Uniwersytet Otwarty PWSIiP powstał, aby popularyzować interdyscyplinarny styl uprawiania nauki. W bieżącym roku dzięki tzw. „Spotkaniom z filozofią” wykłady wygłoszą filozof prof. Zbigniew Mikołejko, fizycy prof. Krzysztof Meissner i prof. Marek Kuś. Wstęp na wykłady jest wolny, a ich słuchaczami – zgodnie z założeniami Uniwersytetu Otwartego PWSIiP – mogą być wszyscy chętni, bez względu na wiek czy wykształcenie.
– Tego typu spotkania mają na celu zwrócenie uwagi na niezwykle potrzebny dialog humanistyki z naukami empirycznymi – twierdzi rektor PWSIiP, dr hab. Robert Charmas, prof. nadzw. – Ponadto inicjatywa skierowana jest nie tylko do naszych studentów, którym staramy się stwarzać jak najszersze możliwości rozwoju intelektualnego, ale także do mieszkańców miasta i wszystkich osób, które zechcą poznać styl myślenia wybitnych polskich intelektualistów.
Pierwszy wykład „Przemoc i sacrum” przedstawi 18 października o godzinie 14.30 (aula 315, ul. Akademicka 14) filozof i erudyta, profesor Zbigniew Mikołejko, autor książek „W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu”, „We władzy wisielca”, „Żywoty świętych poprawione”.
Kolejne wykłady poświęcone będą dialogowi fizyki z religią. Wśród prelegentów będzie m.in. wybitny fizyk profesor Krzysztof Meissner, uczestnik badań w Europejskiej Organizacji Badań CERN, w której znajduje się największa stworzona przez człowieka maszyna świata, czyli Wielki Zderzacz Hadronów. Prywatnie profesor Meissner jest prawnukiem pochodzącego z Drozdowa nieopodal Łomży filozofa Wincentego Lutosławskiego.
Komentarze