Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 09:34
Reklama

Europejska Noc Bez Wypadku w Łomży

Wolontariusze Szkoły języków obcych "Linguo" w sobotni wieczór będą czuwać nad bezpieczeństwem łomżyńskich klubowiczów. Będą namawiać kierowców bawiących się w klubie "Quattro", aby wykazali się odpowiedzialnością i nie spożywali alkoholu.

Akcja "Europejska Noc Bez Wypadku" odbędzie się jednocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej w nocy z 15 na 16 października 2016 roku. Celem tego międzynarodowego przedsięwzięcia jest ograniczenie wypadków dyskotekowych oraz liczby nietrzeźwych kierowców na drogach.

XIII edycja kampanii „Europejska Noc Bez Wypadku” odbędzie się m.in. dzięki zaangażowaniu ponad 150 wolontariuszy. Ochotnicy będą obecni w 44. klubach 40. polskich miast, tj.: Bartoszyce, Bydgoszcz, Bytów, Chełm, Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gorlice, Kielce, Kobyłka, Kościerzyna, Kraków, Lębork, Lidzbark Warmiński, Lublin, Łomża, Łódź, Malbork, Mielec, Mrągowo, Nidzica, Nowy Dwór Gdański, Olsztyn, Opole, Ostrów Mazowiecka, Piotrków Trybunalski, Poznań, Pruszcz Gdański, Skierniewice, Sopot, Starogard Gdański, Szczecin, Szczytno, Tczew, Tychy, Warszawa, Wejherowo, Władysławowo, oraz Wrocław.

Uczestnicy kampanii, na znak przyłączenia się do akcji, założą niebieską opaskę-bransoletkę, która oznaczać będzie deklarację, iż osoby te nie będą piły alkoholu.

W momencie opuszczania klubu osoby z opaskami będą miały możliwość przebadania się profesjonalnym alkomatem elektrochemicznym ALKOHIT. Odpowiedzialni kierowcy zostaną nagrodzeni upominkami. Natomiast osoby, u których zostanie wykryty alkohol w wydychanym powietrzu, będą zachęcane do pozostawienia pojazdu i skorzystania z alternatywnej formy transportu.

Historia akcji

Idea akcji Europejska Noc Bez Wypadku narodziła się w październiku 1999 roku. Młody chłopak Tenguy Moreau z belgijskiego miasta Melen w stanie nietrzeźwym wracał autem z dyskoteki. Samochód wpadł w poślizg. W wyniku wypadku kierowca zginął. Wstrząśnięci tragedią bliscy i przyjaciele postanowili wspólnie zrobić coś, by zwiększyć świadomość, a w konsekwencji ograniczyć weekendowe wypadki. Rok później powstało Stowarzyszenie Responsibile Young Drivrs. Kilkanaście młodych osób już w pierwszym roku przeprowadziło w Brukseli kampanię plakatową pod hasłem „Roule cool, Sans alkohol”. W kolejnym roku przy drogach stanęło już 500 bilbordów oraz rozdano 70 tys. ulotek promujących ideę Europejskiej Nocy bez Wypadku. Od 2003 roku akcja organizowana jest co roku, w trzecią sobotę października.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama