Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 18:32
Reklama

Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej na "New Flying Competition"

Pięcioosobowa drużyna z Wydziału Mechanicznego PB weźmie udział w międzynarodowym konkursie "New Flying Competition" w Hamburgu. To pierwsza edycja zawodów, w których studenckie modele latające będą poddane próbom zbliżonym do zadań samolotów w lotnictwie cywilnym.
 Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej na "New Flying Competition"

"New Flying Competition" odbędą się w dniach 13-18 października w Hamburgu w Niemczech. Naszą uczelnię będą reprezentować członkowie Lotniczego Koła Naukowego z Wydziału Mechanicznego PB. Opiekunem naukowym Koła jest dr inż. Adam Adamowicz. Drużyna w składzie: Ksawery Truchanowicz (kapitan), Kamil Janowicz, Kamil Domysławski (główny pilot), Paweł Dardziński i Paweł Szyper (pilot) występuje pod nazwą nawiązującą do najlepszych tradycji lotnictwa II Rzeczpospolitej oraz naszego regionu - "Podlaska Wytwórnia Samolotów".

Mamy spore doświadczenie w budowie modeli latających. W poprzednich latach startowaliśmy w zawodach samolotów udźwigowych. Te wyzwanie jest poważniejsze - mówi Ksawery Truchanowicz, kapitan drużyny "Podlaska Wytwórnia Samolotów". Konkurs wspierają specjaliści z niemieckiego Airbusa oraz Lufthansy. Już sam ich udział gwarantuje wysoki poziom konkurencji. Ocena naszego projektu oraz warunki lotów testowych będą zbliżone do procedur znanych w prawdziwym lotnictwie. Żeby im sprostać, wykonaliśmy model samolotu największy w historii naszego koła, a jestem przekonany, że także w historii Politechniki Białostockiej. Ma 4,5 metra rozpiętości skrzydeł, do tego 3,5 metra długości kadłuba. Waży około 11 kilogramów.

W konkursie oceniane będą: poziom technologiczny wykonania, zastosowanie nowatorskich rozwiązań, efektywność pojazdu oraz poziom zużycia energii potrzebnej na przelot. Samolot będzie testowany w sytuacjach awaryjnych. Przeprowadzona będzie symulacja awarii silnika (oceniany będzie lot samolotu z wyłączonym jednym silnikiem napędowym). W kolejnych testach obserwowane będzie funkcjonowanie samolotu podczas przesunięć środka ciężkości, a także ekonomiczność zasilania konstrukcji (sprawdzian długości i czasu przelotu na określonym ładunku baterii).

Organizatorzy konkursu nie ułatwiają zadania nam, modelarzom - dodaje Ksawery Truchanowicz. Wybrali trudny termin i miejsce na przeprowadzenie testów. Hamburg leży niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. O tej porze roku panują tam trudne warunki wiatrowe. Pociesza nas fakt, że loty testowe naszego samolotu wykonaliśmy w podobnych warunkach pogodowych. Wypadły bardzo dobrze.

Do udziału w zawodach zakwalifikowało  się sześć zespołów studenckich. Z Polski, oprócz "Podlaskiej Wytwórni Samolotów" z Politechniki Białostockiej, wystartuje AERO Team ILK z krakowskiej AGH. Poza tym, wystąpią dwie drużyny niemieckie: Wingfinity Hamburg z TU Hamburg-Harburg oraz HAWings z Hamburg University of Applied Sciences, zespół turecki Uludag NFC Team z Uludag University oraz NPU Innovation z Northwestern Polytechnical University w Chinach.

Konkurs "New Flying Competition" współorganizowany jest przez przedstawicieli przemysłu lotniczego (m.in. Hamburg Aviation, Lufthansa Technik oraz ZAL - Center of Applied Aeronautical Research) i polega na opracowaniu oraz zbudowaniu samolotu zdolnego do wykonania przelotu wraz z zadanymi figurami akrobacji lotniczej. Głównym celem zawodów jest opracowanie koncepcji i rozwiązań, które w przyszłości znajdą zastosowanie w lotnictwie cywilnym. Istotne jest również stworzenie warunków do nawiązania kontaktów między studentami uczelni technicznych a przedstawicielami przemysłu lotniczego. Projekt skierowany jest do uniwersytetów, uczelni technicznych i klubów modelarskich z całego świata.

Zawody rozgrywane będą w Hamburgu, trzecim co do wielkości ośrodku lotnictwa cywilnego na świecie. Około 300 innowacyjnych, małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie Hamburga tworzy sieć dostawców dla światowego przemysłu lotniczego. Nad przyszłością lotnictwa pracuje tam obecnie ponad 40.000 osób wyspecjalizowanego personelu lotniczego.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama