Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:24
Reklama

ASF. Trochę mniej ograniczeń, ale sytuacja może się zmienić

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o wynegocjowaniu korzystniejszych dla rolników regulacji dotyczących zagrożenia afrykańskim pomorem świń.

W trakcie negocjacji z Komisją Europejską została zmniejszona strefa z ograniczeniami związanymi z wystąpieniem przypadków ASF u dzika i ognisk ASF. Zmiany pozwolą na sprzedaż tuczników do ubojni z terenów do tej pory objętych ograniczeniami - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Decyzja dotyczy około 10 tysięcy gospodarstw, w których utrzymywane są świnie. Uwolniony zostaje handel tucznikami na większej części Podlasia, prawie na całym Mazowszu i Lubelszczyźnie.

W życie weszło rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 października 2016 r., które uchyla rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń, nastąpiły znaczne ułatwienia w sprzedaży świń w następujących powiatach:

-woj. lubelskie: bialski
-woj. mazowieckie: ostrołęcki, ostrowski, sokołowski, siedlecki, łosicki
-woj. podlaskie: grajewski, moniecki, łomżyński, wysokomazowiecki, bielski, siemiatycki, hajnowski, białostocki oraz augustowski (przeniesienie gm. Lipsk do strefy ochronnej)

Jak poinformowano, w wyżej wymienionych powiatach znów obowiązywać będą wymogi opisane w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, a także, na części z nich, restrykcje opisane w rozporządzeniach właściwych miejscowo wojewodów/powiatowych lekarzy weterynarii” - głosi komunikat MRiRW.

Jak poinformował portal podlaskie.strefaagro.pl powołując się na Podlaskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, „poluzowanie” dotychczasowych ograniczeń powinni przede wszystkim odczuć hodowcy z tzw. strefy kreskowanej i obszarów zapowietrzonych. Są to gminy: Choroszcz, Turośń Kościelna, Kołaki Kościelne, Kobylin Borzymy, Sokoły, Czyżew, Zambrów, Łomża, Bielsk Podlaski, Orla. Na tym terenie, jeśli badania krwi trzody chlewnej w kierunku ASF będą negatywne, lada chwila będzie obowiązywać strefa żółta (ochronna).

Decydujące będą wyniki badań próbek krwi pobranych w gospodarstwach w strefie zapowietrzonej, czyli w niewielkim promieniu od gospodarstw, gdzie pojawiło się ASF. Strefa największego zagrożenia (niebieska) ma być utrzymana w niektórych gminach powiatów hajnowskiego i siemiatyckiego, a czerwona z mniejszymi ograniczeniami w części białostockiego i sokólskiego. Służby weterynaryjne nie ukrywają jednak, że sytuacja jest „dynamiczna”, ponieważ dziki padłe na ASF znalezione zostały w powiecie monieckim, a strefa niebieska może w związku tym sięgnąć także powiatu grajewskiego, który jak dotąd był w ogóle wolny od zagrożenia chorobą.


 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama