kultury i sportu, w tym dyskusji, imprez i spotkań młodzieżowych;
- współpraca z samorządami uczniowskimi i organizacjami młodzieżowymi, innymi Młodzieżowymi Radami Gmin;
- podejmowanie interwencji w przypadku zagrożenia praw ucznia;
- proponowanie działań mających na celu walkę z dyskryminacją oraz wykluczeniem społecznym młodzieży.
- współpraca z Radą Miejską poprzez udział przewodniczącego
i wiceprzewodniczącego Młodzieżowej Rady w sesjach Rady Miasta i obradach jej komisji, w szczególności na których omawiane są sprawy dotyczące środowiska młodzieży;
- reprezentowanie interesów młodzieży wobec instytucji samorządowych.
Komentarze