Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 stycznia 2025 13:50
Reklama

Nagrody glogerowskie z chwilą zadumy

Profesor Adam Dobroński, historyk z Uniwersytetu w Białymstoku, laureatem głównej nagrody. Profesor Ludwik Malinowski, historyk i politolog z Warszawy (pochodzący z powiatu wysokomazowieckiego), nowym prezesem Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego "Stopka" w Łomży.

Profesor Adam Dobroński, historyk z Uniwersytetu w Białymstoku, laureatem głównej nagrody. Profesor Ludwik Malinowski, historyk i politolog z Warszawy (pochodzący z powiatu wysokomazowieckiego), nowym prezesem Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego "Stopka" w Łomży. To najważniejsze informacje, jakie zostały ogłoszone podczas gali z okazji rozstrzygnięcia 26. edycji konkursu im. Zygmunta Glogera.

I jeszcze jedna niezwykle ważna minuta, która upłynęła w ciszy. Po raz pierwszy w swojej historii wspaniała glogerowska uroczystość odbyła się bez Stanisława Zagórskiego. Twórca "Stopki", autor idei nagradzania ludzi, którzy badają lokalne tradycje i kulturę, chronią je i pięknie o nich opowiadają, odszedł kilka miesięcy temu.

 - "STOPKA" ma ogromny dorobek, tworzą ją wspaniali ludzie - powiedział profesor  Ludwik Malinowski. - Zamierzamy kontynuować kierunek zapoczątkowany przez świętej pamięci Stanisława Zagórskiego.

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody i Medalu Zygmunta Glogera są reprezentanci wielu dziedzin nauki: językoznawcy, kulturoznawcy, historycy, pedagodzy, archeolodzy, muzealnicy. Niekoniecznie naukowcy akademiccy. Poznawaniem i ochroną dorobku swoich mniejszych i większych krain zajmują się także nauczyciele, emeryci, pracownicy ośrodków kultury. Każdy z nich ma w "tornistrze" buławę glogerowską. O dostrzeganie ich dorobku dba kapituła złożona z autorytetów, której pracami kieruje profesor Janusz Tazbir.   

W tym roku w sposób szczególny doceniła badania naukowe i pracę dla popularyzacji wiedzy o historii północno - wschodniej części Polski, w tym Ziemi Łomżyńskiej, jaką wykonuje od lat profesor Adam Dobroński.

- To wielka radość i zobowiązanie. Tu w Łomży moje serce bije zawsze mocniej – powiedział laureat.

Nagrodę główną i pozostałe glogerowskie laury wręczali profeosr Ludwik Malinowski wspólnie  z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim. Otrzymali je: Stanisław Achremczyk z Olsztyna, za badania historii Warmii i Mazur i prof. Piotr Borek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie za dokumentowanie wielokulturowego dziedzictwa Kresów.

Wyróżnieniami uhonorowani zostali: Andrzej Cebula z Sandomierza (za dokumentowanie tradycji Ziemi Sandomierskiej), Wojciech Kowalczuk z Białegostoku (za ochronę i promowanie sztuki ludowej i tradycyjnych rzemiosł Podlasia) oraz Barbara i Adam Podgórscy (za działalność na rzecz zachowania i propagowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Górnego Śląska). Za wieloletnią pracę społecznikowską, zwłaszcza na rzecz młodzieży, wyróżnienie honorowe otrzymała Lucyna Janik z Gołotczyzny w powiecie ciechanowskim.

Podsumowaniu konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera, które odbyło się tradycyjnie w auli II LO w Łomży, jak zwykle towarzyszyła sesja naukowa. Tym razem jej temat brzmiał: Z szablą i kielichem - życie po sarmacku".    

Fot. UM.  


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama