Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 14:30
Reklama

Światowe Dni Żywności w Wecie [FOTO]

„Żywność jest wstępnym warunkiem przetrwania i pomyślnego rozwoju człowieka i stanowi jego fundamentalną potrzebę” – tymi słowami Zgromadzenie Ogólne ONZ udzieliło swojego poparcia dla idei ustanowienia dnia 16 października jako Światowego Dnia Żywności (World Food Day). To święto, obchodzone corocznie, zostało proklamowane przez FAO w 1979 r. W dniach 7 – 11 października br. społeczność szkolna Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży podjęła różnorodne inicjatywy związane ze Światowym Dniem Żywności.

Pierwszym i zasadniczym punktem programu obchodów Światowych Dni Żywności była prezentacja i wykład pt. „Powiedz stop bezsensownemu marnowaniu żywności”, przygotowane przez nauczycieli Wety:  Elżbietę Jarotę oraz Ewelinę Karpińską-Siwek. Społeczność uczniowska ZSWiO Nr 7 została zapoznana z zasadami racjonalnej gospodarki żywnościowej. W szczególności należałoby przeciwstawić  się  zjawisku „ marnotrawstwa jedzenia”, poprzez popularyzację zasady 4P: „Pakuj starannie; Poproś o mniejszą porcję; Podziel się z innymi; Pięć posiłków dziennie”.

- W wielu państwach na świecie występuje problem nadmiernego wyrzucania żywności, w sytuacji, gdy są kraje, w których występuje jej niedobór. W Polsce rocznie marnuje się blisko 9 mln ton żywności, dlatego  też nasz kraj zajmuje 5 pozycję wśród państw Unii Europejskiej, w których marnuje się najwięcej pożywienia. Gorzej sytuacja w tym aspekcie wygląda w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji oraz Holandii – powiedziała Elżbieta Jarota. Natomiast Ewelina Karpińska-Siwek zauważyła, iż receptą na ograniczenie zjawiska „marnotrawstwa żywności” jest zmiana zachowań społeczeństwa. Jej zdaniem ludzie powinni nauczyć się kupować żywność z rozmysłem oraz uważnie przygotowywać posiłki, tak aby nie były one zbyt obfite. Należy również umiejętnie wykorzystywać resztki produktów żywnościowych, aby nie ulegały one zepsuciu, a tym samym „marnotrawstwu”.

Nic  tak   nie  jednoczy  ludzi  jak  wspólny  stół  i  praca. Młodzież kształcąca się w Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych przyrządziła potrawy z ekologicznych surowców, przy wykorzystaniu tradycyjnych metod kucharskich. Zarówno podczas gotowania zup, jak też  wspólnego  posiłku, uczniowie  Technikum oraz pracownicy  Szkoły mieli  okazję wymienić się poglądami na temat zjawiska niedożywienia panującego szczególnie wśród mieszkańców Trzeciego Świata. 

Przeżyć estetycznych związanych z kolorystyką i  kształtem żywnościowych surowców roślinnych miał dostarczyć pokaz „Carvingu”, tj. sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach, wywodzącej się z tradycji Dalekiego Wschodu. Odbył się on 11 października br. i cieszył się  ogromnym  zainteresowaniem wśród uczniów kształcących się na innych kierunkach w łomżyńskiej Wecie.  Podczas pokazów przyozdabiania potraw, przeprowadzone zostały także wykłady okolicznościowe, dotyczące m.in. prawidłowego planowania posiłków,  przechowywania żywności oraz  podstawowych  zasad zdrowego  odżywiania.

Ostatnim  akcentem obchodów  Światowego  Dnia Żywności w Wecie jest przedsięwzięcie o charakterze  charytatywnym, zainspirowane  przez  wicedyrektora Szkoły mgr Joannę Norowską.

- Społeczność szkoły postanowiła podzielić się z potrzebującymi, poprzez zorganizowanie zbiórki żywności i przekazanie jej do Domu Samotnej Matki w Nieławicach. Jesteśmy wdzięczni Dyrekcji  i młodzieży  Publicznego  Gimnazjum Nr 1  im. Noblistów  Polskich oraz Publicznego Gimnazjum Nr 8  im. Księcia Mazowieckiego Janusza I  w Łomży za wsparcie tej  inicjatywy. To dzięki naszej współpracy  uda się przywrócić uśmiech dzieciom i ich matkom, które w trudnej sytuacji życiowej, uzyskały schronienie w  specjalistycznej placówce  w Nieławicach – przekonuje  Joanna Norowska.

Tekst i foto: Ewelina Karpińska-Siwek i Elżbieta Jarota



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama