Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 06:33
Reklama

Docenieni za opozycję

Teresa Steckiewicz, jako jedyna reprezentantka Łomży, weszła w skład Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w Białymstoku, która powstała decyzją Zarządu Województwa Podlaskiego.

Autor: Wrota Podlasia

Jak poinformował portal Wrota Podlasia, marszałek Jerzy Leszczyński wręczył nominacje siedmiorgu członków Rady. Tworzą ją osoby, które brały udział w tworzeniu pierwszych struktur NSZZ „Solidarność” w swoich zakładach pracy oraz regionalnych w Białymstoku, Łomży i Suwałkach:

Stanisław Marczuk z Białegostoku,

Krzysztof Florczykowski z Białegostoku,

Jerzy Antoni Jamiołkowski z Białegostoku,

Stanisława Józefa Korolkiewicz z Białegostoku,

Cezary Antoni Nowakowski z Białegostoku,

Teresa Steckiewicz z Łomży,

Janusz Skowroński z Suwałk.

Teresa Steckiewicz jest z „Solidarnością” od początków w 1980 roku. Jako pielęgniarka tworzyła związek w łomżyńskim szpitalu, była we władzach Oddziału Łomża należącego do Regionu Mazowsze.

- Mam nawet legitymację „opozycjonistki” i ordery – uśmiecha się

Wspomina to ciepło, chociaż za swoje zaangażowanie ucierpiała. W stanie wojennym została internowana. W odosobnieniu spędziła czas (głównie w Gołdapi) od grudnia 1981 do lutego 1982.

- Wypuścili mnie, gdy zachorowałam – wspomina.

Rada ustanowiona została przy samorządzie województwa.

- To dobre miejsce do spotkań i działań na rzecz osób represjonowanych – przytaczają Wrota Podlasia słowa marszałka Jerzego Leszczyńskiego. – Jako samorząd doceniamy Państwa poświęcenie. To ważne, byśmy pamiętali o tych wszystkich, którzy często narażając swoje życie i kariery ryzykowali, by zapewnić spokojną przyszłość obecnym pokoleniom.

To właśnie sprawa docenienia i zadośćuczynienia często zapomnianym dzisiaj działaczom opozycji zdominowała pierwsze posiedzenie rady w Białymstoku. Stanisław Marczuk zwrócił uwagę, że ciągle jeszcze bardzo dużo osób, które zwłaszcza w okresie stanu wojennego byli aktywni – nie tylko siedzieli w więzieniach ale pomagali drukując tzw. bibułę, przechowując nielegalne drukarki, czy nawet przewożąc lub urywając opozycjonistów, nie zostało w żaden sposób docenionych w Polsce po 1989 roku.

Stanisława Józefa Korolkiewicz przypomniała, że istnieje możliwość ubiegania się o status działacza opozycji demokratycznej, szczegółowo opisała też warunki jakie należy spełnić, by taki status otrzymać. Zaproponowała jednocześnie, żeby zwracać się do niej w Klubie Więzionych i Represjonowanych w Białymstoku po wszelką pomoc w tej sprawie.

Do zadań wojewódzkiej rady konsultacyjnej należy:

opiniowanie wniosków o potwierdzenie statusu działaczy opozycji antykomunistycznej lub osób represjonowanych z powodów politycznych przekazanych do rozpatrzenia przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatant ów i Osób Represjonowanych,
♦ udzielanie pomocy i porad w przygotowywaniu wniosków o potwierdzenie statusu działaczy opozycji antykomunistycznej lub osób represjonowanych z powodów politycznych,
♦ świadczenie pomocy w przygotowywaniu wniosków o pomoc pieniężną i świadczenie pieniężne na prośbę osób zainteresowanych,
♦ podejmowanie inicjatyw zmierzających do integracji  środowisk działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych,
♦ analiza sytuacji życiowej działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz przedkładanie Szefowi Urzędu do Spraw kombatantów i Osób Represjonowanych dezyderatów w sprawie podejmowania działań zmierzających do zapewnienia im pomocy i opieki oraz należnego szacunku i pamięci.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama