Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:36
Reklama

Panda za pszczoły

Nagrodę PANDA AWARD, zwaną „Zielonym Oscarem” otrzymał polski film „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom” zrealizowany przez Krystiana Matyska. Stało się to podczas międzynarodowego festiwalu filmów o przyrodzie WILDSCREEN w Bristolu.
Panda za pszczoły

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w prestiżowej sali Colston Hall. Dochód z tej charytatywnej imprezy przeznaczony jest na ochronę przyrody. Ceremonia była transmitowana na żywo przez BBC. Otworzył ją Sir David Attenborrough (92 lata), znany na całym świecie prezenter filmów przyrodniczych i gwiazda BBC Earth, „spirytus movens” ośrodka mediów przyrodniczych w Bristolu oraz festiwalu” - relacjonują przedstawiciele firmy Arkana Studio, która wyprodukowała „Łowców miodu”.

WILDSCREEN FESTIVAL jest jedną z najważniejszych na świecie imprez branży mediów przyrodniczych. Obywa się od roku 1982 w Bristolu. Wśród partnerów Festiwalu są m.in. BBC EARTH, Disneynature, Nat Geo Wild, ORF, RED. Patronem festiwalu jest JKM Książę Edynburga. Organizatorzy tak przedstawiają swoją misję: „Naszym celem jest tworzenie spotkania najlepszych fotografów, filmowców i twórczych zawodowców z najbardziej zaangażowanymi działaczami ochrony przyrody, żeby razem tworzyli przekonujące opowieści o naszym środowisku naturalnym. Żeby te opowieści inspirowały szeroką widownię do doznawania przyrody, czucia się jej częścią i ochraniania jej”.

Podczas festiwalu WILDSCREEN wręczane są nagrody za dokonania w filmie przyrodniczym, zwane „zielonymi Oscarami”. Laury PANDA AWARDS przyznawane są w 20. kategoriach; m.in. za najlepszą fotografię, za najlepszy scenariusz, za najlepszą kampanię, za najlepszą prezentację, za najlepszy film w kategorii Ludzie i Przyroda, oraz Złota Panda – dla najlepszego filmu festiwalu.

W każdej kategorii było około pięciu nominowanych filmów i programów, wybranych spośród 900 nadesłanych z całego świata do selekcji. W przeważającej mierze były to filmy pochodzące z Wielkiej Brytanii i krajów anglojęzycznych, trochę z krajów niemieckojęzycznych. Nigdy w historii festiwalu nie było wśród nominowanych filmu z Polski. „Łowcy miodu” to pierwszy film reprezentujący polską kinematografię w światowej branży mediów przyrodniczych. Nagrodę odebrali: producentka Dorota Roszkowska oraz reżyser i autor zdjęć Krystian Matysek. Z werdyktu jury: „Łowcy miodu” to cudowny ludzki film, który pochodzi z tradycji filmowej różnej od większości filmów o przyrodzie i ekologii.”

Województwo podlaskie ma swój udział w tym sukcesie. Zdjęcia do „Łowców miodu” powstały m.in. w Nepalu, Baszkirii, ale także – o każdej porze roku - w nadleśnictwach Puszczy Augustowskiej, gdzie realizowany był projekt przywracania bartnictwa dzikich pszczół. Pomagali w tym specjaliści z rosyjskiej Baszkirii. Aktorka Magdalena Popławska uczyła się tam bartnictwa oraz przyglądała relacjom pszczół i ludzi. Przed kamerą pojawiali się także leśnicy: Adam Kolator i Adam Sieńko.
Film „Łowcy miodu” był rozpowszechniany w Polsce w kinach wiosną 2016. Wkrótce film zostanie wydany na kasetach DVD.

TWÓRCY FILMU:

Zdjęcia i reżyseria: Krystian Matysek

Producent: Dorota Roszkowska

Scenariusz: Krystian Matysek

Montaż: Jarosław Barzan

Muzyka: Rafał Rozmus

Kierownik produkcji: Olga Pakina

Aktorka: Magdalena Popławska

Pszczelarze miejscy: Kamil Baj, Audric De Campeau

Bartnicy: Anwar Dilmuchametow, Junir Ibragimow, Gazinur Ibragimow

Leśniczy: Adam Kolator

Hodowczyni matek pszczelich: Maria Gembala

Łowcy miodu: Beiss Bahadur Gurung,



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama