Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 22:41
Reklama

Dokarmianie dzikich zwierząt - kiedy i jak?

Mroźna i śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt. Gruba warstwa śniegu i lód utrudniają im dostęp do naturalnego pokarmu i wody. Sarnom, dzikom i jeleniom można pomóc przetrwać zimę poprzez zgromadzenie ich naturalnego pokarmu, jakim są kasztany i żołędzie.
Dokarmianie dzikich zwierząt - kiedy i jak?

Autor: Karol Babiel/Grupa Medialna Narew

- Zwierzęta leśne powinny odżywiać się w sposób naturalny, dlatego w okresie, kiedy ten pokarm jest dla nich trudno dostępny, powinniśmy im pomagać - mówi Marcin Kiełczewski, specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Łomża. - Akcja zbiórki kasztanów i żołędzi łączy dobre z pożytecznym, ponieważ pobudza świadomość ekologiczną i pomaga leśnej zwierzynie przetrwać ten najcięższy okres, gdy nie są zdolne do samodzielnego zdobywania pokarmu. 

Kasztany i żołędzie tworzą tylko dodatek do tego, co zwierzęta same znajdą, dlatego należy pamiętać o tym, że ma to być dokarmianie a nie karmienie. Tym w zimie zajmują się głównie leśnicy, koła łowieckie oraz ekolodzy.

- Nie zawsze to dokarmianie jest konieczne - informuje Jerzy Włostowski, łowczy okręgowy z Polskiego Związku Łowieckiego w Łomży. - Wszystko zależy od tego, jakie są warunki pogodowe. Zapewnianie pokarmu zwierzyny leśnej konieczne jest dopiero wtedy, kiedy jest duża pokrywa śnieżna, w innym wypadku może to być niekorzystne na przykład dla rolników, bo zwierzęta plądrują pola uprawne.

Nadleśnictwo Łomża zorganizowało konkurs, w którym chodzi właśnie o gromadzenie zapasów żołędzi i kasztanów dla zwierzyny leśnej, popularyzację tematyki ekologicznej wśród dzieci, łączenie wiedzy i świadomości ekologicznej, kształtowanie u dzieci i młodzieży poczucia harmonii ze środowiskiem i całą przyrodą oraz rozwijanie wrażliwości ekologicznej.

Akcja kierowana jest do dzieci uczęszczających do przedszkoli i szkół podstawowych na terenie Nadleśnictwa Łomża.

Przepisy dotyczące konkursu:

- kasztany i żołędzie należy zbierać osobno, gromadzić je w workach lub kartonach  (nie reklamówkach)

- kasztany i żołędzie powinny być zważone i opisane

- zbioru należy dokonać do 14 listopada 2016 r.

- zakończenie zbioru należy zgłosić do Nadleśnictwa Łomża wysyłając wypełniony formularz na adres: [email protected] lub osobiście złożyć w sekretariacie nadleśnictwa. Formularz dostępny jest na stronie internetowej http://www.lomza.bialystok.lasy.gov.pl/

- przedszkola i szkoły podstawowe  uczestniczące w konkursie zobowiązane są dostarczyć zbiory do siedziby Nadleśnictwa Łomża, ul. Nowogrodzka 60 do dnia 14 listopada do godz. 15.30

- zbiory zostaną komisyjnie zważone w siedzibie Nadleśnictwa Łomża

Przebieg Konkursu

- konkurs trwa od 1 października do 30 listopada 2016 r.

- termin zakończenia zbioru: do 14 listopada 2016 r. Nadesłanie wypełnionego formularza oznacza akceptację warunków, wyrażonych w niniejszym regulaminie

- rozstrzygniecie i wręczenie nagród zwycięzcom Konkursu nastąpi do 30 listopada 2016 r

Nagrody:

Jury przyznaje nagrody i wyróżnienia dla dzieci, które zebrały największą ilość kasztanów/ żołędzi

- 1, 2, 3 nagrody;

- 1, 2, 3 wyróżnienia,

- upominek dla każdego uczestnika konkursu, który nie został nagrodzony ani wyróżniony, a zebrał minimum 2 kg kasztanów/ żołędzi

Dużą pomocą dla leśników jest zgromadzony przez nas pokarm, ale należy pamiętać, że to oni zajmują się dokarmianiem zwierząt. Nie możemy wywozić do lasu odpadków z gospodarstwa, które miałyby stanowić karmę dla zwierząt, bo moglibyśmy im w ten sposób zaszkodzić.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama