Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 09:17
Reklama

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek!

Ponad setka ratowników w jaskrawych pomarańczowych strojach, rzędy strażaków, policjanci. Wiceminister, wojewoda, dostojnicy Kościoła, samorządów i instytucji. Ale i tak największe wrażenie zrobiło 11 dwunastolatków. Z przejęciem, ale równo jak na wojskowej musztrze, wymaszerowali przed szereg, a potem gromko i wyraźnie wykrzyczeli ślubowanie. Dołączyli do najmłodszych adeptów Grupy Ratowniczej Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom "Nadzieja" w Łomży.
Bogu na chwałę, ludziom na ratunek!

Inicjatywa, którą realizuje od kilkunastu lat (od 2008 roku już formalnie) ksiądz doktor Radosław Kubeł z parafii p.w. Krzyża Świętego, to unikalne zjawisko i prawdziwa instytucja życia regionu. Ratownicy używający hasła: :"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek", niosą pomoc medyczną, poszukują zaginionych, czuwają nad uczestnikami wydarzeń sportowych, kulturalnych, masowych spotkań i imprez. Nie tylko w Łomży i okolicach. W ostatnich miesiącach byli m. in, z łomżyńskimi pielgrzymami w drodze na Jasną Górę, a z pielgrzymami z całego świata w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży.            

Ślubowanie grupy najmłodszych nie było jedynym poruszającym akcentem uroczystości Dnia Państwowego Ratownictwa Medycznego, jaka odbyła się w siedzibie GR "Nadzieja", która mieści się w budynku Centrum Katolickiego parafii Krzyża Świętego. Uczestnicy - byli wśród nich m. in. wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński, wojewoda Bohdan Paszkowski, krajowy konsultant medycyny ratowniczej profesor Jerzy Robert Ładny i komendant wojewódzki policji nadinspektor Daniel Kołnierowicz - rozpoczęli właśnie w tej świątyni od udziału w mszy koncelebrowanej przez łomżyńskiego biskupa pomocniczego Tadeusza Bronakowskiego.

- Tego rodzaju troska o drugiego człowieka, jaka towarzyszy ratownikom, to raczej powołanie niż zawód. Czas poświęcony bliźnim, to czas święty - mówił kapłan.        

Dalsza część uroczystości odbyła się na parkingu przy Centrum Katolickim. Prowadzący ją Jakub Brzeziak, zastępca księdza Radosława Kubła w grupie "Nadzieja", kolejno anonsował wydarzenia: ślubowanie nowych ratowników, awanse członków GR "Nadzieja" na wyższe stopnie wtajemniczenia, podziękowania i gratulacje. Ważnym akcentem było oficjalne przekazanie i poświęcenie dwóch pojazdów, o które wzbogacili wyposażenie ratownicy. To ambulans medyczny zakupiony i wyposażony dzięki darowiznom i pomocy samorządu Łomży  oraz samochód terenowy do prowadzenia w trudnych warunkach terenowych akcji poszukiwawczych zaginionych osób, który do niedawna użytkowała Straż Graniczna. Strażacy z Konarzyc otrzymali na wyposażenie swojej OSP łódź.

- Przede wszystkim gratuluję i dziękuję za tak aktywną służbę - powiedział wiceminister Jarosław Zieliński. - Ogromne wrażenie robi zaangażowanie tych najmłodszych ratowników. Takie organizacje jak "Nadzieja" wspaniale wypełniają przestrzeń między placówkami ochrony zdrowia, a służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo obywateli. Postaramy się aby, te jednostki podległe ministerstwu spraw wewnętrznych jeszcze bardziej z wami współdziałały i pomagały.

- Jesteście nam potrzebni - zwrócił się do ratowników komendant Daniel Kołnierowicz.

Ksiądz Radosław Kubeł wraz proboszczem Andrzejem Godlewskim zaprosili gości do Centrum Katolickiego na ciepły posiłek, który bardzo się przydał zmarzniętym ratownikom i ich gościom.   

"Nadzieja" - ludzie i wydarzenia

Grupa Ratownicza "Nadzieja", która była gospodarzem łomżyńskich uroczystości Dnia Państwowego Ratownictwa Medycznego, dokonała na swoje stronie internetowej podsumowania swojej  działalności w mijającym roku.

"W obecnej chwili w Grupie Ratowniczej pełni ochotniczą służbę 140 osób, w tym 4 lekarzy, 12 pielęgniarek, 12 ratowników medycznych oraz 60 ratowników. W sekcji młodzieżowej w każdym tygodniu odbywają się zajęcia na trzech poziomach nauczania dla 60 młodych ludzi. Naszymi członkami, obok zawodowych pracowników służby zdrowia, są funkcjonariusze służb państwowych, których mundury widać wśród nas. Doskonała współpraca między instytucjami, życzliwość  służb państwowych i samorządowych oraz potężna siła osobowa pozwala nam skutecznie działać.

W obecnym roku, do dnia 10 października zespoły ratunkowe i poszukiwawcze GR przeprowadziły 357 działań przepracowując społecznie 6100 roboczogodzin. Udokumentowano udzielenie pomocy 588 osobom. Prowadzonych jest pięć programów społeczno – profilaktycznych. W tym roku nasi ratownicy i instruktorzy zawitali do ponad stu dwudziestu oddziałów klasowych, przeprowadzając kilkaset godzin lekcyjnych pogadanek.

W bieżącym roku podjęliśmy bardzo ożywioną współpracę z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Łomży. Przeszkolonych zostało 60 pracowników i kierowców, a jeden z autobusów został oznakowany i wyposażony w sprzęt umożliwiający bardziej zaawansowane udzielanie pierwszej pomocy. Planowane jest użycie tego właśnie autobusu jako pojazdu ewakuacyjnego w razie ewentualnej konieczności wsparcia działań służb w trakcie katastrof i zdarzeń masowych. Pasażerowie podróżujący tym pojazdem mają okazję zapoznać się z prezentacjami multimedialnymi dotyczącymi ratownictwa.

W mijającym roku podpisaliśmy porozumienia z  Wojskową Komendą Uzupełnień w sprawie działań na rzecz obronności naszego państwa. Uregulowana została również współpraca z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Łomży, dzięki której możemy dysponować nasze zespoły do działań z jednostkami Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

W roku 2015 nawiązana została owocna współpraca z Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku w kwestii objęcia zasięgiem zespołów poszukiwawczych Grupy Ratowniczej całego województwa podlaskiego. W tej sprawie gotowe jest formalne porozumienie, a nasi ratownicy wspólnie ćwiczą z policjantami na terenie Podlasia. W tym zakresie wdrażamy także eksperymentalny program użycia drona poszukiwawczego, który wydatnie pomógłby w prowadzeniu poszukiwań. Wsparcia udzielili nam również strażacy z OSP Kupiski Stare przekazując motor terenowy. Dzięki życzliwości Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, pana wójta gminy Łomża oraz strażaków z OSP Pniewo pozyskaliśmy także dziewięcioosobowy samochód terenowy, na którym obecnie dokonywane są prace adaptacyjne do roli pojazdu poszukiwawczego".



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama